Inspirace

Jak šikovně zařídit úložné prostory v malém bytě? Přinášíme 5 chytrých tipů

Od   | 

Přestože žádný byt není nafukovací, s pomocí našich chytrých tipů si troufáme říci, že to dokážeme. Díky nim totiž i v malém bytě uložíte vše, co potřebujete. 

Výsuvný schůdek slouží zároveň pro ukládání. Zdroj: Blum

Důležitá rada: co bude přebývat, toho se zbavte. Řiďte se obecným pravidlem, že to, co jste nevyužili víc jak dva roky, už stejně s největší pravděpodobností nebudete potřebovat. Základem všeho je minimalizace všech věcí. Čím jich máte méně, tím nižší bude potřeba úložných prostor. 

1. Využijte vysoké stropy

Vysoké stropy poskytují obrovskou výhodu, protože máte možnost stavět nábytek do výšky. Efektivní jsou vestavěná patra na spaní, kde pod ním máte další prostor na skříň, komodu nebo stůl. Nabízí se vestavěné skříně na míru až ke stropu a různé další praktické vychytávky. Jak místo pro postel najít? Podívejte se na půdorys bytu a zaměřte se na příčky, které můžete vybourat. Hledejte prostor alespoň 200 cm dlouhý, na šířku by měl mít alespoň metr, více se hodí ale 160 nebo i 180 cm.

Kuchyni navrhněte ode zdi ke zdi a až ke stropu.

Navrhněte skříňky až ke stropu. Zdroj: Ikea

2. Dřez využijte na maximum

Chytrým tipem, jak rozšířit pracovní plochu v kuchyni, je zvolit dřez s příslušenstvím. Dávno to už není jen odkapová miska, ale je to i soubor doplňků jako plastová i dřevěná prkénka, která přesně sedí na rozměr dřezu, odkapový rošt do dřezu, různé velikosti odkapových misek, pevné zakrytí přes celý dřez, což můžeme využívat pro krájení nebo odkládání hrnců apod. I tady samozřejmě navrhněte skříňky až ke stropu a do horních pater ukládejte věci, které nepotřebujete každý den.

Fragranitový dřez s odkapovou miskou a dřevěným prkénkem. Zdroj: Franke

3. Využijte každý kout

Kouty, výklenky, místo pod schody nebo oknem – všude tam můžete umístit skřínku či alespoň poličku. Strop na chodbě lze snížit a vznikne další úložný prostor na věci. Nejčastěji sem lidé ukládají sezónní věci. Existují nejrůznější úložné stěny na zeď a stropy, které nezaberou tolik místa, ale nabízí mnoho úložného prostoru. Obvykle se to řeší tak, že se skříní zaplní jedna stěna od podlahy až po strop. Více skříní rozložených na více místech má opačný efekt. Světlé dveře a zrcadla celou místnost opticky zvětší.

Využijte místo pod schody. Zdroj: Pinterest

4. Boxy, krabice nebo zásuvky

Do krabic a boxů různých velikostí uklidíte nespočet věcí. Dají se koupit různá provedení a velikosti. Některé vypadají velice stylově a mohou vhodně zapadnout do celého konceptu bydlení. Do komor pořiďte jednoduché regály na uložení velkého množství věcí.

5. Vyšší postel s úložným prostorem

Využijte možnosti multifunkčního nábytku. Pořiďte postel nebo sedací soupravu s úložnými prostory, kam snadno uklidíte nejrůznější lůžkoviny, ručníky nebo cokoliv jiného, co potřebujete někam schovat. Také čelo postele nebo prostor pod lůžkem vám nabídne prostor na uskladnění některých věcí. A co když nemáte doma dostatek místa ani na to lůžko, zkuste zvážit vyklápěcí nebo skládací. V moderních malých bytech se osvědčuje možnost vytáhnout lůžko ke stropu pomocí malých kladek.

U vyvýšeného lůžka můžete využít plochu pod ním. V tomto případě tu je malá koupelna. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login