Architektura a design

Sólo pro bio podlahy Wineo PURLINE

Od   | 

Německý výrobce podlahových krytin Wineo se před dvaceti lety odpoutal od vinylového pelotonu a vydal se vlastní ekologickou cestou elastických bio podlah pod značkou PURLINE. A jeho sólová jízda trvá v podstatě dodnes. Přestože se zeleným směrem vydaly i další podlahy, například SPC krytiny s minerálním jádrem, parametry bio podlah nadále splňují jen krytiny Wineo PURLINE, které jsou vyráběné z  čistě přírodních obnovitelných zdrojů, křídy a rostlinných olejů. Ekologičnost těchto bio podlah a 100% recyklovatelnost potvrzuje řada certifikátů, např. stříbrné Cradle-to-Cradle, tedy dodržení principu oběhového hospodářství materiálů.

Zdroj: KPP

Ačkoli bývají vinyly, SPC krytiny a bio podlahy často zmiňovány společně a občas dochází i k jejich záměně, jedná se o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že u jejich zrodu byl vinyl. I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich odstranit nedokázali: Vinylové podlahy jsou nadále vyráběny z plastu, mají tedy ropný základ. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci nutně museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti. „Jednou z cest jsou tzv. SPC podlahy, jejichž základní složkou je drcené kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou tzv. elastické krytiny z bio polyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ vysvětluje Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP).

Od vinylů k SPC a bio krytinám

Oba typy nových krytin tedy vděčí za svou existenci vinylu. „Zachovávají si to nejlepší, co vinyly nabízejí: Teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, s nízkou kročejovou hlučností, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření,“ vypočítává benefity Aleš Viktorin z KPP. Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž všechny tři typy vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu – ve všech případech stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

SPC podlahy a bio podlahy si tedy zachovávají výhody vinylů, díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě však poskytují i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jedná se o krytiny 100% recyklovatelné.

Podlahy Wineo PURLINE spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Vhodné jsou proto i do dílny. Zdroj: KPP

Zatím nepřekonané bio podlahy

Ekologické elastické podlahy (bio podlahy) Wineo PURLINE však i po dvaceti letech od uvedení na trh zůstávají v určitém ohledu nepřekonané a kapitolou sama pro sebe. „Na výrobu PURLINE se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Nejsou použity žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. Díky tomu jsou tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí, což potvrzuje např. certifikát TÜV PROFiCERT. Lze je bez obav vyhodit do komunálního odpadu. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř,“ vypočítává přednosti bio podlah PURLINE Aleš Viktorin z KPP a dodává: „Neznám jiného výrobce, který by nabízel podlahu stejných parametrů se stejným složením.“

Díky nulovému obsahu chemických látek nevylučují podlahy PURLINE žádný zápach. Jsou tedy vhodné do prostředí, kde žijí astmatici, alergici, ale také pro rodiny s malými dětmi, které se zejména v útlém věku po podlaze plazí a mají tendenci ji i „ochutnat“.

Za jeden z  největších benefitů krytin Wineo PURLINE označuje Aleš Viktorin komfort při došlapu, bio podlahy nestudí a jsou výrazně měkčí oproti třeba právě SPC krytinám, což přisuzuje jejich složení, olejům a křídě. Jsou příjemné pro chůzi bosou nohou, díky elasticitě rovněž méně zatěžují klouby a mají certifikovanou odolnost proti skluzu, takže jsou bezpečné na každém kroku. Podlaha je tichá a vytváří příjemnou akustiku. Vhodná je i pro pokládku na podlahové vytápění a také do prostor se zvýšenou vlhkostí, koupelen i kuchyní.

Ecuran vytváří uzavřený povrch pro snadnou údržbu vodou

Pokud jde o další užitné vlastnosti, podlahy Wineo PURLINE spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z bio polyuretanu ecuran, což je vysoce kvalitní kompozitní materiál, který je vyráběn převážně z rostlinných olejů a minerálních komponent (křída). Bio polyuretan erucan tvoří 0,3 mm silnou nášlapnou vrstvu, není to tedy jen pouhý krycí nátěr nášlapné vrstvy, jako u klasického PVC nebo vinylu, ale přímo plnohodnotná nášlapná vrstva. Tím je zajištěna maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny, stejně jako vysoká rezistence proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. Díky povrchové úpravě z ecuranu má podlaha celistvý, uzavřený povrch, bez ostrých hranek, ve kterých by se usazovala nečistota. Proto na její  údržbu stačí čistá voda bez chemických čisticích prostředků. Bio podlahy PURLINE proto splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny např. ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách.

Jedním z  největších benefitů krytin Wineo PURLINE je komfort při došlapu, bio podlahy nestudí a jsou výrazně měkčí oproti třeba právě SPC krytinám, což přisuzuje jejich složení, olejům a křídě. Zdroj: KPP

Extrémní odolnost i designová rozmanitost

Wineo PURLINE boduje nejen svou extrémní odolností, ale i širokou designovou rozmanitostí. Vybírat lze z kolekcí s dekory dřeva, kamene či industriálním designem, ale i z nejrůznějších barev či květinových vzorů a ornamentů. Wineo PURLINE je vyráběno v různých výškách a je k dispozici v rolích i v podobě dílců určených k pokládce celoplošným lepením nebo jako dílce se zámkem pro pokládku plovoucím způsobem. V neposlední řadě je třeba připomenout, že výroba krytin německé značky WINEO Purline probíhá skutečně v Německu, žádné suroviny netřeba dovážet z Asie. Proto jsou podlahy WINEO Purline i v dnešní nestabilní době dostupné v běžných termínech a nehrozí jejich nedostatek, jako u některých  vinylů či SPC podlah dovážených z Asie.

 

Více také na PODLAHYONLINE.cz

 

KPP.cz

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login