Rady a tipy

Jak správně udržovat a chránit nábytek s koženým čalouněním

Od   | 

Nábytek s koženým čalouněním patří k často vyhledávaným kouskům, které pak v příštích létech zdobí naše domovy. Samozřejmě ho každodenně používáme, čímž je kůže výrazně namáhaná. Zejména v rodinách s dětmi je vystavena vysoké zátěži. Aby vydržela i po létech krásná, je třeba o ni správně pečovat. 

Kožený nábytek je krásný, zaslouží si ale i kvalitní péči Zdroj: Natuzzi Italia

Kvalita hraje velkou roli

Tak jako u každého jiného nábytku je i u koženého čalounění je důležitá kvalita. Pokud si pořídíte sedačku nebo židle s čalouněním z levné kůže, budou mnohem rychleji vysychat, a i přes pravidelnou péči bude životnost krátká. Naopak při pořízení kvalitní kůže můžete počítat s tím, že materiál bude méně vysychat a nebude ztrácet svoji barvu. Sice si připlatíte o něco víc, na druhou stranu však nebudete muset za pár let kupovat nový, stejně drahý. 

Rohová sedací souprava se subtilním podnožím, zdroj: Home Style

Správné umístění

Promyslet si správné umístění koženého nábytku musíte už před jeho pořízením. A platí to jak pro sedačky, tak i pro židle a křesla. Kůži vadí přímé teplo, proto nábytek umístěte pryč od kamen nebo krbu, alespoň na vzdálenost 40 cm, ideálně samozřejmě ještě dál. Vyvarujte se i umístění na přímém slunečním záření! Paprsky mohou kůži vzít krásnou barvu, a také může dojít k popraskání nebo lámání okrajů. 

Impregnací ke kráse

Nepořídíte-li si záměrně kožené čalounění bez povrchové úpravy, tedy ve zcela přírodním provedení, které tak má zůstat, je vhodné kůži jednou za čas dodatečně impregnovat. Zachováte tak vláčnost a lesk materiálu. Díky impregnaci nebude kůže rychle vysychat, nepoškodí se, a pokud se povrch umaže od fixů nebo rtěnky, půjde o něco lépe vyčistit. Impregnace koženého nábytku se doporučuje podle kvality materiálu. U některých výrobců stačí jednou za rok, jindy několikrát do roka a někdy dokonce až jednou měsíčně. Zvýšenou pozornost věnujte při práci sedákům, opěrkám i područkám. Samozřejmostí jsou vhodné speciální prostředky na kůži, pokud možno přímo od výrobce.

Praktičnost a pohodlí jsou vlastnosti, na které berou designéři ohled v první řadě. Pohovky a křesla od výrobce Koinor proto mají polohovatelné opěrky zad i područky a disponují kvalitním čalouněním z kůže. Zdroj: Home Style

Při běžném úklidu postačí sedačku pouze jemně vysát, případně jednou za týden otřít vlhkým hadříkem nebo vlhčenými ubrousky. 

Se skvrnami co nejrychleji pryč!

Každému se může stát nehoda a může nechtěně na kožené čalounění vylít nápoj nebo vyklopit talíř s jídlem. Skvrny je ale samozřejmě potřeba odstranit co nejrychleji. Některým vysoce kvalitním kůžím se speciální ochranou taková nehoda vůbec neuškodí, u těch méně kvalitních mohou být následky více viditelné, někdy se nečistoty mohou i vsáknout do materiálu. Ideální je s koupí sedačky pořídit i  speciální přípravky na kožený povrch, které jsou určeny přímo pro čistění skvrn. Při odstraňování moc netlačte. Skvrnu je důležité v prvním kroku pouze vysušit hadrem nebo papírovým ubrouskem, poté aplikovat speciální přípravek na skvrny a znovu vysušit. 

Skvrny na kůži lze jednoduše odstranit díky speciálním přípravkům

Pár rad závěrem:

  • Snažte se chránit kůži před potem
  • Dávejte pozor na oblečení, které barví (zejména v létě, při zvýšeném pocení)
  • Neodkládejte na sedačku, ani židle časopisy a noviny – inkoust by se mohl obtisknout na kůži!
  • Sedačku nikdy nevysoušejte fénem na vlasy a nesušte ji na přímém slunci.
  • Užívejte všechna místa nastejno.
  • Při čištění skvrn nevyvíjejte velký tlak.

Při dodržení pravidel bude kůže odolná a bude vypadat dokonale. Zdroj: Natuzzi Italia

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login