Dětské pokoje

Jak správně vybrat krabičku na svačinku do školy?

Od   | 

Blíží se začátek školního roku a to je vždy období pořizování nových školních pomůcek, tašek do školy, přezůvek a dalších nezbytností. A mezi tyto nezbytnosti určitě patří i kvalitní krabička na svačinu a láhev na pití. Zajímali jsme se o to, jaká je aktuální nabídka a jaká doporučení bychom mohli ohledně této výbavy dát rodičům nejen prvňáčků, ale všech dětí školou povinných.

Na rady a tipy pro výběr jsme se zeptali Pavla Maříka manažera internetového obchodu Krabickyshop.cz , který se specializuje na výrobky určené pro nošení jídla sebou a na skladování potravin.

Jaká obecná doporučení byste dal rodičům pro nákup krabičky na svačinu?

Dávno pryč jsou doby, kdy se svačiny do školy nosily v igelitovém sáčku zabalené do ubrousku a pila se voda z kohoutku. Požadavky dnešní doby jsou zejména co do pestrosti stravy, její čerstvosti a hygienických nároků daleko vyšší. Tomu odpovídá i nabídka boxů a krabiček na jídlo sebou, která je co do tvarů, provedení, velikostí nebo barev nepřeberná. Výběr správné krabičky není žádná věda, měli bychom ale dbát na velikost, praktičnost a použité materiály.

Podle čeho tedy vybrat správnou krabičku na svačinu do školy?

U krabičky na svačinu je určitě důležitá její velikost. A to nejen její objem, ale i venkovní rozměry, tak aby se dobře vešla do školní tašky nebo batohu. Záleží i na věku dítěte a jeho apetitu. Krabička by měla mít objem alespoň 0,8 – 1 litr, aby se do ní dalo potřebné množství jídla.  Je samozřejmě možné zvolit i menší krabičku, víc než jedna houska se do ní ale pak nemusí vejít. Z praktických důvodů bych doporučoval krabičku spíš nižší, která je lépe ukládá do školního zavazadla.

Velkou výhodu může být i vnitřní členění krabičky, což je typické například pro výrobky novozélandské značky Sistema, která se obecně na výrobky určené na jídlo sebou specializuje. Další přihrádky, oddělené prostory nebo nádobky umožňují dát dětem do školy daleko pestřejší stravu, přidat ovoce, očištěnou a nakrájenou zeleninu, müsli tyčinku nebo cokoliv dalšího. Nejen do školy, ale i do práce, na výlety nebo kamkoliv mimo domov můžete v těchto krabičkách přenést třeba i kompletní hlavní jídlo.

Jak důležitý je vzhled, barva nebo potisk krabičky?

Hlavně pro menší děti je důležitý i vzhled krabičky. Obrázek oblíbené postavičky nebo filmového hrdiny jim udělají radost. Z naší zkušenosti víme, že funkčnost a trvanlivost takových výrobků bývá často nižší. My nabízíme širokou škálu barevných provedení, ve kterých si vybere každé dítě, od nejmenších až řekněme po středoškoláky. Design je určitě důležitý, daleko vyšší význam přikládáme však funkčnosti a zdravotní nezávadnosti. Podle toho sestavujeme i nabídku našeho e-shopu. Určitě bych se spíš zaměřil na zavírací mechanismus krabičky, tak aby se hlavně ve školním zavazadle neotevřela a obsah se nevysypal. Boxy na svačinu nemusí být stoprocentně těsné, ale kvalitní víko a spolehlivé zavírání jsou důležité i v této kategorii výrobků.

Všimli jsme si, že naprostá většina krabiček na svačinu dostupných na našem trhu jsou z plastu. Jak je to s nezávadností takových výrobků?

Ano, plasty mají občas pověst zdraví škodlivého materiálu. Právě proto musí být zdravotní nezávadnost a splnění hygienických nároků hlavním kritériem pro výběr.  Protože výrobky v této kategorii jsou však určené pro styk s potravinami, tak zejména značkoví výrobci na kvalitu použitých materiálů dbají. V každém případě doporučujeme zkontrolovat si, zda vybraný produkt neobsahuje BPA neboli bisfenol A, který se obecně k výrobě plastů například pro stavebnictví nebo jiné obory používá, ale je zdraví škodlivý. Z hygienických důvodů doporučujeme, aby vybraný krabička byla snadno omyvatelná, ideálně v myčce na nádobí. Pravidelné mytí a čištění krabiček na svačinu zamezuje tvorbě nežádoucích mikroorganizmů a tím šíření případných negativních zdravotních následků.

Existují také nějaké speciální výrobky v této kategorii?

Hodně populární je například dóza na jogurt, jejíž součástí je lžička a hlavně chladící vložka. Jogurt v plastovém kelímku je tak chráněn proti zmáčknutí v tašce a navíc zůstává déle vychlazený v teplém počasí i ve vytopených třídách. Nabízíme třeba i dózu na banán. Krabička v patřičném tvaru chrání měkký banán uvnitř zavazadla proti nežádoucímu rozmačkání.

Důležité, a nejen v případě dětí, je dodržování pitného režimu. Jaká doporučení byste nám dal pro výběr láhve na pití?

Co se týká láhví na pití, platí podobná doporučení. Volíme velikost podle potřeby a nároků na pitný režim. Samozřejmě bereme do úvahy i věk dítěte a velikost jeho školního zavazadla. Doporučujeme láhve z pevných materiálů jako je například Tritan, který má některé vlastnosti skla, ale přitom je pevný a jen těžko rozbitný. U láhví je daleko důležitější jejich těsnost, aby nedošlo k vylití obsahu mezi školní pomůcky.

Hlavně v dnešní době, kdy jsme se octli v epidemiologickém riziku, je důležitá hygiena. Jak je zajištěno to, že část, kterou dítě při pití vkládá do pusy, nemůže být kontaminována?

Řešení uzávěru a pítka je to, na co bychom měli při výběru láhve myslet. Zejména provedení samotného pítka je důležité. To by mělo být v době, kdy se z láhve nepije, skryté. Ať už zatáhnutím dovnitř uzávěru, sklopením nebo schováním pod krytku. Nežádoucí dotyky pítka nebo jeho kontaminace na veřejnosti je zdravotním rizikem nejen v dnešní těžké epidemiologické situaci. V uzávěrech se nejčastěji usazují nečistoty a mikroorganismy, zejména při používání vody se sirupy. Proto je nutné, aby uzávěry měly jednoduchou a snadno omyvatelnou konstrukci. Důležité je i široké hrdlo láhve, které usnadňuje nejen její plnění, ale i její vymývání a čištění kartáčem. V neposlední řadě bych zmínil ekologický efekt používání takových láhví. Snižujeme tak zatížení přírody jednorázovými PET lahvemi na vodu. Může to tak být váš drobný příspěvek k ochraně životního prostředí.

 

VÍCE NA KRABICKYSHOP.CZ

 


You must be logged in to post a comment Login