Rady a tipy

Jak správně vybrat krb, aby byla zajištěna (ne)jen romantika?

Od   | 

Myslíte si, že je pozdě na plánování krbu? Ani omylem. Právě teď je třeba začít uvažovat o jeho vzhledu, aby vás už na podzim hřály příjemné červeno-žluté plameny. 

Podle čeho vybírat krb Zdroj: Topsys

Kam s krbem?

Než začneme krb vybírat, je velmi důležité si rozmyslet, kde bude umístěn. Odborníci nedoporučují krb instalovat v prostorech menších, než je zhruba 12 m², ale zároveň i tam, kde se často manipuluje se zápalnými nebo výbušnými látkami. Problém může nastat i v místnostech, kde je teplovzdušné topení s nucenou cirkulací vzduchu, ale i v místnostech, kde je umístěna odsávací digestoř, protože jednoduše vzniká podtlak, které mění podmínky komínu. 

Důležité je i správné umístění krbu. Zdroj: krby-style

Hlavní, nebo doplňkové topení?

Důležitým rozhodnutím při výběru je také pořádně si rozmyslet, zda bude krb sloužit jako hlavní zdroj tepla (což bývá především na chalupě), doplňkový zdroj tepla (tedy tam, kde je ústřední topení a krb slouží jako doplňkové topení), anebo jako příležitostný, tedy pro dekorační účely. Toto rozhodnutí souvisí s tím, jaký výkon by kamna měla mít. Především je důležité zjistit, kolik kubických metrů se bude doma vytápět. Před tím, než kamna zakoupíte, si rozhodně ověřte, zda komín odpovídá požadovanému výkonu. Obecně platí, že 1 kW výkonu krbových kamen postačí k vytopení zhruba 20 m3.

S výkonem souvisí dvě situace, a to jsou předimenzovaná kamna a poddimenzovaná. Předimenzovaná kamna jsou přiškrcena a neustále kouří a nedají se zkrátka pořádně roztopit- mají příliš vysoký výkon. Poddimenzovaná kamna naopak prostor nevytopí, a proto jejich vytápění nepostačuje. Těmto kamnům hrozí trvalé poškození kvůli příliš nízkému výkonu.

Hlavní, nebo doplňkový zdroj tepla?
Zdroj: krby-style.cz

Přitápění během sychravých dnů

Krby a krbové vložky se nejčastěji používají jako příjemné přitápění ze začátku jara, nebo na podzim, kdy ještě není třeba začít regulérně topit. Nevýhodou je, že do kamen musíme neustále přikládat, jelikož nedisponují žádným zásobníkem. Oheň skvěle vytopí prostor, ve kterém se krb nachází. Při výběru krbu máme na výběr jednoplášťová sálavá kamna, která vybírejte v případě, že chcete vytopit pouze jednu místnost, a také dvouplášťová konvekční kamna, která jsou speciální tím, že vyhřívají vzduch v mezeře dvojitého pláště a ten se pak pomalu šíří po místnosti. Ostatní pokoje lze jednoduše vytopit tím, že do nich otevřeme dveře, nebo pomocí zabudovaného zařízení, na které je možné napojit trubky, kterými lze teplo jednoduše vést do ostatních místností.

Základem úspěchu je cirkulace

Jakmile vytápíme i další prostory v domě nebo bytě, je základem správná cirkulace teplého a studeného vzduchu v objektu. Chladnější vzduch se jednoduše do místnosti dostává netěsností ve dveřích, oknech, ale i digestoří. Pokud máme okna, která eliminují přirozené větrání na minimum, je naprostou nutností ke krbu zajistit přívod chladnějšího vzduchu zvenku. Studený vzduch krb nasává do sebe a ohřívá uvnitř. 

Krb musí mít i dostatečný přísun studené vzduchu
Zdroj: krby-style.cz

Jaké jsou normy pro komín?

Pokud se pro krb rozhodneme, je důležité, aby komín splňoval normu s připojením dle ČSN 73 4201: 2002 o minimální účinné délce, což je úsek od hrany sopouchu k hlavě komína, který by měl být 6 – 7 metrů a průměr by měl mít 200 mm. Důležité také je, aby byl komín rovný, suchý a izolovaný a jeho tah byl minimálně 12 – 14 Pa. Zaústění kouřovodu do komínového tělesa by měl být vždy pod úhlem 45° (pokud výrobce krbové vložky neuvádí jinak). To vše je důležité ke správné funkci krbu.

I takto mohou vypadat originální krbová kamna. Zapomínat nesmíme ani na splnění normy. Zdroj: Topsys

Krb, nebo krbová kamna?

Ať už zvolíte krb, nebo krbová kamna, na první pohled vidíte stejný oheň. Oba typy musí splňovat požadavky na nízký výkon i správnou cirkulaci a oba typy můžeme volit v několika provedeních. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Krb

Jedná se o klasiku, která v akumulačním provedení a s pomocí vhodné vložky může sloužit jako vytápění do současných nízkoenergetických domů. Samotná krbová vložka vás sice finančně nezruinuje, ale akumulační obklad je výrazně náročnější. Dokáže poskytnou větší sálavost, takže postačí, když povrch dosáhne výrazně nižší teploty, což je nejen mnohem bezpečnější, ale i příjemnější. Navíc díky rozvodům dokáže teplo rozvést do ostatních místností a třeba i do dalšího patra. Krb je složitější na instalaci a při stavbě domu bychom s ním měli počítat již od začátku. 

Na krb je důležité myslet již při stavbě domu. Zdroj: Topsys

Krbová kamna

Výhodou krbových kamen je nejen nižší pořizovací cena ale i snadná montáž. Krbová kamna poslouží jako vytápění pouze té místnosti, ve které stojí. Během topení se nahřejí a následně místnost vytápí přes svůj plášť. Běžně jsou schopná sálat teplo až dvanáct hodin od vyhasnutí ohně. Oproti vestavěnému krbu stojí v místnosti volně.

Krbová kamna stojí v prostoru a jsou jednoduchá na montáž a instalaci
Zdroj: haassohn-rukov

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login