Zahrada

Snězte svou zahradu

Od   | 

O tom, že si salát či polévku můžeme obohatit sedminkráskami či pampeliškami, ví dnes už skoro každý. Tušíte však, které další lahůdky najdete běžně na zahradě a nemáte o nich ani ponětí? Není problém koupit semínka a sklizeň rajčat, mrkve a jahod z vlastních záhonků rozšířit.

Celé video najdete zde

Topolovka

Nejčastěji ve volné přírodě uvidíte topolovku bledou, na rumištích pak topolovku růžovou. Její květy potěší na talíři nejen oko jedlíka. Má i léčivé účinky – dobře udělá zejména sliznicím při zánětech dýchacích cest, žaludku, střev, dutiny ústní. Pomáhá při trávicích potížích či bolestech žaludku. A dámám pomůže popohnat opožděnou menstruaci.  Její semínka jsou k dostání v zahradnictví, sázejte do písčité půdy do polostínu.

Sléz maurský

I sléz kromě krásných květů může pomoci v boji proti chorobám. Léči sliznice a žaludeční vředy, je účinný při kašli, zahlenění plic a zánětu průdušek. Obklady a koupel pomohou při atopickém ekzému. Využít můžeme květ a list. Při sázení je třeba počítat s tím, že může dorůst více než metrové výšky.

Slunečnice topinambur

Aby vaše zahrada neoplývala jen fialovými a růžovými květy, neváhejte vysadit slunečnici topinambur. Její žluté květy, připomínající spíše žlutou kopretinu, pohladí oko a její hlízy na talíři přinesou mnoho dobrého.

Důležitou látkou, kterou obsahují, je inulin. Jeho konzumace pomáhá při redukčních dietách či při diabetu, protože k jeho trávení nepotřebujete inzulin.

Topinambury můžete sázet do záhonů. Dorůstají až 3 metry vysoko, takže je můžeme využít i jako letní živý plot. I tak jim raději pořiďte oporu. Bohatě postačí drát mezi 2 kůly nebo provázek připevněný okolo k plotu. Výhodou topinambur je jejich skladování. Můžete je nechat na záhonu a sklízet postupně i v průběhu zimy.

Pozor: při konzumaci většího množství nadýmají. Nemusíte je pěstovat pouze na záhonu, dařit se jim bude i ve větší nádobě třeba na balkoně nebo terase.

Křez úzkolistý

Křez zahradu esteticky příliš nezkrášlí, protože květy nejsou nijak výrazné. Rozhodně ho ale vysaďte. Lze jej totiž sklízet a použít stejně jako roketu nebo rukolu do salátů, jako ozdobu na chlebíčky i jako zajímavou přílohu. Nejlépe se mu bude dařit v humózní půdě s dostatečnou závlahou. Odštipujte pevné stonky, které zbytečně ubírají sílu listům.

Náš tip: nechte některé rostlinky vykvést. Semínka po odkvětu můžete využít v příští sezoně, nebo vzhledem k jejich výrazné chuti přidat do hořčice. Správná Dijonská hořčice obsahuje právě tato semínka.

Popenec břečťanovitý

Nenápadně kvetoucí, trošku hluchavku připomínající rostlinka, možná už vaši zahradu krášlí. Tím, že ji vyplejete nebo sekáte či přehlížíte a považujete za plevel, přicházíte o velkého pomocníka. Sušený popenec lze využít jako zdravé koření v kuchyni (třeba místo pepře), má hojivé, močopudné a dezinfekční účinky. Pomůže vám při nadýmání (třeba při nadměrné konzumaci topinambur), nebo při poruše trávení. Dorůstá výšky zhruba 30 cm.

Náš tip: Není náročný na pěstování a lze ho využít jako hezkou, jemně kvetoucí půdopokryvnou rostlinu.


You must be logged in to post a comment Login