Rady a tipy

Soused mi plánuje zastínit fotovoltaické panely: Co s tím?

Od   | 

Fotovoltaické elektrárny jsou v posledních letech stále oblíbenější a není divu – šetří nám energii, jsou ekologické a navíc je na ně poskytovaná dotace, která usnadní financování. K tomu, aby panely správně fungovaly, potřebujeme dostatek slunečního svitu. Jenže co když nám panely zastíní soused nově postaveným domem nebo přístavbou?

Zastínění panelů může mít opravdu negativní dopad. Zdroj: Pixabay

Zákon je složitý

Fotovoltaické panely spadají do vyhlášky č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Jenže tato vyhláška nepojednává o samotných panelech, ale pouze o zajišťování normových hodnot denního svitu, jichž bychom měli dosáhnout u obytných místností. Pokud tedy soused zastíní panely na střeše, nelze se upínat na tuto vyhlášku nebo jiný zákon. V současné době zkrátka neexistuje předpis pro zastínění fotovoltaických elektráren na obytných domech. Nicméně vyhláška č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území obsahuje požadavky odstupu staveb, které musí být dodrženy. 

Dosud neexistuje zákon, který by stanovil limit pro zastínění panelů. Zdroj: Viessmann

Jak zastínění řešit

Pokud vám soused FVE zastíní, u soudu nejspíše neuspějete, protože neexistuje zákon, který by stanovoval limit zastínění těchto technologií. Nicméně pokud se na soud obrátíte s tím, že soused plánuje výstavbu, která panely zastíní, měl by celou situaci nejen soud, ale i stavební úřad zohlednit. V potaz se musí vzít situování, velikost a vzhled plánované stavby souseda. Stejně tak je důležité posoudit přiměřenost práva vlastníka FVE, který využívá sluneční energii, ale i práv souseda, který chce využívat svůj pozemek pro stavbu nebo rekonstrukci rodinného domu. Ve stavebním zákonu se mimo jiné dočteme, že každý, kdo plánuje stavět dům, musí být ohleduplný k zájmům vlastníků sousedních domů, staveb a pozemků. 

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Stavební úřad a případně i soud může navrhnout úpravu projektu budoucího domu souseda, aby se alespoň minimalizovalo zastínění panelů. Navrhnout lze posunutí celé stavby dále od hranice pozemku, její snížení, zmenšení nebo změnu vzhledu. Pokud je však pozemek malý nebo atypický, zřejmě s projektem neudělá nic ani úřad, ani soud. 

Soud nebo úřad musí situaci alespoň prošetřit. Zdroj: Unsplash

Zkuste to domluvou

Jakmile vás soused seznámí se svými plány na výstavbu, zkuste s ním od začátku jednat v klidu a na rovinu. Argumentujte mu svými zájmy a naopak se zajímejte o ty jeho a snažte se najít nějaký kompromis. Protože dosud není nijak limit pro zastínění stanoven, nic jiného než domluva vám nezbyde. Bohužel zde neplatí ani pravidlo: já jsem dříve postavil, já si mohu určovat. 

Zdroj: Seznam.cz, Viessmann.cz

Zkuste to se sousedem po dobrém. Zdroj: Canstockphoto

 

 


You must be logged in to post a comment Login