Inspirace

Jak si doma vkusně zařídit hernu

Od   | 

Jak se doma zabavit, když je v pět hodin tma a venku zima? Co si z jedné místnosti nebo v části pokoje zřídit hernu? Kromě běžných stolních her, jako jsou karty a kostky, můžete naučit děti další hry bystřící jejich početní dovednosti. Například poker je typická stolní hra, u které musíte počítat a navíc i předvídat na základě hráčova chování… To se hodí i pro život, ne?

Pro domácí hernu potřebuje prostor alespoň tak velký, aby se do ní vešel stůl, ideálně kulatý, ke kterému se vejde víc hráčů. Máte-li problém s prostorem a tudíž s uskladněním židlí, můžete zvolit stohovatelné nebo skládací, které šetří místo. Obecně se ale doporučují židle s vysokou opěrkou zad, ze kterých vás tolik nebudou bolet záda. Pozornost věnujte také správnému osvětlení. To by mělo být centrální, tedy svítit na celou místnost a jednu lampu je vhodné umístit na stůl tak, aby osvětlovala celou jeho plochu a zároveň nebránila ve výhledu přísedícím.

Anglický styl je typický pro domácí hernu. Zdroj: Canstockphoto

Zařizujeme celou místnost

Můžeme-li v hernu proměnit celou místnost, pak je možné být velkorysejší. Tehdy volíme větší stůl, ideálně pro 6-8 hráčů. Vhodné je masivní dřevo, která zároveň navodí tu správnou atmosféru. Podíváme-li na jakýkoliv z kultovních filmů, kde se hrál poker, uvidíme jednoduše zařízenou místnost s velkým stolem, dokonce nemívá ani okno. To totiž není potřeba, a tak své domácí hráčské doupě můžete zřídit například ve sklepě nebo v komoře. 

Nebude-li mít místnost okno, pak je vhodné ji vymalovat ve světlých tónech, kromě zářivě bílé jsou vhodné i krémové nebo vanilkové odstíny. Tmavá barva, např. antracitová nebo zemitě hnědá by prostor opticky zmenšily a nenavodily by tu správnou atmosféru. A jaká by měla být? Rozhodně přívětivá a podporující soustředění. Proto by tu mělo být minimum dekorací a soustřeďte se spíše na kvalitní kusy nábytku. Samozřejmostí je pak koberec, který tlumí hluk a zároveň vnáší prvek útulnosti.

Lepší, než sedět u videoher je bystřit mozek některou z karetních her. Zdroj: Canstockphoto

Podtrhněte styl a ukažte svůj vkus

Máte rádi minimalismus, ale cítíte, že herna by měla být zařízena v anglickém stylu? A proč? Je to přeci jen zažité klišé a je nejvyšší čas ho přejít s nadhledem. Volte především kvalitní materiály, jako je dřevo, doplňte ho luxusními tkaninami (len, kašmír) a dejte přednost jednouchým tvarům. Vhodný je skandinávský styl, ale na své si přijde i industriální či vintage. Zvolte ten, který je vašemu srdci nejbližší a pak v něm zařiďte celou místnost.

 


You must be logged in to post a comment Login