Inspirace

Španělský design udělá z každého interiéru útulnou oázu

Od   | 

Proč si zamilovat španělský design v interiéru? Je romantický, má uměleckou duši a budete se v něm cítit opravdu jako doma.

Po trendech skandinávského minimalismu a industriální strohosti přichází další – teplo domova inspirované španělským stylem bydlení. V posledních letech jsme doma trávili nejspíš více času, než bychom si přáli, a proto je touha po útulnu a designové vyladěnosti zcela přirozená.

Kde se takovým španělským interiérem inspirovat? Na webu najdete spousty fotek i prezentací designových studií. Ale nejlépe uděláte, když se do Španělska přímo vypravíte a zvolíte ubytování v autentickém apartmánu. Přidejte k tomu skvělé jídlo, koupání v moři a Španělsko dovolená se hned jeví jako skvělý nápad, nemyslíte? Pojďme si zatím říct, jak takový španělský interiér vypadá.

Co najdete na stropě a podlaze?

Pro španělský styl je typická barevná paleta v zemitých barvách od smetanové přes temně oranžovou po hnědou, která se objevuje na dřevě a kožených doplňcích. Ve staré zástavbě se setkáte s dřevěnými trámy na stropě, ale přiznané bývají i v moderních interiérech.

Dřevo obecně často dominuje, ať už na podlaze, nebo nábytku. Na podlahách lze spatřit dřevo mořené na barvu temného espressa. Druhou variantou je dlažba – v zemitých barvách nebo s různorodými ornamenty. Ty můžete spatřit hlavně v Andalusii na jihu, kde se mísí arabské a španělské vlivy. Vydejte se třeba do nádherné Granady a rázem pochopíte. Palác Alhambra jako by vypadl z Pohádek tisíce a jedné noci a na barevné dlaždice narazíte v celém městě doslova na každém rohu.

Teplo domova pocítíte v každé místnosti

Ve Španělsku je rodina takřka posvátná. A co je větším symbolem domova než krb vyzařující teplo a bezpečí? Proto je krb středobodem místnosti i celého domu. Obvykle bývá vyrobený z kamene, který je tu dobře dostupnou komoditou díky mnohočetným pohořím. Některé tradiční domy mají krby hned v několika místnostech včetně koupelny. To vyvažuje častou absenci centrálního topení.

Pocit útulného domova doplňují také textilie – ručně tkané perské koberce, tapiserie, polštářky i čalounění křesel. Nečekejte ale žádné bláznivé kombinace, vše je drženo ve střídmé paletě a dekorativních prvků je tu spíše pomálu.

Sofistikované doplňky i láska k umění

Krb, textil, těžké masivní dřevo, kámen… Na první pohled by se mohlo zdát, že španělský interiér bude působit těžkopádně. Opak je však pravdou. Díky velkorysému prostoru, vysokým stropům a dobře zvoleným doplňkům působí nesmírně elegantně a sofistikovaně. Zábradlí schodišť jsou, stejně jako řada doplňků, dělána ze subtilního kovu. Pro punc luxusu nechybí mosazné a měděné prvky.

Musíme také vzpomenout na španělskou lásku k umění. Španělé mají vytříbený vkus na výtvarná díla, vždyť odtud taky pocházela celá řada velkých malířů od Velázqueze po Picassa. Obrazy musí mluvit duší interiéru. A nezapomeňme také na hudbu – hudební nástroje fungují jako originální doplněk. Ne nadarmo se přece klasické kytaře říká španělka. Španělský interiér je proto přímo stvořený pro umělecké duše, kterým nabízí kreativní vyjádření i hřejivý klid pro rozjímání.


You must be logged in to post a comment Login