Technika v domácnosti

Jak si správně vybrat chladničku – vyznejte se ve všech funkcích

Od   | 

Není to vůbec jednoduché. Správná lednice pro každou rodinu bude pokaždé jiná, přesně podle konkrétních potřeb daných osob. Některé parametry však platí pro všechny stejné – například nízkou spotřebu uvítá každý. Jak si tedy správně vybrat lednici?

Nejprve vás čeká rozhodnutí o základním typu lednice. Hledáte model s mrazákem, bez něj, americkou lednici či pouze ledničku na víno? Jakmile máte jasno, můžete  začít vybírat. Jedním z nejzásadnějších parametrů nové chladničky, kterou si vybíráte do domácnosti, je její kapacita. Tu nestřílejte od boku a ideálně nevyvozujte z místa, které vám zbylo v kuchyňské lince. Ideálně to udělejte opačně. Podle počtu osob (berte v potaz i počet dětí, které plánujete) vypočítejte potřebný vnitřní objem a podle toho určete, jak velkou ledničku budete potřebovat, čemuž uzpůsobte velikost kuchyně. Příliš malá lednice, kterou nemůžete vyměnit za větší, protože jste jí „navěky“ vyčlenili nevratně dané místo drahou, nadčasovou  kuchyňskou linkou, vás může stát nervy v případě, že se třeba vaše rodina rozroste.

U mrazáku zvažte umístění

Podobně postupujte i s mrazákem. U něj zvažujte velmi dobře umístění. Bude vám vyhovovat nahoře, dole nebo v případě amerických lednic po straně? Zvažte, jak moc jste „mrazící“ typ – pokud milujete Iceland, mrazák máte stále nacpaný k prasknutí a velice často si z něj berete suroviny, budete asi potřebovat dobrý mrazící výkon, praktické umístění, otvírání i větší velikost.

Když si vyřešíte základní parametry, mezi které zajisté ještě patří spotřeba a hlučnost, vzhledem k tomu, že lednička běží neustále, čeká vás nelehký úkol zorientovat se ve spoustě funkcí. Dnes toho již ledničky umí skutečně mnoho. Užitečné jsou například dva oddělené okruhy, aby se dala lednička a mraznička vypnout nezávisle na sobě. Ledničky vám nabídnou filtrovanou vodu, obsahují minibar, mají různé funkce.

Vyznáte se v pojmech?

Vyznáte se v pojmech? Například technologie Air Flow je ventilací, která zaručuje stejnou teplotu v celém objemu ledničky a rychlejší obnovení nastavené teploty po otevření ledničky. Crisper Box je speciální zásuvka na ovoce a zeleninu, která je udrží déle čerstvé. Alarm otevřených dveří si pořiďte, když máte malé děti nebo naopak puberťáky, kteří vlezou do ledničky stokrát denně, ale to, že umístili něco špatně a brání to dovření dveří, už je nezajímá. V takovém případě se hodí i technologie Soft Close, která dveře zavře sama. Twin Cooling znamená chlazení chladničky a mrazničky zvlášť. Moist Balance Crisper je technologie, která zajistí, že přebytečná vlhkost nekape zpět na potraviny.

Ionizace vyhubí bakterie

Humidity Control je systém, díky kterému si úroveň v zásuvce Crisp Box můžete seřídit manuálně; Ion Air je technologie, která simuluje proces ionizace, která ničí bakterie a zbavuje chladničku zápachu. Hodit se může i dvojice technologií No Frost a Active Dual Cooling. První z nich je klasický beznámrazový systém, tvořící vhodné mikroklima s optimální vlhkostí; druhý jmenovaná systém je ještě vylepšený, protože díky vyšší vlhkosti dovede udržovat stabilnější teploty a potraviny tak déle odolají zkáze. Air Flow je ventilační systém, který vzduchovým kanálem v zadní části ledničky rozvádí studený vzduch po celém jejím vnitřním prostoru.  Multi Flow 360° je totéž, jen ve vylepšené verzi s ventilačními otvory.Pořídit si ale můžete i ještě inteligentnější funkce, jako třeba přenos informací o poruše rovnou až do servisního centra, nebo ledničku s dotykovým displejem. Pečlivým hospodyňkám se může hodit povrch, díky kterému nebudete mít na ledničce otisky prstů.


You must be logged in to post a comment Login