Obývací pokoje

Spíme na pohovce aneb pohodlně se můžeme vyspat i tam, kde není místa nazbyt

Od   | 

Existuje řada důvodů, proč si domů pořídit pohovku, na které můžete také přespávat. To je zároveň i měřítkem, jak kvalitní model si pořídíte. Chcete-li se vyspat do růžova, pak počítejte s vyšší investicí, která se ale vrátí v podobě nebolavých zad a příjemného spánku až do rána. Kdo by o to nestál?

Pokud vyberete správně, dá se dlouhodobě spát i na pohovce. Zdroj: Flou

Příležitostné, nebo každodenní spaní?

Budete-li pohovku využívat jen příležitostně, pak můžete zvolit některý z modelů, u kterých se spí na sedácích, na kterých se také sedí. Rozkládají se zpravidla velmi jednoduše, například sklopením opěrek, které jedním pohybem uvedete do roviny a tím zvětšíte lehací plochu. Nebo zatažením za přední část pohovky směrem dopředu. Lehací plocha je ihned k dispozici. Někdy můžete vysunutím zvětšit rám a do něj umístit opěrky zad.

Potřebujete-li pohovku, kterou budete využívat denní, pak volte model s integrovanou matrací. Na výběr se nabízí hned několik typů rozložení pohovky. Prvním z nich je sedačka s výsuvnou zásuvkou, ve které se zároveň schovává matrace. V případě potřeby ji stačí vytáhnout a zvednout. Na trhu najdeme také rozkládací pohovky, které pod sedací částí uschovávají samostatnou matraci. U kvalitnějších tip najdeme i zdravotní rošt a není nic výjimečného, když jsou k dispozici dvě matrace. 

Ideální pohovka disponuje matracemi, které ocení především záda. Zdroj: Natuzzi Italia

Při výběru věnujte pozornost konstrukci

Protože sedačku budete každý večer rozkládat a ráno zase skládat je velmi důležité, aby byla vybavena kvalitním rozkládacím mechanismem. Samozřejmostí by měla být konstrukce z masivu, nebo kovu. Naopak úplně zapomeňte na konstrukci v podobě dřevotřísky, nebo vyztuženého papíru. Sedačku si v obchodě rovnou zkuste rozložit a dbejte na to, aby při rozkládání nikde nedrhla, nebo neskřípala. Zkuste si také na ni sednout i lehnout. V obchodě si nechte poradit, ale dejte na vlastní názor a intuici.

Nezapomeňte na kvalitní matraci

I rozkládací pohovka může být vybavena kvalitní matrací. Sáhněte po matraci, která se skládá polyuretanové pěny a jejíž objemová hustota je alespoň 30kg/m3. Levnější matrace mají menší objem, a proto se snadněji proleží a zničí. Pokud na matraci spíte dva, měl by být rozměr pro spaní alespoň 160 x 200 cm.

Sedací soupravu můžete zakomponovat i do nábytkové stěny. Přemýšlejte, zda lůžko nebude překážet. Zdroj: Clei

Nepodceňte údržbu

Při výběru vezměte v úvahu i možnosti údržby. Většinu materiálu lze vyčistit i bez chemických přípravků, někteří výrobci nabízí potahy s úpravou aquaclean, která zajišťuje snadnou údržbu a to pouze pomocí vlhkého hadříku. Pokud už jste přeci jen donuceni nějaký přípravek použít, vždy se řiďte pokyny výrobce. Některé sedačky jsou vybaveny snímatelnými potahy, které se dají vyprat ve doma.

Kvalitní potahy lze umýt jen vlhkým hadříkem. Zdroj: Jech

Fotogalerie:

 

Nejčastější způsoby zavěšení záclon i závěsů

 


You must be logged in to post a comment Login