Koupelny

3 tipy, jak vměstnat sprchový kout do malé koupelny

Od   | 

Existuje mnoho možností, jak začlenit sprchový kout i do té nejmenší koupelny. My je všechny známe, a proto přinášíme ukázky možných řešení. Takže pokud jste si doposud nevěděli rady, nebo měli pocit, že řešení není vhodné, pak s největší pravděpodobností najdete v našich tipech odpověď na svou otázku: Jak vměstnat sprchový kout do malé koupelny?

V malé koupelně použijte méně barev, případně jemný dekor.

O tom, jak nejlépe zakomponovat sprchový kout i do malého prostoru, rozhodují tři zásadní věci. První z nich je rozměr sprchové vaničky, druhá způsob otevírání dveří a třetím velmi důležitým aspektem je materiálové a barevné provedení. S tím souvisí i optické klamy, které je nutné v malém prostoru využít.

1. Velikost sprchového koutu

Ze záhadných důvodů má většina uživatelů v hlavě zakódováno, že sprchový kout má mít čtvercový půdorys. Jenže standardní rozměr 90 x 90 cm je do malých koupelen poměrně velký a 75 x 75 cm je pro dlouhodobé využívání malý a nepohodlný. Chcete-li se i v malé koupelně pohodlně vysprchovat, pak můžete využít vaničky s obdélníkovým tvarem, jejichž rozměr 90 x 120 cm nebo 80 x 100 cm. To bývá velmi často ideálním řešením a prostorově je tato vanička stejně velká, jako ta symetrická.

Sprchová vanička může mít obdélníkový půdorys, zdroj: Hüppe

Nezapomeňte správně dimenzovat sprchovou hlavici a odtokový žlab, a to tak, aby odpad stíhal odvádět vodu.

2. Vhodné otevírání sprchových dveří

V první chvíli vás asi napadne, že walk in, tedy sprchový kout tvořený jedním segmentem, bude nejpraktičtějším řešením. Nezapomeňte, že pokud kout není uzavřený, pak se v něm pára vytvořená při sprchování neudrží a může vám být při sprchování dokonce až zima. Dalším háčkem u tohoto typu zástěny je provedení. Častokrát totiž používáme sklo uříznuté od sklenáře, které následně uchycujeme do lišty se silikonem. Časem však v tomto spojení dochází k plesnivění, kterého se bohužel lze zbavit jen s velkými obtížemi. Proto je výhodnější řešení přímo od výrobců sprchových koutů. Podle odborníků je vhodným řešením v malé koupelně rohový vstup. Na trhu totiž najdeme varianty, kdy se dveře buď zalamují, nebo se celé přitisknou na stěnu směrem dovnitř sprchovacího prostoru, takže nepřekážejí směrem do koupelny. To se může hodit například pro instalaci umyvadla, u kterého tak můžeme pohodlně stát, protože dveře nebudou překážet. Toto řešení také napomáhá k optickému zvětšení koupelny.

3. Využijte optické klamy

Zejména v malých prostorách je důležité využít optické klamy, které prostor zvětší. Nejčastěji se používá zrcadlo, ale v koupelně bychom ho jen stěží udržovali stále čisté, nehledě na to, že bychom se v něm zblízka špatně viděli. Abychom dosáhli co nejlepšího efektu, je vhodné použít sprchový kout s takzvanými bezrámovými stěnami, které působí jednoduchým dojmem a místnost sjednocují. S tím souvisí i vzhled dlažby a obkladů. Obecně se doporučuje do sprchového koutu zvolit jeden typ obkladů, který ho bude sjednocovat, a na podlahu zvolit jednotnou dlažbu, která bude nejen v koupelně, ale i ve sprchovém koutě. Tím docílíme jednotného vzhledu. Sprchový žlab musí být vyspádován alespoň se sklonem 1,5 % a předem musíme také správně dimenzovat odtok sifonu vůči sprchové hlavici. Jde o to, aby do sprchového koutu nepřitékalo víc vody, než je sifon schopný pojmout.

Je-li stejná dlažba použita i ve sprchovém koutě, pak místnost bude budit větší dojem.

V liště, ve které je pomocí silikonu uchyceno sklo od sklenáře, vzniká časem plíseň, které se jen stěží zbavíte.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login