Zahrada

Jak si zařídit skleník a co by v něm nemělo chybět

Od   | 

Chcete pěstovat rostliny a semena celoročně místo toho, abyste je kupovali v obchodě? Ať už je cíl jakýkoli, mnoho lidí se opět navrací ke skleníkům. Víte ale, jak si takový skleník zařídit? 

Pěstování vlastních plodin ve skleníku je neuvěřitelně naplňující a příjemné trávení času, ale jak to tak u každého koníčku bývá, i zahradničení se vyžaduje nějaké znalosti. Obzvláště jedná-li se o zařízení skleníku. Existuje zde velké množství proměnných, které mohou ovlivnit rychlost růstu a úspěšnost úrody.

Jak si postavit vlastní skleník?

Pokud vás na trhu žádný skleník nezaujal, postavit si můžete klidně i svůj skleník. K tomu stačí jen pár šikovných rukou.

Plán skleníku

Na internetu je k dispozici je spousta bezplatných plánů, které vám pomohou postavit řadu skleníků, od miniskleníků přes stodolové skleníky až po A-rámy. Než začnete pracovat, ujistěte se, že máte k dispozici plán, který vám ukáže, jak zvolený styl skleníku vyrobit.

Správný výběr místa

Vyberte pro svůj skleník místo, které je co nejvíce vystaveno slunci. Zajistěte, aby delší strany vaší konstrukce směřovaly na východ a západ, aby vaše konstrukce mohla absorbovat co nejvíce slunečního světla. 

Získejte povolení 

Pokud váš skleník nepřesáhne rozměry do 40 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, pak nebudete potřebovat stavební povolení

Vybudujte základy 

Pokud je prostor, na kterém skleník stavíte, nerovný, budete muset položit základy, abyste konstrukci řádně stabilizovali a zajistili jí správné odvodnění. 

Postavte rám skleníku 

Rám skleníku postavte podle návodu přiloženého k plánu z vybraných materiálů. Dřevěné díly nebo plastové trubky nařežte na požadované délky a sestavte je pomocí vhodného kování, spojovacích prvků a lepidel.

Zakryjte rám 

Pro svůj projekt skleníku typu “udělej si sám” můžete použít jakoukoli kombinaci materiálů a to včetně plastových fólií, skla nebo skleněných vláken.

Nezapomeňte na větrání 

Ve vašem skleníku by měla být atmosféra, která napodobuje přirozené prostředí pro pěstování rostlin, s dostatečnou cirkulací vzduchu a větráním. Nezapomeňte na instalaci větracích otvorů nebo cirkulační systémy, aby byl váš skleník řádně odvětráván.

Zdroj:Freepik.com

Jak by měl vypadat skleník uvnitř?

Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Je totiž na každém, jak si svůj skleník zařídí. Přesto existuje pár základních prvků, které by ve skleníku neměly chybět.

Zahradní nábytek

Pokud plánujete ve svém skleníku trávit více času, určitě vám přijde vhod i zahradní nábytek. Levný zahradní nábytek můžete najít na stránkách Möbelix. V e-shopu velmi často můžete narazit i na Möbelix slevu na veškerý sortiment.

Regály

Pokud máte úzký skleník, regály jsou skvělým způsobem, jak plně využít výšku skleníku. Ať už se rozhodnete pro volně stojící police, nebo pro police připevněné na stěnu. Obrovský sortiment lze najít v hobby marketu Baumax, kde můžete uplatnit Baumax slevový kód nejen na regály a police.

Pracovní plocha 

Pokud máte dostatek místa, vytvořte si ve skleníku stůl, kde budete mít veškeré nářadí a vybavení po ruce. Více než jen pracovní plochu, která vám umožní zahradničit za každého počasí, poskytují stolky na květináče

Háčky a závěsy

Dobře využijte prostor tím, že do dřevěných skleníků připevníte háčky na ruční nářadí včetně motyček, lopatek nebo i konví. Pokud máte hliníkový skleník, můžete háčky přilepit na rám. Háčky ale můžete využít i jako prostor k sušení bylinek.

Kdy a co pěstovat?

Jaro

Na jaře je čas začít se semeny v zásobnících. Jakmile sazenice vzejdou, můžete je přesadit do větších květináčů a ponechat je ve skleníku, dokud nebude čas přesunout je ven. Z květin můžete vysadit jiřiny a kanny do květináčů. A pokud jste skleník nevyčistili na podzim, jaro je ta nejvhodnější doba. 

Léto

V letním období se můžete věnovat například salátu, francouzským fazolím nebo petrželi. Ze zástupců květin to může být andělika lékařská, vilín nebo náprstník. Mladé rostliny, které jste doposud pěstovali ve skleníku vysaďte ven.  

Podzim

Při ochlazení je třeba skleník izolovat, a to tak, že na vnitřní stěny připevníte bublinkovou fólii stabilizovanou proti UV záření, před setměním stáhnete stínicí rolety nebo ovinete křehké rostliny zahradnickým rounem. 

Zima

Koncem zimy můžete začít s vyséváním semen salátu, lilku, fazolí, červené řepy, mrkve, hrášku nebo ředkvičky. Pokud se rozhodnete pro květiny, můžete zasít i cibulky lilií. Také nezapomínejte na doplňování kompostu. 

Zdroj: Freepik.com

 


You must be logged in to post a comment Login