Kuchyně

Jak správně zařídit kuchyňskou linku

Od   | 

Kuchyně je místem, kde se nejen vaří, ale také se tu setkává rodina, pořádají oslavy… Proto, aby ke všem účelům co nejlépe sloužila, je důležité, aby byla vhodně a prakticky uspořádaná. Pokud se chystáte pořídit novou kuchyň nebo tu starou rekonstruovat, jsou tyto tipy určené právě pro vás.

Moderní a funkční kuchyň není jen otázkou designu a estetiky, při navrhování kuchyně by měla být na prvním místě především její praktičnost. Vše se samozřejmě odvíjí od dispozic a velikosti prostoru. Chcete mít kuchyň do tvaru písmene U nebo L? Vejde se do ní kuchyňský ostrůvek? Bude uzavřená nebo propojená s obývacím pokojem? Kde budou umístěny rozvody vody, elektřiny nebo odtah do komínu? Při projektování nového bydlení byste tyto i další otazníky měli řešit co možná nejdříve, ušetříte si tak spoustu dalších starostí. Jestliže pouze vyměňujete starou kuchyň za novou, s největší pravděpodobností se váš výčet otázek razantně zkrátí.

Pokud vaší kuchyni šéfuje levák, mělo by být uspořádání zón opačné. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Uspořádání kuchyně je základem úspěchu pro to, abyste v ní mohli pohodlně fungovat. Proto by měla být rozdělena do několika zón, které na sebe plynule navazují. „Jestliže vycházíme z předpokladu, že navrhujeme kuchyň pro praváka, pak by z levé strany měly být skladovací prostory pro potraviny, tedy lednice s mrazničkou, případně potravinová skříň, dále odkládací plocha široká alespoň 60 cm, mycí zóna s dřezem a myčkou, pracovní plocha široká 90 cm, varná deska a nakonec další pracovní, resp. odkládací plocha o šíři alespoň 60 cm, která poslouží při finálním servírování jídel nebo odložení plechu z trouby“, říká majitelka karlínského interiérového studia, paní Šafaříková a doplňuje, že „dřez a varná deska, by určitě neměli být vedle sebe“.

Se sníženou výškou pracovní plochy v části varného centra budete mít lepší přehled o všech dobrotách, které právě vaříte. Zdroj: Kuchyně Delso

Při plánování kuchyňské linky je také dobré brát na zřetel výšku postavy toho, kdo v ní bude vařit nejčastěji. Standardně se výška spodních skříněk s pracovní deskou dodává v míře 86 cm, pokud jste vyšší než 170 cm, neuškodí u výšky pracovní plochy nějaký ten centimetr navíc. Tu můžete korigovat výškou soklů nebo tloušťkou pracovní desky. „4 cm je tloušťka pracovní desky, kterou většina našich zákazníků požaduje. Standardní tloušťka laminátových desek je 2,8 nebo 3,8 cm. Pokud mluvíme o módních trendech, bylo to 6 – 10 cm, které se v současnosti pod vlivem minimalismu zúžily na jeden až dva centimetry, které jsou typické například pro materiálové provedení Hi-Macs nebo Corian“, dodává paní Šafaříková.

Pracovní deska v minimalistickém podání. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Pro komfortní pohyb mezi rovnoběžnými sestavami kuchyňského nábytku by měl být jejich rozestup alespoň 90 cm, ideálně však 120 cm. Zdroj: Livit

V dnešní uspěchané době si už určitě nedovedeme představit život bez kuchyňských spotřebičů. Lednice, sporáky, digestoře, trouby, konvektomaty, myčky a další jsou nedílnou součástí každé kuchyně. Proto záleží i na jejich umístění, aby byly skutečnými pomocníky a při přípravě pokrmů nebo mytí nádobí jste se zbytečně nenamáhali. Záleží na prostorových dispozicích a rozvodech elektřiny a vody, které jsou pro usazení spotřebičů určující. Obecně však platí, že lednice by měla být v bezprostřední blízkosti odkládacího prostoru, okolo varného centra by mělo být dostatek místa na zpracování potravin a jejich servírování a myčka by měla být v blízkosti dřezu, abyste se při jejím plnění nemuseli nikam otáčet nebo odbíhat o kus dál.

Vestavná lednice a mraznička by měly mít dobré odvětrání – v soklu a u stropu na zádech skříně. Zdroj: INPRO design

Pečící trouba lehce pod úrovní očí je praktickým i pohodlným řešením. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Pro pečicí troubu dnes běžně nacházíme místo v sestavě skříní, kde ji obklopujeme dalšími vestavnými spotřebiči, jako je kávovar, kombinovaná lednice nebo multifunkční mikrovlnná trouba. Jestliže se rozhodnete pro toto řešení, mělo by dno trouby, potažmo kávovaru nebo mikrovlnky (když jsou umístěné v řadě vedle sebe), být ve výšce 90 cm, což zhruba odpovídá výšce pracovní plochy.

Vestavné spotřebiče by neměly vydávat teplotu vyšší než 65°C, aby nepoškodily nábytek. Zdroj: Kuchyně Delso

Sestava skříní s vestavnými spotřebiči může tvořit záda kuchyně, ostrůvek pak místo pro přípravu a zpracování potravin. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

I zdánlivé detaily, jako je rozmístění elektrických zásuvek nebo osvětlení, jsou při zařizování kuchyně velmi důležité. Zásuvek není nikdy dost, proto s nimi příliš nešetřete, a nechejte si je vyvést nejlépe nad pracovní plochou, kde budete obsluhovat mixér nebo odšťavňovač, neztratí se ani nad odkládací plochou v blízkosti lednice, kde si najde místo třeba rychlovarná konvice. I kvalitní osvětlení je při vaření důležité, kromě toho centrálního nezapomeňte ani na podhledové bodovky nebo zářivky.

Výsuvný zásuvkový panel při vaření usnadní práci. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Dostatek osvětlení zajistí bodovky, zářivky nebo LED lišty

Nezapomínejte ani na vhodný materiál mezi horními a spodními skříňkami, nejlépe z hladkého materiálu, který usnadní údržbu

Přesah pracovní desky na kuchyňském ostrůvku vytvoří příjemné barové posezení. Zdroj: INPRO design

Vysoké skříně neumisťujeme tak, aby narušily pracovní nebo odkládací plochu. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Fotogalerie:

A jaké kuchyně jsme našli na mezinárodním veletrhu Salone del Mobile v Miláně?


You must be logged in to post a comment Login