Články

Jak správně používat klimatizaci v letních vedrech

Od   | 

Letní vedra jsou chvílí, kdy svěží a chladný vzduch ze zapnuté klimatizace oceníme nejvíce. A nezáleží na tom, zda v práci nebo doma. Na obou místech se totiž stává stále častější součástí vybavení, bez kterého si neumíme mnohdy představit svůj život. V horkých letních dnech poskytne neuvěřitelnou úlevu od nepříjemných teplot, v zimě dokáže zatopit. Víte však, jak ji správně používat, abyste si naopak neublížili?

Kam klimatizaci umístíte?

Před tím, než si pořídíte konkrétní klimatizaci, si promyslete, kam v bytě ji umístíte. Snažte se zabránit tomu, aby proud studeného vzduchu zasahoval přímo vaše tělo. Pokud si chcete ochladit vzduch v obývacím pokoji, vyhněte se tomu, aby klimatizace proudila přímo na pohovku. V kuchyni by zase neměla proudit k jídelnímu stolu, v ložnici na postel. V případě, že by vás celý den osvěžoval chladný vzduch napřímo, s velkou pravděpodobností skončíte nemocní. A letní viróza či angína nejsou nic příjemného. Vzduch z klimatizace by měl proudit volně do prostoru, ideálně do míst, kde se pohybujete nejméně. Nemusíte mít strach z horka, chladný vzduch se rozšíří po prostoru.

Vyberete si pevnou klimatizaci nebo mobilní variantu? Zdroj: Pexels

Kdy byste měli klimatizaci zapnout?

Klimatizační jednotku zapněte ve chvíli, kdy se začne zvyšovat okolní teplota. Vyhněte se tomu, že budete klimatizaci neustále zapínat a vypínat – jinak se budete divit ve chvíli, kdy přijde vyúčtování za elektřinu. V praxi se to má tak, že pokud klimatizaci zapnete až odpoledne, kdy se vrátíte domů z práce a bude tam kolem 30 stupňů, bude muset klimatizace ochladit nejen vnitřní prostor bytu, ale také okolní stěny. Tím bude klimatizace fungovat pár hodin na 100 procent svého výkonu, spotřebujete až o polovinu více energie, než kdyby jela na zlomek tohoto výkonu celý den.

Dejte si pozor na teplotní šok z vysokých teplotních rozdílů

Pohybujete se v průběhu dne také venku? Pak si dejte pozor na to, aby nebyl rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou větší než 5 až 8 stupňů Celsia – tímto způsobem snížíte riziko teplotního šoku, ale také mnohá další onemocnění. Jestliže je venku 30°C, doma byste neměli mít méně než 25°C.  Nezapomínejte na to, že ani klimatizovanou místnost nemůžete zapomínat větrat. Ideální je větrání brzy ráno nebo později večer, kdy nejsou venkovní teploty tak vysoké jako během dne.

Klimatizace může mít různé designy. Zdroj: Pexels

Zapnutá klimatizace znamená sušší vzduch

Vzduch proudící z klimatizace je suchý – a vysušuje jak pokožku, tak i sliznice. Pokud tedy používáte klimatizaci bez zvlhčovače vzduchu pravidelně, nezapomínejte na zvýšený pitný režim. Jestliže trpíte na onemocnění dýchacích cest, zamyslete se nad tím, zda klimatizace vaše obtíže spíše nezhorší.

Nezapomínejte na pravidelné čištění

V každé klimatizační jednotce najdete spoustu filtrů, které mají za úkol pohltit všemožné plísně a mikroby. Problém může nastat ve chvíli, kdy budete klimatizaci používat intenzivně a na čištění filtrů zapomenete. Alespoň dvakrát do měsíce se snažte klimatizace vysát, dvakrát do roka pak vyčistěte celou klimatizační jednotku. Absence údržby a čištění neznamená jen zdravotní obtíže, ale také vyšší spotřebu.

Klimatizace ochladí prostor, i když nebude namířená na vás. Zdroj: Pexels

Jaké máte možnosti?

Vybírat si můžete ze dvou typů klimatizace – dělené klimatizace a mobilní klimatizace. Dělená klimatizace je ideálním a trvalým řešením. Konkrétní klimatizaci vybírejte podle velikosti prostoru, jeho členitosti, dispozice, počtu obyvatel bytu. Myslete na hospodárnost, hlučnost a způsob ovládání. Vybírat si můžete klimatizaci nástěnnou, podstropní, kazetovou, ale i mezistropní. Pokud nemůžete realizovat pevnou klimatizaci, řešením je mobilní klimatizace, kterou můžete přemisťovat libovolně po prostoru, navíc je levnější. Počítejte však s tím, že má nižší výkon.


You must be logged in to post a comment Login