Inspirace

Jak si udělat tmu (ne)jen v ložnici

Od   | 

Svítí vám do okna pouliční lampa nebo sousedovo okno nebo vás budí ranní slunce? Použijte na závěsy vhodnou látku a máte vyhráno. Můžete totiž získat absolutní tmu.

 

Na zatemnění ložnice se používají dva typy látek, a to blackout a dimout. Blackout zatemní na sto procent. Je však k tomu zapotřebí i správné uchycení, a to takovou kolejnicí, která je přimknutá a vykrytovaná až ke stropu a po stranách látka okno přesahuje, takže světlo nemá šanci vnikat dovnitř. Buď je závěs tzv. od stěny ke stěně nebo když je kolejnice uprostřed stěny – ohne se k ní obloučkem. Další tkaninou vhodnou k zatemnění je dimout, který má stínicí schopnost 95-97%.

Blackout nebo dimout se také často používá jen jako podšívka. Vyberete si látku, která bude dekorativní směrem do místnosti a blackout nebo dimout se k ní přišije jako podšívka. 

Vzhled je perfektní

Blackouty se dříve vyráběly v tužší úpravě a působily tak mohutně až pláštěnkovitě. Dnešní technologie dovolují, aby takto funkční materiály byly měkké a splývavé. Co ovšem zatím nedokáže, aby blackout či dimout byl čistě bílý jako sníh. Je to tím, že do látky je vetkáno černé vlákno, které způsobuje požadované zastínění, a proto každou světlou barvu jakoby zašedí. Ale blackout a dimout ve světlé barvě je plně funkční a můžete se na něj spolehnout. Tyto látky jsou většinou utkány z polyesterových vláken a velmi často s nehořlavou úpravou. Je to tím, že původně se z nich závěsy šily zejména do hotelů, kde je nehořlavost na látkách podmínkou. Dnes jsou tyto zastiňovací materiály součástí soukromých interiérů. Večer zastíní nežádoucí světlo a ráno nepustí předčasně sluneční paprsky. Blackout nebo dimout můžete na okno pověsit jako takový, protože je z měkkého příjemného materiálu a je probarvený a pohledově pěkný z obou stran. Existují i takové, které mají rovnou zajímavou texturu na lícu a z rubu jsou jen probarvené.

Budí vás ráno světlo? Pořiďte si blackoutové nebo dimoutové závěsy. Zdroj: Ateliér Orsei

Zatemňující látky nepatří jen do ložnice

Naprostou tmu vyžadujeme zejména v ložnici, ale hodí se také do dětského pokoje, kdy se zejména v letních měsících snažíme navodit noční atmosféru dříve než v deset hodin večer. Častokrát ale přijde vhod i v obývacím pokoji, například když si chceme pustit oblíbený film a díky ostrému světlu nevidíme na obrazovku. Někdy se hodí pro navození správné atmosféry, a je-li součástí koupelny okno, pak se občas hodí i jeho zastínění.

Zatemňující látky nemusejí být jednobarevné. Zdroj: Ateliér Orsei

Fotogalerie:

 

VÍCE TAKÉ NA WWW.ORSEI.CZ

 


You must be logged in to post a comment Login