Koupelny

Na co si dát pozor při výběru sprchového koutu

Od   | 

Plánujete nový sprchový kout? Podívejte se s námi, jaké možnosti můžete mít a na co si dát pozor. Přece jen bude sloužit dlouhá léta, tak ať splní vše, co se od něj očekává. 

Trendy je černá barva, kterou můžete zvolit na sprchové vaničce, detailech koutu i bateriích. Zdroj: Duravit

Vyberte ten správný tvar a rozměr

V první řadě je důležité si dát při výběru sprchového koutu pozor na jeho tvar a správný rozměr. Pokud totiž kout do dispozice koupelny nezapadne, nebude jeho užívání komfortní. Zatímco před několika lety byl trend čtvercových koutů, dnes se od tohoto řešení ustupuje a odborníci dávají přednost spíše obdélníkovým tvarům. Ty totiž lépe fungují v malých koupelnách, a přitom poskytují dostatek místa pro sprchování.  Vhodné jsou rozměry 90 x 120 cm nebo 80 x 100 cm. 

Jaký odtokový žlab?

Zvolte sprchový žlab

Pokud se rozhodnete pro sprchový žlab, získáte tak sprchový kout v jedné rovině s podlahou. Výhodou je bezbariérový přístup, koupelna se rázem také stane opticky větší a celkový vzhled působí jednolitým dojmem. Důležité je zejména vytvořit pečlivě spád dlažby směřující ke žlabu. Vždy vybírejte z kvalitních odtokových kanálků, do kterých se vyplatí investovat. Místo plastových modelů zvolte raději nerezové provedení. Při výběru dejte pozor také na to, aby šel jednoduše vyjmout sifon a aby žlab nebyl svařován. Zde by hrozilo riziko koroze.

Sprchový žlab by měl být kvalitní a dobře udržovatelný. Zdroj: Geberit

Zaměřte se na výběr dveří

Jakmile znáte tvar sprchového koutu, je na řadě výběr dveří, které jsou s koutem spojeny, a proto i tady postupujte a vybírejte důkladně. Na trhu najdeme klasické posuvné dveře, otočné dveře pantové, či pivotové a zalamovací dveře. Při výběru musíme vzít v potaz celkový styl koupelny, samotného sprchového koutu, ale také dostatek volného místa. Pokud totiž nemáte místo, kam by šly dveře otevírat, budete muset sáhnout po posuvné nebo sklápěcí variantě. Kromě typu otevírání můžeme vybírat i ze široké škály designu a průhlednosti do samotného sprchového koutu. Zde zapojte fantazii a vybírejte podle toho, co se do dané místnosti nejvíce hodí. Hitem posledních let jsou sprchové kouty walk-in, které místo dveří disponují pouze skleněnou zástěnou a do sprchového koutu lze vstoupit bez jakéhokoli otevírání. 

Otevírání dovnitř i ven je praktické. Zdroj: Hüppe

Sprchovaní jako požitek

Během zařizování koupelny nás nemine ani výběr sprchové baterie. Někdo si vystačí s klasickou sprchovou hadicí, ale někdo upřednostní relax ve sprše a zvolí hlavice vybavené různými typy proudů. Někteří výrobci dnes nabízejí i horní sprchy, které jsou vybaveny barevným světlem a reproduktorem pro oblíbenou hudbu. Při koupi se zajímejte také o průtok hlavice tak, aby voda stíhala odtékat.

Velkým hitem je sprchová baterie s proudem powder rain s velmi jemným a příjemným rozptylem vody. Zdroj: Hansgrohe

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login