Rady a tipy

Nová vyhláška a její dopad na příspěvek na bydlení pro OSVČ

Od   | 

Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Za tuto změnu může nová vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), která stanovuje výši příjmu pro účely dávek státní sociální podpory. Jak se změny dotknou jednotlivých OSVČ a koho se snížení příspěvku na bydlení týká?

V případě OSVČ není stanovení výše příjmu vždy možné. Týká se například osob, které jsou přihlášeny v režimu paušální daně, nebo začínajících OSVČ, které nemají podané daňové přiznání a nelze u nich vypočítat rozhodný příjem. 

Snížení příspěvku na bydlení se dotkne více OSVČ. Zdroj: Canstockphoto

Co přináší nová vyhláška týkající se snížení příspěvku na bydlení?

Od 1. července 2024 se změnila výše částky, která je důležitá pro výpočet příspěvku na bydlení a jiných dávek státní sociální podpory u některých OSVČ. Nová částka stanovená vyhláškou č. 177/2024 Sb. činí 21 500 Kč. Do konce června letošního roku byla tato částka 20 100 Kč. Hodnota představuje 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za rok 2023 a mění se každý rok vždy k 1. červenci.

 

Mech  je dokonalou dekorací domova. Který vybrat a kam pro něj?

 

Jak se počítá rozhodný příjem?

Pro OSVČ, které jsou přihlášeny do režimu paušální daně a nepodávají daňové přiznání, se vždy počítá s pevnou částkou vyhlášky. Pokud OSVČ podávají daňové přiznání, rozhodný příjem se počítá jako jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok. Tento příjem se pak srovná s částí 21 500 Kč.

Například:

  • Pokud OSVČ má roční příjem 400 000 Kč, měsíční příjem činí 33 333 Kč (400 000 / 12), což je vyšší než 21 500 Kč. V tomto případě se počítá s reálným příjmem 33 333 Kč.

Kdy se použije příjem podle vyhlášky?

Částka stanovená vyhláškou se použije zejména u OSVČ registrovaných v režimu paušální daně a těch, které nemají podané daňové přiznání. U OSVČ, které již podnikají déle, se vypočítávají na základě daňového přiznání.

Platíte hypotéku a žádáte o příspěvek na bydlení? Zdroj: pexels.com

Snížení příspěvku na bydlení

Zvýšení rozhodného příjmu znamená, že se sníží příspěvek na bydlení. Například pokud jednotlivci bydlícímu v nájmu v Brně náklady na bydlení činí 18 500 Kč a jeho rozhodný příjem byl do konce června 20 100 Kč, dostal měsíční příspěvek na bydlení ve výši 10 699 Kč. Nově, s rozhodným příjmem 21 500 Kč, dostane na příspěvek 10 279 Kč, tedy o 420 Kč méně.

Když OSVČ dostanou snížený příspěvek poprvé?

Záleží na tom, kdy OSVČ doloží příjmy a náklady na bydlení. Pokud OSVČ doloží příjmy za třetí čtvrtletí (červenec, srpen, září), navíc se příspěvek poprvé v listopadu, jelikož se vyplácí zpětně.

Zdroj: finance.cz, mpsv.cz

 

Bydlet hned teď! S modulárními domky je hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login