Inspirace

Skandinávský styl u vás doma. Není chladný, ani nudný

Od   | 

Světlý, vzdušný, útulný. Právě to je tolik oblíbený skandinávský styl bydlení, který je nyní na výsluní. Oblíbili si ho především ti, kteří nevyhledávají pestrou barevnou paletu, ale naopak milují minimalismus, čisté tvary a světlé barvy. Skvěle se kombinuje jak s klasickými materiály, tak i s moderním pojetím. Je třeba jen vědět, jak na něj.

Mnohým evokuje pocit chladu a neosobnosti, což ale není vůbec pravda. Tento severský styl naopak dokáže vytvořit útulný a stylový domov pouze minimálními a nevýraznými prvky, které jsou pro skandinávský styl typické. V kombinaci s přírodními materiály docílí harmonického domova, plného dokonalé atmosféry.

Skandinávský styl bydlení je stylový, originální i útulný. Zdroj: Ikea

Začněte materiálem

Základním materiálem, který seveřané používají a bez kterého by to ani nešlo, je přírodní a kvalitní dřevo. Pokud se opravdu chcete držet tradičnosti, zvolte borovicové, dubové, jasanové nebo březové dřevo. V interiéru hraje dřevo hlavní roli, a proto se používá jak na nábytek, tak i na podlahy, kde vynikne. Můžete ho také natřít na bílou. Kromě dřeva ale také u seveřanů najdeme kovové , skleněné i kamenné doplňky. Například mramor svými čistými a jednoduchými liniemi dodá interiéru dokonalý šmrnc. V mramoru lze pořídit jak nábytek, tak i drobné doplňky. Opomínat nemůžeme ani přírodní materiály, jako je len, kůže, bavlna, nebo vlna. 

Dřevo ve světlém interiéru zútulní prostor. Zdroj: Pinterest

Jednoduché linie díky světlým barvám

Do interiéru se snažte zakomponovat co nejvíce světlých barev, jimiž docílíte čistých a jednoduchých linií, které jsou pro severský styl typické. Nešetřete především bílou barvou, krémovou, šedou nebo světle hnědou. Pro milovníky barev je vhodná také pastelově modrá nebo zelenkavá. Do interiéru pro zjemnění vneste i trochu pastelově žluté, která pohltí chladné odstíny. Zvolit můžete zkrátka takové odstíny, které neuberou prostoru na světlosti a vzdušnosti, ale naopak vytvoří hřejivou atmosféru. 

I do světlého interiéru lze šikovně vnést pár barev – například pastelově modrou. Zdroj: Ikea

Žádoucí kontrasty

Přestože patří světlé barvy mezi dominantu severského stylu, velmi oblíbené jsou kontrasty. Například kombinace černé a bílé barvy se ve skandinávském stylu objevuje hojně, a to především použitím bílé barvy na velkých plochách a černé barvy v podobě doplňků, textilie nebo jiné dekorace. Mnohdy také můžeme ve světle zařízené místnosti objevit jeden kus černého nábytku. Ideální je například černá komoda uprostřed místnosti nebo černý lustr zavěšený na stropě. 

Kontrasty se nemusí vztahovat pouze na barvy, ale můžeme je vytvořit také pomocí stylu, nebo materiálu. Kombinace venkovské židle, či komody spolu s nadčasovým konferenčním stolkem je naprosto skvělý nápad. 

Kontrasty barev, i stylů jsou originální. Zdroj: Pinterest

Přirození světlo i kvalitní osvětlení

Přirozené světlo je u skandinávského stylu základ, a proto jsou nutností velká a prostorná okna, která místnost opticky zvětší a prosvětlí. Kromě toho je také důležité se inspirovat seveřany, kteří okna nechávají holá bez záclon, i závěsů, díky čemuž využijí denní světlo opravdu maximálně. Pouze na přirozené světlo však není možné spoléhat, a proto bychom se měli vybavit také kvalitním osvětlením a samozřejmě nezapomenout i u něj na jednoduchý tvar. Severský styl se vyznačuje jednoduchými svítidly například z kovu, skla, nebo z papíru. V poslední letech se stále častěji v interiérech objevují samostatné žárovky zavěšené na obyčejných barevných kabelech.  

Zavěšené žárovky jsou skvělou volbou do skandinávského stylu. Zdroj: Aulix Lighting

Doplňky jsou nutnost

I když skandinávský styl upřednostňuje jednoduchost, nezapomínejte na doplňky, které by měly být vybírány především v co nejvyšší kvalitě. Seveřané si potrpí na praktičnost, a proto domů zakomponujte doplňky v podobě kožešinových předložek, hřejivých vlněných přehozů nebo jednoduchých dekorativních polštářů. Na textilu se často objevují jednoduché geometrické vzory. Příjemnou dekoraci do interiéru vnesete také zelení. Místo pokojových rostlin plných barevných květů zvolte raději jednoduché druhy, které světle laděný prostor příjemně oživí svou zelenou barvou. Nezapomeňte ani na doplňky, jako jsou svícny, dekorativní krabičky nebo velké a výrazné hodiny umístěné na prostorné, bílé stěně. 

Mezi doplňky nesmí chybět například pletené plédy. Zdroj: Pinterest

Pár rad na závěr

  1. Nikdy nezapomínejte na světlý a vzdušný prostor.
  2. Neodbočujte od palety světlých barev.
  3. Přírodní materiály musí převažovat.
  4. Nebojte se kontrastů, ale kombinujte je opatrně.
  5. Nezapomínejte na vhodné doplňky a dekoraci.

Světlost a vzdušnost je na prvním místě. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login