Inspirace

Slyšeli jste o Jujuhatu? Vyzkoušejte tuto africkou dekoraci i u vás doma

Od   | 

Slyšíte slovo Jujuhat poprvé? Pak nejste jediní. Jujuhat se řadí mezi téměř neznámý, originální designový prvek na stěnu z pírek, který se dostává do podvědomí po celém světě. Odkud tento stylový doplněk pochází a kam všude se hodí?

Jujuhaty patří mezi netradiční a originální dekorace.
Zdroj: Pinterest

Původ Jujuhatu

Jujuhat má původní kořeny v Africe, přesněji v africkém Kamerunu. Místní členové vyšších tříd je používají především jako pokrývku hlavy. V převážné většině se vyrábí z kohoutího peří, dále z husího, krocaního nebo z peří divokých ptáků. Není tedy divu, že ještě před několika lety byly dostupné pouze v afrických zemích. Dnes se již vyrábí i u nás. 

Jujuhat pochází z Afriky. Zdroj: Pinterest

Výroba Jujuhatu

Výroba Jujuhatu spočívá ve vsazování jednotlivých ptačích per do mělkého proutěného koše, či do ošatky. Takto vyrobené Jujuhaty představují jakési klobouky z peří a po zavěšení na zeď je z boku zřetelný základ Jujuhatu, což je právě košík, nebo ošatka. Moderní pojetí si zakládá na tom, aby se právě péra nevsazovala do proutěných nádob, díky čemuž působí jako rozkvetlé květy na stěně. 

Peří jako základ Jujuhatu. Dáte přednost kohoutímu, nebo husímu?
Zdroj: Pinterest

Vyzkoušejte si výrobu sami

Jujuhat si můžete zkusit vyrobit i sami, ovšem chce to pevné nervy a trpělivost. I zkušeným zabere výroba 2 a někdy až 4 hodiny. Přichystat si musíte také opravdu velké množství peří, které spotřebujete. Na internetu lze najít několik postupů, jak Jujuhat vyrábět. Ve finále může být plochý, nebo nádherně nadýchaný.

Výroba Jujuhatu je náročná, ale stojí za to.
Zdroj: Pinterest

Kam se Jujuhat hodí?

Jujuhat si můžeme vybrat v téměř jakékoli barvě, a proto se hodí na každou barvu stěny. Důležité je však barvy zkombinovat. Na tmavou stěnu zvolte světlý Jujuhat a naopak. Skvěle bude vypadat také na tapetě s motivem. Pokud neradi experimentujete, pak naopak zvolte Jujuhat spolu s barvou stěny ve stejné barvě, ale odlišném odstínu – tedy tón v tónu. 

Jujuhat vynikne v boho či etno stylu. Zdroj: Pinterest

Tato stylové dekorace nesmí chybět v interiérech, který si zakládá na přírodních tónech a materiálech. Rozhodně bychom ho tedy neměli zapomenout zakomponovat do etno stylu, nebo boho stylu. Zajímavě bude vypadat také v severském stylu, kde podtrhne čistě bílou barvu i jemné šedé odstíny. Interiér povznese, zútulní a dodá příjemnou atmosféru. Umístit můžete na zeď jeden kousek, nebo nakombinovat například tři různé velikosti a barvy podle vaší fantazie.

Péče o Jujuhat

O Jujuhat se nemusíte starat téměř nijak. Nutné je však počítat s tím, že tak jako všude i na tomto doplňku se usazuje prach a nečistoty. Otřít ho proto můžete jednou za čas opravdu vlhkým hadříkem, nebo použít fén na nejnižší teplotu, i foukání a nechtěný prach z Jujuhatu z dálky vyfoukat.

Z Jujuhatu je třeba jednou za čas dostat prach.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Jak si doma skutečně zatemnit?


You must be logged in to post a comment Login