Koupelny

Jak snadno odstranit vodní kámen z toalety?

Od   | 

Rychlovarná konvice, sprchový kout, pračka, obklady, ale i toaleta. Vodní kámen je jedním z největších nepřátel každého domova. S radostí se velmi rychle usadí kdekoliv, kde se vyskytne trocha vody. Pokud přemýšlíte, jak odstranit vodní kámen z toalety, jste na správném místě.

K čištění koupelny můžete použít kyselinu citronovou. Zdroj: Unsplash

Kde vás vodní kámen potrápí nejvíce?

Některých nepříjemností se v životě nezbavíte – patří k nim i pravidelné likvidování vodního kamene. Ten nikam nezmizí, s jeho odstraněním si budete muset poradit sami. K jeho tvorbě začne docházet chvíli potom, co jej odstraníte. Pokud máte doma tvrdou vodu, o to rychleji se vytvoří. Nejhůře jsou na tom lidé žijící v lokalitách s vápencovým podložím a v krasových oblastech.

Jaké vybrat tlačítko k toaletě?

 

Jak dochází k usazování vodního kamene

Přemýšleli jste někdy nad tím, co to ten vodní kámen vlastně je? Jde o tvrdou usazeninu, která se tvoří tam, kde opakovaně používáte vodu. Nejrychleji se tvoří tam, kde se voda ohřívá a později chladne – typicky v koupelně na umyvadle, na sprchové hlavici, ale i v záchodové míse. Nejčastěji jej musíte odstraňovat v rychlovarné konvici a pračce, nezapomínejte ani na bojler.

 

K usazování vodního kamene dochází ve vrstvách, vodní kámen je tvořen především vápenatými a hořečnatými solemi.

 

Jak odstranit vodní kámen kyselinou

Protože je vápník alkalický, nejlépe se vodního kamene zbavíte kyselinou. Mezi kyseliny, které máme běžně doma, patří například kyselina citronová – do záchodové mísy nebo nádržky na vodu vysypte hrnek kyseliny a nechte půl hodiny působit. Zbytky vodního kamene v míse narušte štětkou.

Dalším způsobem, jak se můžete vodního kamene zbavit, je ocet. Ten je dostatečně silný na to, aby si s vodním kamenem hravě poradil. Pokud se rozhodnete čistit také nádržku na vodu, uzavřete přívod vody a spláchněte. Ocet nechce působit klidně přes noc, než spláchnete, vše vyčistěte štětkou.

Mezi další kyseliny patří také některé kolové nápoje – ta kromě kyseliny citronové obsahuje také kyselinu vinnou a fosforečnou. Koncentrace kyselin v kolovém nápoji není tak velká jako u octa nebo v kyselině citronové, ale k čištění postačí. Do záchodové mísy vylijte dvoulitrovou lahev, pokud je vrstva kamene větší, nechte ji působit přes noc. Druhý den toaletu vydrhněte a spláchněte.

Moderní toalety mají takzvané rimfree bezokrajové splachování. Vnitřní část toalety se snadněji udržuje v čistotě. Zdroj: Duravit

Na co při čištění vodního kamene v toaletě zapomenout?

Pokud vás napadlo odstranit vodní kámen z toalety abrazivním prostředkem ve formě jedlé sody, není to nejlepší nápad. Ačkoliv se vám s tímto velmi jemným práškem podaří vodní kámen odstranit, třením o glazuru se tato lesklá vrstva toaletní mísy naruší. I když bude toaleta vypadat čistá, narušením této vrstvy bude docházet k častějšímu špinění a stále složitějšímu čištění.

Čistá koupelna je důležitá. Zdroj: Grohe

 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login