Inspirace

Jak sladit barvami i textiliemi kuchyni s obývákem? Tipy, které promění srdce domova v útulné hnízdečko

Od   | 

Čtu nově vyšlou knihu od české autorky a tam jsem narazila na větu: „Ano, koupí si  novou pohovku, ale rozkládací, barvu ať klidně vybere Richard, pokud nebude tmavě hnědá…..“ Přiznám se, že jsem nad tou větou velmi kroutila hlavou, jak to může asi dopadnout. Když si už do zařízené místnosti, která má nějaký charakter, někdo vybere něco (protože má to právo)  co se tam absolutně nehodí. No nic, možná ta místnost právě žádný styl nemá a pak je to jedno.

žlutou barvu pak můžete zopakovat v kuchyni, tím interiér propojíte. Zdroj: Canstockphoto

Ale jedno by nám to nemělo být. Ideální proto je, když dohled nad sladěností místnosti má jeden člověk, ať je to manželka, manžel nebo i designér. A samozřejmě, že dobře se tam musí cítit všichni obyvatelé. Základem je určit si styl a atmosféru, kterou chci v místnosti vytvořit. A pak mít všechny materiály pohromadě takzvaně vyvzorkované. Aby se vidělo, jak k sobě vzájemně ladí a zda splňují danou představu. Výhodou je, když takových vzorků je pohromadě na jednom místě co nejvíc.

Klasická kombinace barev tón v tónu. Modrá přechází i na jídelní židle u stolu, tím je prostor barevně propojen. Zbytek zařídí textilie. Zdroj: Canstockphoto

Jako první se typicky vybírají dveře a podlaha. Je dobré si nechat odřezek a nosit ho všude s sebou. Když ho jen vyfotíte, tak se nedá poznat, jakou přesně barvu vaše podlaha má. Foťák zkrátka jemné nuance barev dřeva zkreslí. A nejen dřeva… zejména neutrální barvy jako je šedá, hnědá, béžová se dají velmi těžko v přesném odstínu zachytit.

Připravte si jednotlivé materiály vedle sebe, tak skvěle poznáte, jak k sobě ladí a jestli vám je sestava příjemná napohled. Zdroj: Ateliér Orsei

Fotky hotových interiérů jsou focené profesionály, kteří s sebou nosí několik objektivů a blesků a interiér si nasvěcují. Aby domov však stál za nafocení, musí mít myšlenku, být sladěný. Toho se dosáhne zejména kombinací materiálů a znalostí barev. Kromě tvrdých věcí jako je skříňkový nábytek je v interiéru hodně předmětů měkkých – textilních a dekorativních. Ideální je na místě vybírat k podlaze – potah na pohovku, polštářky, závěsy nebo rolety, koberec, tapetu, aby vše tvořilo jeden dokonalý celek.  Přičemž třeba právě zmíněnou tapetu se vzorem můžete vzít jako základ a k ní pak ladit všechno ostatní. Je potřeba si zvolit zda dáte přednost kombinaci tón v tónu nebo kontrastní, zda si pustíte do pokoje vzor nebo raději ne? 

Pracujte se vzorníky barev. Zdroj: Ateliér Orsei

Jak postupovat krok za krokem

V momentě, kdy máte jasný záměr, tedy vybrané podlahové krytiny, okna, dveře a nábytek můžete přejít k textilním doplňkům. Obecně se traduje, že náboj udává barva a materiál sedací soupravy, k ní pak volíme záclony a závěsy. Tato kombinace je pak vodítkem pro výběr textilií v kuchyni. Mohou být doplňkové nebo naopak kontrastní. A jak poznáme, které barvy k sobě ladí? Ideální je si pomoci s barevným spektrem. Barvy ležící vedle sebe jsou doplňkové, ty, které leží proti sobě jsou kontrastní. Zvolit také můžeme barvy ležící na cípech rovnostranného trojúhelníku. Tyto tři odstíny k sobě budou dokonale ladit. Vzory vybírejme obezřetně a používat bychom je měli spíše v menším množství. V opačném případě by mohly působit rušivě.

Zorientujte se v barvách pomocí barevného spektra. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

 

 


You must be logged in to post a comment Login