Ložnice

Jak si vybrat kvalitní matraci

Od   | 

Výběr kvalitní matrace je základem pro kvalitní spánek. Tohle tvrzení vás jistě nepřekvapí stejně jako to, že svou roli zde hraje taky správně vybraný rošt, polštář, či prostředí ve kterém spíte. Výběrem správné matrace si navíc pomůžete nejen ke kvalitnímu spánku, ale mnohdy tím také předejdete celé řadě zdravotních problémů.

Typy matrací

Základní rozdělení matrací podle kterého se asi orientuje a vybírá tu nejlepší matraci nejvíce lidí je dle tvrdosti. Standardně můžete na trhu vybírat z velmi měkkých, měkkých, tvrdých a velmi tvrdých matrací. Senioři budou častěji volit měkké matrace, které zamezí proleženinám a bolestem kloubů. Naopak pro děti je lepší pořídit tvrdší typ matrace, který bude působit jako opora pro jejich doposud nevyvinutou páteř. Velmi dobrým vodítkem pro výběr tvrdosti matrace je také vaše váha, na základě které můžete vybírat.To jde také ruku v ruce s nosností matrace, kterou by vaše váha nikdy neměla přesáhnout. 

Pokud nejste senior, dítě nebo netrpíte nadváhou, hlavním vodítkem pro vás může být pohodlí. Z toho důvodu je ideální pokud můžete matraci vybírat v kamenném obchodě a vyzkoušet se na ní alespoň na chvíli položit. U některých typů tak hned zjistíte že rozhodně nejsou pro vás, některé vás naopak na první dobrou zaujmou.

A pokud ani po vyzkoušení jednotlivých typů nemáte jasno, můžete rozhodnout podle vaší nejčastější spánkové polohy. Pro spánek na zádech se doporučují spíše tvrdší vanty, aby měla páteř po celou dobu spánku kvalitní oporu. Naopak pokud spíte převážně na boku, je lepší volit z měkkých variant kvůli následným otlačeninám a možným bolestem kloubů a kyčlí. A jestliže patříte mezi ty, co se celou noc převalují, nebo spí nejraději na břiše ideální pro vás bude střední tuhost matrace.

Zdroj: Pixabay

Matrace a postel

Již výše jsme zmiňovali, že kvalitní spánek ovlivňuje více atributů než jen volba kvalitní matrace. Abyste z ní ale mohli čerpat maximum pohodlí a zdravotních benefitů, je třeba zamyslet se i nad výběrem kvalitní postele.

Pokud vybíráte postel jednolůžkovou, jistě ani volba matrace nebude tolik složitá. Rozdíl ale nastane ve chvíli, kdy budete vybírat matraci do větší například dvoulůžkové postele. Pokud se s partnerem shodnete na typu matrace a oboum vám bude vyhovovat ta samá, není nic jednoduššího než matraci koupit ve větším rozměru přes celou postel. Vyhnete se tak podvědomého nahmatávání své půlky postele – okraje matrace a věřte, že spánek pro vás bude o mnoho pohodlnější. Jestliže se ale s partnerem na tvrdosti či použitém materiálu neshodnete, není nic jednoduššího, než zvolit pro každého jinou variantu.

V tomto případě si jen dávejte pozor na výšku matrace. Nejen že v některých postelích může příliš vysoká matrace působit nevzhledně, ale pokud bude navíc každá polovina jinak vysoká, bude to opravdové faux pas. 

V neposlední řadě nezapomeňte k matraci a posteli také správně doladit rošt, který jak jsme zmiňovali již výše. Kvalitní rošt se dokáže přizpůsobit individualitě každého z nás a díky polohování ulevit například od bolestí zad či nohou po namáhavém dni. Navíc chrání postel proti vlhkosti a podporuje odvětrávání matrace. Díky tomu se v ní pak nemnoží roztoče a plísně.

https://pixabay.com/photos/modern-minimalist-bedroom-bed-3486163/

Údržba matrace

Standardní životnost matrace se pohybuje mezi šesti až deseti lety. Abyste ji opravdu mohli využívat opravdu co nejdéle, je důležité se o ni správně starat.

V první řadě zvažte koupi povlaku na matraci. Ten ji chrání nejen proti možnému znečištění, ale také případnému oděru apod. Povlak pak stačí z matrace jednoduše sundat a vyprat nebo při velkém poškození vyměnit za nový. Nejvíce jej oceníte zejména v rodině s dětmi, kde se může na postel ledasco vylít apod.

Matraci byste také měli pravidelně větrat. Správně zvolený rošt sice napomáhá jejímu odvětrávání, nicméně zejména v případě pěnových matrací je třeba je občas nechat vyvětrat venku, či opřené o zeď u otevřeného okna. Současně s tím ji můžete pomocí vysavače zbavit nahromaděných nečistot.

Pokud se chcete vyhnout nežádoucím proleženinám, je také dobré matraci jednou za měsíc až dva otočit. Jestliže jste ten typ, co nejčastěji spí v jedné určité poloze, matraci tím nerovnoměrně zatěžujete  a brzy by se mohli nějaké proleženiny objevit.

 


You must be logged in to post a comment Login