Zahrada

Jak snadno oživit letní truhlíky aneb kombinace barev a květů, na které byste možná ani nepřišli

Od   | 

Většina balkonů a oken se už pyšní rozkvetlými truhlíky. Tu a tam se ale některé květině přestane dařit anebo nám jedna barva či jeden druh květiny zevšední. Jak takový truhlík oživit?

Oživujete truhlíky, nebo začínáte s novými? Zdroj: Pinterest

Oživení stávajících truhlíků

Některé květiny už mohly odkvést, nemuselo se jim dařit, nebo je mohl poškodit silný přívalový déšť, kroupy či vítr. Jiné uschly nebo je napadla nepříjemná plíseň. Před námi je tedy rozhodnutí, zda truhlík osadit celý od začátku, nebo obměnit a dosadit pouze některé druhy rostlin místo těch, kterým se již nedaří. Nemusíte se obávat, že v zahradnictví již není žádný výběr. Naopak, i v červenci si vybereme ze široké škály pestrých kytiček, které nám truhlíky v oknech skvěle oživí. Při výsadbě v průběhu léta se bude dařit například převislým girlandovým begóniím, které vypadají dokonale v kombinaci se smilem řapíkatým, dodávajícím pestrým barvám jemnou zeleň. 

K převislým begóniím můžete vyzkoušet smil řapíkatý. Zdroj: Pinterest

Pokud milujete modrou záplavu květin a chcete si ji dopřát i v průběhu léta, pak sáhněte po Nemesii hledíkovci, která potěší svým květem až do konce října. Stejnou službu udělají i krásné torénie, kterými také docílíte modré pastvy pro oči. 

Torénie vytvoří modro-fialovou záplavu kvítků. Zdroj: Pinterest

K modrofialové se hodí růžové i červené květy. Zdroj: Pinterest

Zejména v průběhu léta oceníte v truhlících barevné květy, které ale mají tendenci (především žluté barvy) odpařovat tekutiny během slunečního svitu mnohem rychleji než jinak barevné rostliny a zároveň se brání slunečnímu svitu tím, že svinou své listy. Proto je ideální žluté květy kombinovat rostlinami s bílými květy, které je zjemní. Vsaďte například na netýkavky balzamíny, bílé převislé begónie nebo bílé lobelky. Během léta můžete oživit truhlík či osadit úplně nový také díky okrasným lilkům, fuchsiím, gazániím, vějířkovám či dvoutvárkám. Právě tyto druhy vám vytvoří záplavu barevných květů i v půlce horkého léta.

Bílé květy lobelek vysaďte ke žlutým květům. Zdroj: Canstockphoto

Neosázené truhlíky? V červenci je nejvyšší čas

Patříte mezi letošní opozdilce, kteří ještě truhlíky na oknech a balkonech ani neosadili? Pokud váháte, jestli to má ještě vůbec cenu, pak vězte, že určitě má. Důležité je výsadbu neodkládat a učinit tak co nejdříve, protože právě nyní nastává nejvyšší čas. Jaký druh letniček vybrat a kterým se bude dařit na oknech orientovaných na jih či na sever?

Ještě máte šanci na takto barevná okna. Zdroj: Pinterest

Jižní nebo západní strana oken je pro letničky to nejlepší. Skvěle se zde bude dařit oblíbeným surfiniím nebo petuniím, které se nám odvděčí bohatými převislými květy, na které bude radost pohledět. Důležitá je však jejich péče – nesmí ani uschnout, ale nesnesou ani přílišné mokro. Škodí jim také silný déšť, na který jsou choulostivé především květy. Proto se je při silných bouřkách pokuste schovat z okna do bezpečí. Zároveň je důležité průběžně odstraňovat již odkvetlé květy, které jsou lákadlem pro všelijaké škůdce. Na tyto světové strany se raději nepokoušejte vysadit muškáty, které jsou velmi choulostivé. Patří sice mezi letničky s minimálními nároky, ale převislé druhy jsou opravdu křehké a silnější vítr je může mnohem snadněji polámat. Muškáty můžete umístit i pod převis střechy, kde není moc světla. Kombinovat je zde možné například s lobelkami.

Surfínie a petúnie ocení okna na jih, či západ. Zdroj: Pinterest

Pokud však disponujete oknem na sever, nezoufejte. S výsadbou květin je to sice na této světové straně trochu oříšek, ale i tak být bez květů nemusíte. Na severní stranu vyzkoušejte vysadit například begonie, fuchsie či balzamínu. I tyto druhy květin mají nepřeberné množství barev a odstínů a je opravdu z čeho vybírat. Vhodné jsou i některé konifery, které se pyšní zajímavými tvary.

Fuchsie snesou i jižní stranu. Zdroj: Pinterest

Dekorace truhlíků

Nebojte se i obyčejným plastovým truhlíkům dodat trochu šmrnc. Skvěle budou vypadat obloženy například dřevem, protože přirozeně splynou s okolím. Nalepit lze na ně korkové špunty od vína, která jednoduše nakrájíte na tenčí kolečka, nebo je necháte vcelku a oblepujete s nimi truhlíky. K letnímu období patří také veselé barvy, a proto můžete experimentovat s dekorativními mašlemi, či stužkami, díky kterým dostane truhlík s květinami originální styl.

Truhlík lze ozdobit dřevem i korkovými zátky. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login