Rady a tipy

Snižte svou uhlíkovou stopu: 5 tipů, jak na to

Od   | 

I když možná při pojmech jako „zvýšená koncentrace oxidu uhličitého“ nebo „globální oteplování“ přestáváte poslouchat, protože si myslíte, že sami nic nemůžete změnit, opak je pravdou. Ano, hlavními znečišťovateli jsou velké výrobní firmy, ale i malá snaha může přispět k velkým změnám. Nebojte, nemusíte své denní rutiny od základů měnit – tady je několik nápadů, jak nenásilně začít.

Stravování

Začněte nakupovat sezónní a lokální potraviny. Při přepravě exotických plodin přes půlku světa se spálí obrovské množství pohonných hmot a ještě spoustu elektřiny na udržování chladicích zařízení. Kromě snížení uhlíkové stopy pak ještě jako bonus budete jíst zdravěji a podpoříte místní pěstitele. Konzumujte také méně průmyslově zpracovávaných potravin a snižte spotřebu masa. Právě jeho produkce (i výroba mléka) totiž výrazně zvyšuje emise oxidu uhličitého a skleníkových plynů. Do obchodů si noste vlastní tašky a látkové sáčky.

Tip na víkend – navštivte farmářské trhy!

Podporujte farmářské trhy. Zdroj: Pixabay

Nakupování – volte minimalismus

První a zásadní bod je přestat kupovat zbytečnosti. Každému se doma válí nepřeberné množství věcí, které nikdy nepoužil. V případě elektrických spotřebičů se pak dívejte na tabulky spotřeby vody nebo energií. Věnujte pozornost i jednotlivým značkám, od kterých nakupujete – snažte se vybírat ty, které se chovají zodpovědně a ekologicky a přispívají k udržitelnosti. K dostání je dnes už hodně produktů vyrobených z recyklovaných materiálů a zabalené v minimu plastu.

Tip: na příští nákup zajděte do bezobalového obchodu. Knihy kupujte v antikvariátech a věci, které už potřebujete, nabídněte ostatním.

Domácnost a bydlení

Cestou k udržitelnosti je výměna všech světelných zdrojů za ty úsporné. Sice jsou o trochu dražší, ale vydrží déle než klasické žárovky a také spotřebují až o čtvrtinu méně energie. Takže ušetříte planetu i svoji peněženku při placení elektřiny. Zaměřte se i na spotřebu vody. Vyměňte sprchovou hlavici za novou s nižším průtokem vody. Samozřejmostí je vypínat vodu při čištění zubů nebo sprchování. Při uklízení se snažte používat přípravky s co nejmenším obsahem chemických látek. Na trhu dnes najdete výrobky, kterými umyjete celou domácnost jen s pomocí vody. Patří mezi ně třeba mikrohadříky z recyklovaných vláken – jeden hadřík je vyroben zrecyklováním jedné PET lahve.   

Věděli jste, že můžete koupit hadříky vyrobené z PET lahví? Zdroj: Vileda

Doprava a cestování

Pokud je to jen trochu možné, choďte pěšky, nebo využívejte hromadnou dopravu. V teplých letních dnech můžete chůzi střídat s jízdou na kole nebo koloběžce. I v této oblasti z toho bude těžit nejen příroda ale i vy – pravidelný pohyb vám zlepší kondici. Při delších cestách autem využívejte tempomat, který se postará o plynulou jízdu, takže zároveň sníží spotřebu paliva. Do telefonu si stáhněte aplikaci, která vám bude hlásit aktuální situaci na silnicích, abyste se vyhnuli zácpám.

Tip: na příští dlouhou cestu si kupte jízdenku na vlak. Cestu si v něm můžete krátit třeba sledováním filmu, čtením nebo doháněním pracovních restů.

Jezděte vlakem. Zdroj: Pixabay

Investujte do obnovitelných zdrojů

Rozšiřte svůj vytápěcí systém o zařízení šetrná k přírodě, která využívají obnovitelné zdroje energie. Patří mezi ně třeba solární panely, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. V Česku se navíc staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy nebudou moct od 1. září 2022 vůbec používat.

Volte energii z obnovitelných zdrojů. Zdroj: Viessmann

 

 


You must be logged in to post a comment Login