Rady a tipy

Společné prostory domu: Kdo je může využívat a kdo se o ně stará?

Od   | 

Je jedno, zda jste pronajímatel, nebo nájemce. Ke každému bytu či bytové jednotce patří i částečný podíl na společných prostorech. Které to jsou a jak se vlastně dají využívat?

Od společných prostor by měl mít klíče každý vlastník. Zdroj: Unsplash

Co jsou společné prostory a komu patří?

Mezi společné části bytu obvykle patří všechny chodby, vchody, technická místnost, komíny, prádelny, kočárkárny, sklady, určité balkony, terasy, lodžie, střechy či atomové kryty. Tyto prostory spadají do spoluvlastnictví vlastníků, kteří vlastní v domě bytové jednotky. Každý vlastník má tak práva i povinnosti vztahující se ke společným prostorám a zároveň by o ně měl dbát. Pokud vlastník bytu pronajímá byt nájemníkům, mohou i oni běžně tyto prostory využívat. Žádný vlastník však nesmí užívání ztěžovat ostatním. Nesmí si prostor zabírat sám pro sebe, upravovat ho podle sebe, nebo ho dokonce poškozovat. Společné prostory se opravují a udržují z fondu oprav, kam každý majitel bytu měsíčně přispívá.

 

Na společnou střechu můžete dát vířivku

 

Může se však stát, že některé prostory jsou určeny jen některým bytovým jednotkám. V tomto případě se musí všichni vlastníci shodnout a danou část vymezit i písemně. V tomto případě za tyto prostory zodpovídá a stará se ten, pro koho jsou určeny. 

Společně se může užívat třeba i zazeleněná střecha. Zdroj: Estúdio BRA

Vše se musí odsouhlasit

O veškerých úpravách a změnách společných prostor se musí domluvit všichni vlastníci. Pokud je v domě například zbytečná kočárkárna a vznese se nápad na přeměnu ve sklad, musí všichni souhlasit, situaci právně ošetřit a na shromáždění odhlasovat. Pokud se však rozhodnete, že budete chtít například terasu využívat sami, opět se vše musí odsouhlasit a daný prostor si tak od SVJ můžete buďto odkoupit, pronajmout a nebo za něj platit vyšší podíl poplatků. Veškeré opravy, údržba a jiné náklady tak půjdou za vámi.

Veškeré změny se musí odsouhlasit a podepsat.
Zdroj: Pexels

Katastr nemovitostí

V katastru nemovitostí musí být veškeré podíly vlastníků jednoznačně vyčleněny. Jednoduše se tak zde dozvíte, jak velký podíl každý vlastník má. Pokud se totiž vlastníci dohodnou, že určitou část budou využívat pouze některé byty, je potřeba změnit i poměr podílů a změnu do katastru co nejdříve oznámit.

Zdroj: Portál SVJ, Remax

 

Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou

 


You must be logged in to post a comment Login