Dětské pokoje

Správný výběr barev do dětského pokoje je důležitější, než si myslíte!

Od   | 

Dětský pokoj by měl být veselý a každé dítě by se zde mělo cítit dobře a hravě. Je proto důležité, abychom správně zvolili barvy nejen nábytku, ale i stěn. Dítě by se zde mělo cítit bezpečně a prostor by měl podporovat jeho rozvoj. Díky správně zvoleným barvám bude v pokoji každé dítě ve svém živlu a navíc ho nebudou nijak narušovat.

Šedá je vhodná jak do holčičího, tak i klučičího pokoje. Zdroj: Primalex

Holka, nebo kluk?

Prvním krokem při volbě barev je, zda-li se jedná o pokoj dívky, či chlapce. To, že dívky preferují růžovou a chlapci zase modrou, je známá věc, ale moderní dětský pokoj se tímto pravidlem řídit nemusí. I v dívčím pokoji může převládat světle modrá, nebo zelená barva, doplněna decentními růžovými prvky! Pokud je díte již školou povinné, samo vás dokáže nasměrovat, co preferuje, nebo co se mu líbí. Jistěže chlapci nevymalujete pokoj na růžovou barvu, nicméně pouze modrá to být také nemusí. 

Růžovou barvu lze do dívčího pokoje zakomponovat decentně. Zdroj: Nábytek Aldo

Jaký zvolit odstín?

Barvy v dětském pokoji by měly být vždy voleny spíše do světlého odstínu. Jen díky nim nebude místnost působit smutně a ponuře. Navíc zejména u dětí se depresivní a tmavá barva mnohem více odráží na náladě a psychice než u dospělého člověka. Barvy mezi sebou můžete hravě a decentně kombinovat, přesto se ale držte pravidla, a stěny vymalujte decentními a neutrálními barvami a pestrou barvu v pokoji podtrhněte například pomocí nábytku, nebo jiných doplňků. Pokud přece jen chcete stěny v dětském pokoji zvýraznit, vyberte si jednu zeď a tu natřete výraznější barvou. Zbytek ponechte v neutrální bílé či krémové barvě. Odstín barvy se odvíjí také od velikosti pokoje. Disponujete-li malou místností, rozhodně volte jemné a světlé barvy. Ve větší místnosti si můžete dovolit tmavší a výraznější barvu. Avšak pozor, vždy volte sytost barev do dětského pokoje s mírou.  

Malý prostor oživte barvami. Vybírejte pestré odstíny. Zdroj: Nábytek Delso

Jaké jsou trendy v dětských pokojích?

V posledních letech vládnou dětskému království spíše pastelové a tlumené barvy. V chlapeckém pokoji je velmi oblíbený světlý odstín modré a zelené barvy. V dívčím světě pro změnu převládají hnědé a zemité barvy, které na zdech vypadají nejen skvěle, ale navíc se dají jednoduše kombinovat s téměř všemi jinými barvami. Důležité je však nepodléhat rozmaru dětí. To, že se školačce dnes líbí sytě růžová barva. neznamená, že se jí bude líbit i zítra. Barvy do dětského pokoje volte s rozumem a myslete na to, že by měly nějakou chvíli takto vydržet. Zkuste se před výběrem barvy vcítit do kůže dítěte. Opravdu byste celé dny chtěly trávit v brčálově zeleném pokoji, nebo byste raději sáhli po hráškově zelené, decentní barvě?

Zemité barvy lze do pokoje dostat i pomocí nábytku. Zdroj: Nábytek Hanák

Psychologie barev u dětí hraje velmi důležitou roli

To, že barvy působí na psychiku každého jedince, ví asi každý. U dětí to však platí dvojnásob. Barvy a jejich odstíny hrají velmi významnou roli na psychiku každého dítě a pomáhají jim rozvíjet své smysly. Proto je velmi důležité před výběrem barev zmapovat, co která barva vypovídá a jak na dětské oči působí.

Bílá – jedná se o symbol nevinnosti. V dětském pokoji bude působit vzdušně a pomůže prostor zesvětlit a zvětšit. Na druhou stranu však na velké ploše může působit sterilním dojmem, proto je důležité ji rozbít veselou, pastelovou barvou. Nevýhodou bílé barvy je nepraktičnost vzhledem k malým dětem, kterým je jedno, kde co znečistí. 
Šedá – je vnímána jako studená a nevýrazná barva. V kombinaci s růžovou nebo modrou barvou však bude působit naprosto dokonale, a proto je vhodnou volbou jak do dívčího, tak i do chlapeckého pokoje. 
Hnědá – tato barva je především spojována se zemitými barvami, které jsou ideální například do ložnice. Hnědá barva symbolizuje domov a do dětského pokoje se skvěle hodí. Na děti působí dojmem jistoty a pořádku. I hnědou barvu se snažte nakombinovat s veselými odstíny v podobě textilních doplňků, nebo nábytku. 
Žlutá – barva, která povzbuzuje, dodává energii a působí teplým dojmem. Rychle ale unavuje oči. a proto by se měla volit v decentních, nikoliv v ostrých tónech. Podle odborníků se však do dětského pokoje nehodí na velké plochy, protože děti ve žlutě vymalovaném pokoji častěji pláčou a může se u nich projevit hněv.
Růžová – zvolíte-li jemné a decentní tóny v holčičím pokoji, máte vyhráno. Tato barva je spojována s láskou a romantikou. 
Červená – rozhodně se nedoporučuje vymalovat červenou barvou stěny dětského pokoje. Jedná se o barvu, která podněcuje akci a proto se při ní špatně usíná, ale i vstává. Vhodná je například v podobě doplňků. 
Zelená – barva s uklidňujícími účinky pomáhá navodit dětskou mysl na příjemnou náladu a rozpoložení. Podle odborníků se u dětí v zeleně vymalovaném pokoji zlepšilo čtení, ale i usínání.
Modrá – barva, která je známá taktéž pro své uklidňující účinky. Navozuje pocit bezpečí, štěstí a pohody. Vhodné je ji volit v pastelově světlé barvě tak, aby nepůsobila tolik chladně.

Barevnost pokoje vybírejte s ohledem na přání vašeho potomka. Zdroj: Nábytek Delso

Základní pravidla při výběru barvy

I při výběru barev do dětského pokoje bychom se měli řídit několika důležitými pravidly, abychom nešlápli vedle. A které to jsou?

  • trvejte na tom, aby byly barvy v dětském pokoji vždy pestré a veselé
  • nikdy nekombinujte více než tři barvy
  • dítěti překypujícímu energií prospějí chladnější barvy, jako je například modrá, nebo zelená, která pomáhá zklidnit mysl
  • děti se sklonem k depresím nebo špatné náladě ocení teplé barvy, při kterých se budou cítit šťastně a útulně
  • ať už zvolíte jakoukoliv barvu, nikdy nevybírejte zářivé odstíny

Vždy dbejte na základní pravidla při výběru barev do dětského pokoje. Zdroj: Ikea

Barevné spektrum

Barevné spektrum vám usnadní výběr barev. Jak ho ale používat?

  1. Nejprve je důležité si určit na barevném spektru rovnostranný trojúhelník. Tak získáme tři barvy, jimiž docílíme harmonie. 
  2. Aby se barvy k sobě hodily, najdeme k oblíbené barvě sousední, pokud možno takové odstíny, které leží těsně vedle.

Barevné spektrum

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login