Rady a tipy

Na co si musíte dát pozor při rekonstrukci nejen staršího bytu

Od   | 

Ať už se chystáte na celkovou, nebo jen částečnou rekonstrukci bytu, měli byste být pozorní. Mezi největší strašáky totiž nepatří jen prodlužování doby všech prací, kdy řemeslníci nestíhají, ale také nečekané výdaje, které mohou dosahovat astronomické výše – a to zejména v případě, že rekonstruujete byt, který má svá nejlepší léta dávno za sebou. Na co si musíte dát při rekonstrukci pozor?

Moderní materiál, jakým betonová stěrka bezpochyby je, oživí každý interiér. Zdroj: Němec

Nemějte přehnaná očekávání – buďte realisty

Chápeme, že toužíte po krásném a funkčním bydlení. Ať už rekonstruujete z jakéhokoliv důvodu, měli byste se zamyslet nejen nad tím, jaké možnosti daný prostor dává, ale také nad tím, jak vás omezuje. Rekonstrukci je třeba přizpůsobit počtu obyvatel domácnosti, zvykům, ale také vašim potřebám. Bydlení by nemělo být jen hezké, ale především praktické. V některých případech se vám mohou přehnaná kreativita s nereálnými očekáváními vymstít. Možná chcete obrovský obývací pokoj. Má to ale smysl, když máte tři děti a část prostoru by se hodila k vytvoření dalšího dětského pokoje? 

Někdy může být rekonstrukce náročnější než nová stavba. Zdroj: Shutterstock

Důkladně si promyslete financování celé rekonstrukce

Mezi předpokládanou cenou rekonstrukce a reálnou cenou rekonstrukce je téměř vždy rozdíl – velmi často je tento rozdíl diametrálně odlišný. Rozpočet na rekonstrukci si nastavte tak, abyste nemuseli slevit ze svých požadavků. Pokud nemáte dostatek financí na provedení všeho potřebného, raději počkejte, než abyste rekonstruovali na úkor kvality. Ve výsledku pak utratíte mnohem víc.

Celková rekonstrukce zahrnuje:

  • Bourací a čisticí práce
  • Přípravné práce
  • Výměnu oken
  • Vyřešení plynu, vytápění, elektroinstalace a vodoinstalace
  • Zednické a obkladačské práce
  • Malířské práce
  • Elektromontážní práce
  • Podlahy
  • Zárubně, dveře
  • Nábytek

Udělejte si představu o tom, kolik vás může rekonstrukce stát. Pokud si ji neděláte sami, musíte kromě ceny za materiál počítat také s placením řemeslníků. Vyhněte se tomu, že by vám uprostřed rekonstrukce došly peníze. Je spousta těch, které tento problém potkal – a když už další finance měli, tak si na ty nedodělané práce zvykli natolik, že už ani nic dalšího neměnili. Při výpočtu ceny počítejte také s rezervou – což když bude třeba nečekaně udělat nové elektroinstalace?

Finanční rezerva při rekonstrukci by měla činit 15 procent z odhadované ceny celé rekonstrukce.

Zaměřeno na plánování

Než se pustíte do práce, vše si důkladně naplánujte. Jen tak bude rekonstrukce probíhat co nejvíc v klidu a pohodě. Jistě nechcete zažít překvapení v podobě vyšší ceny či delšího průběhu rekonstrukce – když budete mít plány, nebudete překvapení. Vše zorganizujte, ověřte si dodací lhůty u materiálu (spousta rekonstrukcí se protáhne právě kvůli nedostatku materiálu na stavbě).

Při rekonstrukci myslete rozumně. Nemějte přehnaná očekávání. Zdroj: Pexels

Vše, co můžete, zařiďte s předstihem. Ať už se jedná o řemeslníky, statika, případně všechna povolení ze stavebního úřadu. Klidně se zeptejte svých známých, kteří již rekonstruovali, na to, co je překvapilo.

Opravdu to zvládnete sami?

Spousta lidí se pouští do rekonstrukce svépomocí s vidinou, že ušetří. Ne vždy je to však pravda. Pokud dané profesi skutečně rozumíte, vašemu rozpočtu dokážete značně ulevit. Jestliže ale něco neumíte, pozvěte si profesionála. Napravování vlastních chyb vás totiž vyjde na víc peněz, než kdybyste odborníka pozvali rovnou. S najímáním řemeslníků souvisí také fakt, že byste neměli jejich výběr podceňovat. Všímejte si, jak potencionální řemeslník reaguje na vaše telefonáty a e-maily. Nemá problém sepsat s vámi smlouvu s možnou reklamací, když se mu něco nepovede? Podívejte se na reálná hodnocení od předchozích zákazníků, klidně se poptejte svých známých.

Při rekonstrukci nezapomínejte ani na vodoinstalace. Zdroj: Grohe

Největší strašáci při rekonstrukci staršího bytu

  • Elektroinstalace: Pokud je byt či dům starý, vyměňte elektroinstalaci vždy. Vyjde vás to levněji, než když až po dokončení rekonstrukce zjistíte, že máte nalomené kabely.
  • Vodoinstalace: V tomto případě by vás mohlo nemile překvapit prasklé potrubí.
  • Azbest a další nebezpečné materiály: Pokud je vás dům starší, pravděpodobně v něm najdete nebezpečné materiály, jejichž odstranění vyžaduje pomoc odborníka.
  • Vlhkost a plísně: Starší stavby jsou často náchylné ke vzniku plísní, protože jsou špatně odizolované od vlhkosti.

Fotogalerie:

Jaký kotel vybrat?


You must be logged in to post a comment Login