Rady a tipy

Jak správně vybrat kliku ke dveřím

Od   | 

Kliky používáme mnohokrát za den. Je proto velmi důležité zvolit jejich správný tvar i materiál, aby spolehlivě sloužily co nejdéle.

1. Poraďte se s odborníky

Rozeznat nekvalitní výrobek od kvalitního může být pro laika obtížné. Kliky proto nekupujte například v hobby marketech, ale vždy vyhledejte raději obchod s dveřmi a kováním. Odborně informovaná obsluha v těchto obchodech by měla vždy ochotně poradit s výběrem a navíc poskytnout i potřebný nákupní a ponákupní servis.

2. Vyberte správný materiál

Pečlivou pozornost věnujte také výběru materiálu, který vypovídá o kvalitě kliky. Tím nejvhodnějším materiálem pro dveřní kování je staletími prověřená masivní mosaz. Díky tomu, že povrchová úprava k mosazi velmi dobře přilne, nevzniká riziko, že by se povrch dlouhodobým používáním opotřeboval. Mosazné kliky je přitom možné mít i v působivé surové variantě bez povrchového pokovení. Povrch klik v tomto provedení postupně přirozeně stárne a mění barevnost podle vnějších podmínek i frekvence užívání, čímž získává okouzlující patinu. Dalším vysoce kvalitním materiálem pro kování je nerezová ocel, která vyniká pevností, odolností vůči korozi a zlepšenými mechanickými vlastnostmi. Pro kování může nerezová ocel zůstat jak vyleštěná či broušená, tak i v provedení s povrchovou úpravou. Za každou cenu se při výběru kování vyvarujte nekvalitních klik z hliníku či zamaku, které se vyznačují špatnými technologickými vlastnostmi a jejich povrch se velmi brzy poškodí.

klika Rocksor z masivní naturální mosazi, zdroj: M&T

klika Industry Squelette z nerezové oceli, zdroj M&T

3. Zvolte vhodnou povrchovou úpravu

Unikátní povrchové úpravy jsou tím, co dodává klikám originální tvář, jedinečnou barevnost i dlouhodobou odolnost vůči opotřebení. Svět dveřního kování přitom nabízí široký výběr z celé řady povrchových úprav, jako je například matný nikl, lesklý chrom či různé varianty titanového povrchu. Jednoznačným favoritem je pak černý mat, který můžete dostat na svoji kliku například s pomocí povrchové úpravy titan černý mat! Kvalitní titanové povrchové úpravy umožňují obléci kliku hned do několika barevných odstínů. Nejvíce mezi nimi vyniká sametový černý mat, který vládne současným designovým trendům, a můžete jej díky tomu vidět nejenom na klikách, ale i na luxusních autech, hodinkách, světlech, či módních doplňcích. Povrchová úprava titan černý mat se na kování nanáší fyzikálním naprašováním plazmovým výbojem, které zaručuje dokonalé přilnutí rovnoměrné tenké tvrdé vrstvy k mosazného materiálu kliky, a je tak zárukou vysoké odolnosti a trvanlivosti povrchu. Ani po dlouhých letech každodenního kontaktu s lidskými rukami tak nedojde k jeho ošoupání či oloupání, a klika si tak zachová svoji původní barevnost a krásu.

Klika Mimolimit s povrchovou úpravou titan černý mat

4. Vybírejte kliku s ohledem na účel

Při výběru kliky se řiďte i tím, k čemu vám bude sloužit. Například pro otočné celoskleněné dveře je praktické zvolit kliku vybavenou speciální rozetou a v případě uzamykatelných dveří také zámkem s odlišnou konstrukcí umožňující montáž na sklo. U koupelen a toalet by zase kování mělo umožnit jednoduché zamknutí dveří zevnitř i otevření z druhé strany. Je proto vhodné zvolit kliky s takzvanou WC kličkou. Samotnou kapitolu pak tvoří kování pro dveře se speciálními funkcemi, jako jsou například dveře protipožární, kouřotěsné či bezpečnostní, u kterých musí kliky odpovídat dané funkci a splňovat požadovaná kritéria.

Klika Maximal v provedení pro celoskleněné dveře, zdroj M&T

Klika Entero s WC kličkou, zdroj M&T

Redakční TIP: Jedinečný povrch s 3D efektem

Kování, které zaujme nejenom na pohled, ale i na dotek… přesně taková je klika Minimal black matt 3D díky povrchové úpravě černý chrom natural – unikátnímu 3D povrchu, který na dotek připomíná drásané dřevo! Základem kliky je kvalitní mosaz, na kterou je nanesené povrchové pokovení z černého chromu. Speciální proces pečlivého ručního broušení pak na povrchu vytváří jedinečný 3D efekt drásaného dřeva, jenž naprostým unikátem, se kterým se nemůžete setkat u žádného jiného typu kování. Vysoká kvalita povrchové úpravy navíc zaručuje, že časem nedojde k jejímu odření či jinému nežádoucímu opotřebení.

Klika Minimal Black Matt 3D


You must be logged in to post a comment Login