Rady a tipy

Jak správně pečovat o látkové rolety v interiéru? Dodržujte tyto zásady a budou znovu dokonale čisté

Od   | 

Pořídili jste si látkové rolety do interiéru a chcete, aby vám vydržely v perfektní kondici co nejdéle? Máme pro vás dobrou zprávu, údržba látkových rolet je poměrně jednoduchá. Nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. V dnešním článku vám prozradíme, jak při čištění rolet postupovat, a co naopak nikdy nedělat.

Základní údržba spočívá v odstranění prachu

I když s roletami pravidelně hýbete při vytahování a zatahování, případně i se staženými roletami míváte otevřené okno, po čase se na látce usadí prach. Dvojnásob to platí ve chvíli, kdy roleta po celý rok visí na okně v jedné poloze a okno se neotvírá.

V závislosti na prašnosti v místnosti byste proto měli minimálně jednou ročně rolety od prachu očistit. Existuje několik metod. Tou nejjednodušší je prosté oprášení prachovkou či suchým hadříkem – prach tedy zvíříte a po jeho usazení jej setřete z parapetu, nábytku či podlahy. Prach nedoporučujeme z rolet otírat vlhkým hadříkem. Smítka se totiž namočí a místo setření vytvoří nevzhledné „žmolky“, které na látce zůstanou.

Druhou variantou je vysavač. Na nejnižší stupeň můžete prach z rolet vysát, ideálně užším nástavcem. Zkusit to můžete přímo na okně, nebo rolety sundat a rozložit na podlaze.

Jak na skvrny a hrubé nečistoty?

Pokud se vám na látce vytvořily skvrny, které potřebujete odstranit, vždy nejprve z látky výše zmíněným postupem odstraňte prach.

Pak teprve na skvrnu použijte hadřík namočený v teplé vodě. Pokud samotná voda nezabírá, můžete zkusit do vody přidat čisticí prostředek. Doporučujeme jej však nejprve otestovat v místě, které není příliš viditelné (nejlépe tedy v horní části u navíjecího mechanismu), abyste měli jistotu, že přípravek nebude mít vliv na barvu a strukturu látky.

Rolety po očištění nechte stažené, dokud dokonale neoschnou. Vlhké rolety by po vytažení mohly zatuchnout, či dokonce zplesnivět.

Jak na čistění navíjecího mechanismu?

Mechanismus otíráme pouze vlhkým hadříkem, případně rovněž vodou se saponátem pro odmaštění povrchu. Nemělo by být nutné jej zevnitř promazávat či jinak udržovat. Nejlepší údržbou je v tomto případě pravidelné používání, aby v konstrukci neulpíval prach.

Co nikdy nedělat?

Rolety se nikdy nesnažte prát v pračce. Látka interiérových rolet není na pračku stavěná a došlo by k porušení její struktury. Velmi pravděpodobně by pak roletu již nebylo možné používat.

Pokud se vám nedaří některé skvrny odstranit, či máte s roletou jiný problém, raději si pozvěte odborníka s profesionální čisticí technikou, který dá vaše rolety šetrným způsobem opět do pořádku.

 


You must be logged in to post a comment Login