Inspirace

Sezení na okně? Zamilujete si ho, stejně jako my!

Od   | 

Slyšeli jste někdy pojem sedací okno? Pokud máte možnost využít okenní parapety, tak vzhůru do toho! Širší okenní parapety skvěle poslouží jako místo pro posezení, relax, nebo i pracovní koutek!

Když si parapet pěkně zařídíte, věřte, že to bude krásný doplněk, který vám bude v dobrém závidět každá návštěva. V dnešní době již nemusíte parapety vyšperkovávat květinami, nebo dekoracemi.

Sedací okno může být skvělým místem pro odpočinek a zároveň skvělým doplňkem. Například s tímto oknem musíte počítat již při stavbě domu.

Odpočinek

Jen si to představte, horký čaj, knížka a výhled na krásné okolí. Jestliže jsou vaše parapety široké, můžete si tento luxus dopřát i vy. Pokud začínáte stavět dům, a přejete si sedací okno, pamatujte na to již od začátku. Rozšíření parapetů se v postaveném domě řeší špatně. Pokud již široký parapet máte, stačí ho vybavit polstrováním nebo několika polštáři a posezení, které vám bude závidět každý, je na světě.

Z parapetů lze jednoduše udělat i jednolůžková postel, na které si skvěle zdřímnete, či dokonce vyspíte.

Parapety lze vybavit dekorativními polštáři, stylovými dekami a k parapetu pořídit jednoduchý malý stůl na odkládání a věřte, že se o toto místo bude prát každý člen rodiny. Nad parapety lze namontovat pár poliček a udělat si malou knihovničku. Taková relaxační útulná zóna se zalíbí naprosto každému. Na stolek k parapetu ještě nezapomeňte umístit malou lampičku, abyste si toto úžasné místo mohli vychutnávat i večer.

Pár polštářů, deka a police na knihovny. Jednoduché, že?

Okenní pracovna

Pokud nejste úplnými zastánci sezení na parapetu, můžete širší parapet využít i jako pracovní koutek. Nejen že budete mít skvělé pracovní podmínky díky maximálnímu dennímu světlu, ale díky šířce parapetu si můžete udělat pracovní stůl, kam umístíte kancelářské potřeby, šanony a jiné věci. Zútulnit pracovní koutek můžete dekoracemi.

Z širokých parapetů lze lehce udělat i malá pracovna.

Na sedací okna můžete myslet už při stavbě domu. Nechte si vytvořit atypická sedací okna na míru, která mohou vyčnívat ze stavby.

I taková sedací okna můžete mít. Ovšem je na ně třeba myslet od začátku stavby.

Důležité rozměry

Hloubka sedacího parapetu je dána možnostmi a našimi představami o budoucím využití. Ideální je alespoň 50 cm, komfortnější je pak až 100 cm, případně víc. Výška by se měla pohybovat mezi 42-50 cm, ze kterých se nám bude pohodlně vstávat. V některých případech je výhodné využít prostor pod sezením, pak se samozřejmě výška zvedne. Měla by však stále být dostatečně komfortní pro pohodlné vstávání i usedání. Maximálně 100-120 cm.

Fotogalerie:

Foto: Pinterest a archiv


You must be logged in to post a comment Login