Zahrada

Spadané listí nepalte! Vyrobte si z něj poklad zvaný listovka

Od   | 

Místo pálení ponechte listí pod stromy, nebo ho přidejte do kompostu. Skvělým řešením je i vyrobit si domácí listovku, která poslouží jako samostatný kompost. Voní lesem, a protože je opravdu jemná, používá se jako mulčování, dokáže ale nahradit i rašelinu. A ani výroba není nic složitého – jednoduše shrabete listí a počkáte.

Ze spadaného listí si vyrobte listovku. Zdroj: Pixabay

Z čeho listovku vyrobit?

Pro listovku lze využít spadané listí téměř z jakéhokoliv stromu a keře, jen musí být naprosto zdravý a nesmí být napadený škůdci či jinými nemocemi. Úplně nejlepší listovku však získáte z listí z buků, dubů a ořešáků. 

Jak má vypadat bezpečnostní kování a kliky?

Jak na výrobu

Pro rychlejší výrobu přejeďte spadané listí párkrát sekačkou, aby se nasekalo na malé kousky. Následně listy shrabte a umístěte do klasického plastového kompostéru. Vyrobit si však můžete i kompostér z latí, nebo pletiva. Listí v nádobě příliš neudusávejte a podle potřeby jednou za čas pokropte vodou. Po prvním roce lze listí již používat jako mulč. který obohatí zeminu. Po dvou letech získáme hotovou, kvalitní listovku, kterou lze nahradit i rašelinu. Doba rozkladu záleží také na typu stromů, ze kterých listí je. Přestože ořešák se rozkládá opravdu dva roky, jemné listy z menších stromů se mohou proměnit v listovku již během jednoho roku.

Při výrobě listovky se na rozkladu podílí houby, plísně a živé organismy. Naopak klasický kompost se rozkládá zejména díky bakteriím.

K výrobě listovky lze použít klasický kompostér. Zdroj: Mountfield

Listovku vylepšete 

Listovku lze čas od času doplnit zralým kompostem, nebo zkvašeným slepičím trusem. A protože listovka neobsahuje moc dusíku, lze ho listovce dodat pomocí kopřivového výluhu, kterého docílíme zkvašením kopřiv v dešťové vodě za zhruba tři týdny.

K listovce přidejte již zralý kompost, výluh ze slepičince či kopřiv. Zdroj: Mountfield

Kam se listovka hodí?

Listovka se hodí téměř kamkoliv do zahrady, ale rozhodně ji ocení i rostliny pěstované v nádobách. Lze ji tedy přidat do květináčů s pokojovými rostlinami, cibulovinami i letničkami. Listovka se také skvěle hodí při předpěstovávání sazeniček či k množení rostlin formou řízkování. Jako horní vrstvu ji lze použít také do záhonů, ale i ke keřům či ovocným stromkům.

Listovku oceníte nejen v záhonech, ale i v květináčích. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Rady pro každého zahradníka, Kompostujeme, Zahrada od A do Z

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login