Obývací pokoje

Jak správně kombinovat barvy v obývacím pokoji

Od   | 

Obývací pokoj je místo, kde se schází celá rodina, kde po práci odpočíváme, scházíme se s přáteli, ale zároveň kde se také můžeme skvěle bavit. A protože obývací pokoj je místnost, která by měla reprezentovat, měli bychom mu věnovat dostatečnou pozornost a opravdu důkladně promyslet, jaké barevné kombinace se v něm budou prolínat. 

Barvy v obývacím pokoji nepodceňujte, jedná se o nejfrekventovanější místo v domě
Zdroj: Ikea

Neutrální barvy stále vítězí

Obývací pokoj na nás musí působit především příjemně a útulně. Právě proto jsou stále více oblíbené neutrální odstíny, které budou příjemně působit na naši mysl a díky kterým si po náročném dnu odpočineme. Neutrální, tlumené barvy, jako je například krémová, šedá, hnědá, nebo bílá, se navíc dají dobře kombinovat. Vzdávat se nemusíte ani černé barvy, ale s tou opravdu opatrně! Lehko byste mohli z prosvětleného pokoje udělat ponurou kobku. 

Nikde není psáno, že neutrální barvy nemůžete nějak oživit. Ideální je vybrat si jednu výraznější barvu, kterou vymalujete například jednu ,a ostatní ponecháte v neutrálních tónech. Pokud se výraznou barvu bojíte zvolit na tak velkou plochu, můžete si tuto touhu vykompenzovat například pestrou dekorací. Také byste se měli zamyslet, jakého dojmu chcete docílit. Máte malý pokoj, nebo naopak velký? To vše hraje velkou roli při výběru barev!

Neutrální barvy patří stále k nejvíce oblíbeným. Zdroj: Casamoderna

Optické zmenšení, nebo zvětšení?

Jestliže patříte mezi šťastlivce, kteří disponují velkými místnostmi, a tedy i obývacím pokojem, máte vyhráno. Nejen že se nebudete muset omezovat při výběru nábytku, ale ani při výběru barev. Jelikož nechcete barvou opticky nic zvětšovat, můžete použít i tmavší barvy, které mohou pokoj naopak opticky zkrátit, zúžit anebo opravdu zmenšit. Zúžení můžete docílit natřením stejné barvy dvou protilehlých stěn. Pokud chcete naoko snížit strop, použijte na něj tmavší barvu a na ostatní stěny světlou. S optickým zmenšováním to však moc nepřehánějte, ideálně prostor zabydlete větší sedačkou, nebo mohutnější obývací stěnou. Co by jiní za velký prostor dali? 

I ti, kteří se neradi starají o květiny, by měli svůj přístup přehodnotit. Zeleň vyvolává skvělou atmosféru.

Tmavé barvy si můžete dovolit ve větší místnosti. Zdroj: Moroso

A jak naopak pomocí barev opticky zvětšit malý prostor? Zde je jasná volba v podobě světlých odstínů, které místnost projasní. Samozřejmě to však neznamená, že by všechny stěny musely být bílé. Co třeba světle modrá, nebo béžová barva? K optickému rozšíření pokoje dopomohou například vodorovné pruhy na zdi, nebo pokud stěny namalujeme stejnou barvou, jako je podlaha, bude místnost vypadat větší. Pokud disponujeme nízkým prostorem, aplikujte na zdi tmavší barvy a na strop světlou, tím docílíte optického zvýšení stropu. 

Tato skvělá kombinace vodorovných pruhů s použitím zrcadel místnost opticky rozšíří a zároveň i zvětší. Zdroj: Pinterest

Obývací pokoj na sever, nebo na jih? I to ovlivňuje barvy!

Myslíte si, že světové strany, na které je místnost situována, nehrají žádnou roli? Jste na omylu. I podle toho je důležité vybírat barvu a odstín. Pokud je obývací pokoj situovaný na sever, měli bychom volit teplé a světlé odstíny. Od severu přichází chlad, a proto i světlo je chladné a trochu do modra. Pokud je naopak prostor otočený na jih, je zde po celý den teplé a žluté světlo. Zde můžete volit barvy, jaké chcete, ovšem vyvarujte se příliš výrazných a teplých odstínům. Ideální je zvolit nějakou chladnější barvu, jako je třeba modrá, a místnost tak maličko „ochladit“. 

Obývací pokoj na jih volte ve studenějších tónech. Použít můžete například modrou barvu
Zdroj: Black Red White

Vchází-li do místnosti dostatek denního světla, můžete zvolit tmavší odstíny. Zdroj: Moroso

Co zkusit barvy podle feng shui?

Podle feng shui je obývací pokoj velmi důležitou místností, která spojuje nejen životy každého jedince, ale jedná se o místnost, která je plná příležitostí a snění. Pokud zvolíte správné barvy, získáte nejen vy, ale i návštěva pocit jistoty. Dle feng shui je lepší vyhýbat se příliš výrazným barevným kombinacím, ale také ladění pokoje do jedné barvy. Chybu neuděláte, pokud použijete zemité odstíny, jako je barva půdy a písku, která přináší rovnováhu nejen ve vztazích, ale i v osobní kariéře. Důraz se klade i na dostatek, a to včetně koutů a rohů, které by měly být prosvětleny. Postačí umístit lampu, krásnou zeleň nebo větší zrcadlo. 

Knihovna je tvořena několika policemi zasazenými do niky.

Zemité a tlumené odstíny jsou ideální pro klidnou mysl. Zdroj: Iveta Kopicová

Kolik barev kombinovat?

Nikdy nekombinujte více než tři barvy v místnosti! Místo harmonického domova byste docílili pouze chaotického blázince, ve kterém byste se necítili dobře a který by se mohl odrazit i na vašem zdraví. Vždy je důležité vybrat jednu výraznější barvu a k té nakombinovat neutrálnější barvy, které k sobě ve výsledku budou ladit. A pokud si stále nevíte rady, nebo si zkrátka nejste jisti, nebojte se zeptat odborníka a vzít si k ruce barevné spektrum. 

Barevné spektrum

Tři kroky, jak používat barvené spektrum:

  1. Nejdříve si určíme na barevném spektru rovnostranný trojúhelník. Tím získáme tři barvy, jimiž docílíme harmonie. Nejjednodušší je vybrat jednu barvu, kterou chcete v obývacím pokoji aplikovat, a k ní už snadno vybrat zbylé dva odstíny.
  2. Souladu barev docílíme, pokud najdeme k oblíbené barvě sousední, pokud možno takové odstíny, které leží těsně vedle.
  3. Pokud chcete obývací pokoj ladit do výrazných barev, které budou kontrastní, pak zvolte barvy, které leží proti sobě. Získáte tak výraznou kombinaci.

Při výběru kombinace barev vám pomůže barevné spektrum

Pestré barvy místnost rozveselí. Zdroj: Moroso

Barvu do pokoje vnesete i vhodně barevným kobercem. Zdroj: Calligaris

Fotogalerie:

 

Jak docílit nadčasového interiéru?


You must be logged in to post a comment Login