Články

Spoluvlastnictví bytu: Co byste měli vědět, když se chcete nechat vyplatit

Od   | 

Spoluvlastnictví nemovitosti není nic neobvyklého. Často ale dochází k situaci, kdy se chce jeden z vlastníků svého podílu na nemovitosti „vzdát“ a nechat se vyplatit. Jste i vy v situaci, kdy od vás chce někdo vyplatit? Pak vám poradíme, podle čeho spočítáte, kolik má váš spoluvlastník dostat.

Rozvod je nepříjemnou záležitostí, která s sebou nese také vypořádání majetku. Zdroj: pexels.com

Na první pohled může být vlastnění nemovitosti s další osobou výhodné, na druhý si uvědomíte, kolik komplikací může vzniknout. Často může být problém najít řešení, které by vyhovovalo vám oběma. Pokud chcete předejít komplikacím, měli byste vědět, na co máte jako spoluvlastníci domu či bytu nárok. Jak poznáte, že ten druhý jedná jen ve svém zájmu?

Jak může celá situace vypadat?

Představte si dva partnery, kteří spolu žijí několik let a rozhodnou se pro koupi domu, v němž by mohli bydlet. Každý z nich do domu investuje jinou částku – muž měl našetřeno více než žena, takže investoval více. Zatímco muž dal 60 procent na koupi domu, žena 40. Po několika letech se rozešli, dům si chtěl nechat muž, žena se rozhodla, že se nechá vyplatit. A zde narazili na problém. Muž chtěl ženě zaplatit stejnou částku, kterou do domu investovala, s tím ona ale nesouhlasila.

Zařízení bytu se dělí na půl. Zdroj: Matějovský a.s.

Jde o úhel pohledu

Muž se na vlastnictví domu díval jako na poměr částek, které oba do koupě domu před lety vložili. I proto ženě nabídnul částku, kterou ona do domu vložila. Jí se ale částka nezdá adekvátní, na situaci se nedívá jako její bývalý muž. Dívá se na ni z pohledu procentuálního vypořádání na základě aktuální (nikoliv dřívější) ceny domu. Dům totiž v průběhu let stoupnul na ceně. I proto požaduje svých 40 procent, ale z aktuální ceny, což by činilo více.

Kam pro konferenční stolky?

Na co tedy máte nárok?

O tom, na co máte nárok, rozhoduje, v jakém režimu vlastnictví se vaše nemovitost nachází. Většinou se jedná o dvě možnosti. Jednou z možností je, že partneři dají dohromady své finance, jeden z partnerů uzavře kupní smlouvu a v katastru je zapsaný jako jediný vlastník. Druhá část finančních prostředků by byla považována za zápůjčku či dar. Další možností je, že partneři shromáždí své finance v určitém poměru, společně uzavřou kupní smlouvu a stanou se spoluvlastníky nemovitosti.

Jak si rozdělíte nemovitost ve společném vlastnictví? Zdroj: pexels.com

Podle toho, v jakém režimu partneři dům koupili, se bude odvíjet jejich vzájemné vypořádání.

Když je v katastru pouze jeden vlastník

Pokud za dům zaplatíte oba, ale v katastru je zapsaný jen jeden z vás, je ten, který v něm zapsaný není, ve značné nevýhodě. Zde hraje roli to, jakým způsobem bylo výše uvedených 40 procent financí poskytnuto. Pokud to bylo ve formě zápůjčky, má žena nárok na vrácení stejné částky. Úroky si může nárokovat jen v případě, že si je sjednala. Jde o ideální řešení, protože nemovitosti postupně stoupají na ceně.

Další variantou je darovací smlouva – u ní ale druhá osoba nárok na vrácení peněz nemá.

Trendy jsou kuchyňské baterie se senzorem

 

Když jsou v katastru zapsáni oba vlastníci

Pokud jsou v katastru oba majitelé jako spoluvlastníci, vychází se z aktuální ceny nemovitosti. Žena by tedy měla nárok na svých 40 procent z ceny nemovitosti – avšak nikoliv na původních 40 procent z ceny nemovitosti, ale na 40 procent z její aktuální ceny.

Rozdělení majetku si pořádně spočítejte. Zdroj: Canstockphoto

Jak vypadá vypořádání?

Pokud jsou v katastru zapsaní oba, může dát žena návrh na soudní vypořádání spoluvlastnictví. O rozhodnutí soudu rozhoduje povaha nemovitosti. Pokud jde o byt, postupuje se těmito způsoby. Buď se byt prodá a finance se rozdělí v poměru, v němž se koupě realizovala. Nebo se nemovitost převede na jednoho z partnerů a ten toho druhého vyplatí.

Zdroj: rozvodove-papiry.cz, finance.cz, mesec.cz

 

Jak doladit domov pomocí dekorací?

 

 


You must be logged in to post a comment Login