Zahrada

Skvostné hortenzie aneb co je třeba o nich vědět

Od   | 

 V nejedné zahradě právě hrají všemi barvami, dají se však pěstovat i jako pokojová rostlina. Péče o hortenzie není nijak zvlášť náročná, je ale důležité dodržovat několik základních pravidel, díky kterým jejich krása neunikne oku žádného pozorovatele.

Hortenzie v rozpuku.

Tyto okrasné dřeviny dělají radost svými bohatými, kopulovitými květy od léta do podzimu. Existuje jich nespočet druhů, z nichž jsou některé opadavé, některé stálezelené a některé dokonce popínavé, takže je v zahradě můžete využít třeba k pokrytí půdy ve svahu, o který tak nebudete muset náročně pečovat. V našich podmínkách se nejvíce daří hortenzii latnaté a velkolisté.

Bílá hortenzie, to je něžnost sama.

Základem úspěchu v pěstování hortenzií je samozřejmě půda a vhodné stanoviště. Aby vám tyto krásky hezky kvetly, uděláte nejlépe, když pro ně vyberete polostín. Ani přímé slunce jim příliš nevadí, v tomto případě je ale nutné je dostatečně zavlažovat. Mají rády kyselejší zeminu bohatou na humus a propustnou na vlhkost, není radno to však se zálivkou přehánět, hlavně v zimním období. Abyste je uchránili před zimními mrazíky, zahalte je silnější vrstvou mulče. Ten nejenže zabrání promrznutí jejich kořenů, ale také vám ušetří čas s pletím plevele.

Barvu květů hortenzií můžete sami jednoduše změnit.

Fascinují vás pestré barvy jejich květů? Ty můžete ovlivnit sami. Vliv na zbarvení okvětních lístků má totiž kyselost půdy. Čím více je kyselejší, tím více se květy budou barvit do modra, naopak neutrální půda má na starost růžové až červené zbarvení. U bílých hortenzií nedosáhnete tak sytého zbarvení, ale pouze lehký náznak jednoho z odstínů.

Pro dosažení modrých květů můžete použít běžně dostupné hnojivo pro modré hortenzie.

Závidí vám sousedi nebo rodinní příslušníci tu nádheru ve vašem zeleném království? Udělejte jim radost a hortenzie pro ně namnožte. Momentálně je pro to nejvhodnější období. Jejich rozmnožení můžete rychle docílit klasickým řízkováním. Řízky zapíchané v písku nebo perlitu zakoření už během 14 dní, pak je jednoduše přesaďte do květináče.

Hortenzie jsou i krásnou dekorací na sváteční tabuli.

A že se barevnými květy chcete kochat i přes zimu? Ani to není nemožné. Sušené hortenzie si ponechají svůj tvar a barvu, takže vám mohou dělat radost třeba i v období Vánoc!

Bílé hortenzie s jemným nádechem růžového zbarvení budou krásnou ozdobou vaší zahrady.

Co se vám rozhodně bude hodit na zahradu:

You must be logged in to post a comment Login