Rady a tipy

Jak správně třídit odpad: Nejčastější chyby, které dost možná děláte i vy

Od   | 

Většina lidí třídí odpad už doma – někdo si pořídí speciální odpadkové koše na tříděný odpad, další pak používá staré igelitové tašky, krabice či pytle. Nezáleží na tom, co ke třídění použijete. Důležité je třídit tak, abyste jednotlivé koše mohli vyhodit do jednotlivých kontejnerů bez dalšího přebírání.

Plastové odpadky by měly být vymyté. Zdroj: Pexels

Jakým způsobem se třídí u vás?

Každé město i obec mají svá vlastní pravidla ohledně způsobu třídění odpadu. Zatímco v jednom městě se třídí do pytlů na odpadky a jednou za čas probíhá jejich odvoz popeláři, v jiném městě jsou na každém rohu kontejnery na tříděný odpad. Někde se nápojové kartony vyhazují spolu s plasty, jinde do papíru.

V některých městech se pak objevují kontejnery přímo pro ně. V těch nejpokrokovějších oblastech pak nejsou výjimkou ani kontejnery na čiré sklo, bioodpad, plechovky, elektroodpad či zmíněné nápojové kartony. Ať už jsou ve vaší obci jakékoliv kontejnery, určitě na nich nechybí instrukce, jaký odpad do nich patří.

Jak se třídí sklo?

Veškeré barevné sklo patří do zeleného kontejneru, patří sem i lahve od nápojů. Do bílého kontejneru se vyhazuje čiré sklo, tudíž sklenice od marmelád, průhledné lahve, sklenice či tabulové sklo.

Jak se třídí plasty?

Do žlutého kontejneru na plasty patří: sáčky, igelitové pytle a tašky, folie, PET lahve, misky, obaly od CD a DVD, kelímky od mléčných výrobků.

Jak se třídí papír?

Ačkoliv sklo či plasty zvládne vytřídit každý, s tříděním papíru to tak jednoduché není. Do modrého kontejneru určeného na papír dáváme noviny, krabice, sešity, časopisy, papírové obaly, katalogy, letáky a letáčky, lepenku, knihy bez vazby. Rozhodně sem ale nepatří znečištěný papír, ubrousky, toaletní papír, kapesníky a obaly od vajec. Jedná se o několikrát recyklované papíry, které je třeba kompostovat, nikoliv znovu recyklovat.

Použitím látkových tašek můžete redukovat množství plastů ve vaší domácnosti. Zdroj: Pexels

Co s odpadem, který do kontejneru nepatří:

  • Zrcadla patří do směsného odpadu.
  • Staré léky je třeba vrátit do lékárny.
  • Staré baterie patří do sběrných nádob, které jsou často v supermarketech.
  • Oblečení můžete dát do kontejneru určenému charitě.
  • Elektrospotřebiče zavezte do sběrného dvora stejně jako kovy.

Nápojové kartony? V každém městě jinak

Nápojové kartony (krabice od vína, mléka, džusů a mléčných výrobků) patří do oranžových kontejnerů, ty se však nevyskytují všude. Na takových místech se pak obaly vyhazují do kontejnerů na plasty, případně na papír. Vždy se podívejte na informace u konkrétního kontejneru.

Co patří mezi bioodpad?

Věděli jste, že svůj kontejner (případně popelnici) má i bioodpad? Mezi ten patří zbytky ovoce a zeleniny, pečiva i vařených jídel, kávová sedlina a čajové pytlíky, skořápky vajíček a ořechů, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina, posekaná tráva, větvičky, plevel, podestýlka a trus domácích zvířat, piliny, popel ze dřeva, peří, chlupy a vlasy.


You must be logged in to post a comment Login