Rady a tipy

Šetříme: Jak regulovat výdaje v domácnosti?

Od   | 

Připadají vám výdaje za vaši domácnost nepřiměřeně vysoké? Máte pocit, že nekupujete zbytečnosti, přesto utrácíte víc a víc? Týden před výplatou máte problém vyjít s penězi, ačkoliv máte pocit, že nekupujete nic zbytečného? Pak je náš dnešní článek určen právě pro vás – máme pro vás několik tipů, jak můžete ve své domácnosti ušetřit.

Nezapomeňte na správně dimenzované radiátory. Zdroj: Zehnder

O tom, jak můžete v domácnosti ušetřit za energie, vám dnes říkat nebudeme, nedávno jsme o tom napsali obsáhlý článek se spoustou tipů a triků. Přečíst si jej můžete ZDE. Dnes se však zaměříme na domácnost jako takovou.

Žít v nejistotě, zda vám vaše finance vystačí na celý měsíc, není nic příjemného. Jen málokdo si může dovolit bezmyšlenkovitě utrácet na hlouposti a zbytečnosti. Pokud se chcete vyhnout situacím, kdy budete ke konci měsíce počítat každou korunu, měli byste si osvojit těchto několik jednoduchých triků.

 

Trendy je hybridní baterie

 

Jaké jsou vaše příjmy a výdaje?

Potřebujete si spočítat, kolik peněz si můžete dovolit měsíčně utratit? V tom případě musíte vědět, kolik peněz přijímáte. Vezměte si tužku a papír, můžete si vytvořit i tabulku v počítači. Do seznamu zahrnujte všechny pravidelné příjmy domácnosti.

Počítejte s vaší a partnerovou výplatou, sečtěte všechny vedlejší příjmy z brigád, pronájmů (garáž či byt). Započítejte i pravidelné dávky, které dostáváte.

Když budete vědět, kolik peněz přijímáte, je na čase zaznamenat si všechny pravidelné výdaje. Sepište si všechny povinné poplatky, nájemné/hypotéku, peníze za děti do školy, telefon, internet, pojištění, ale i různé splátky. Po odečtení těchto výdajů vám zbude suma, s níž budeme počítat a pracovat dál – zahrnuje finance na nákupy potravin, drogerie, léky, zábavu. Chybět by neměly ani peníze na odkládání do rezervy.

I když je třeba šetřit, najdou se i věci, kde je vhodné myslet na kvalitu. Zdroj: Unsplash

Vyzkoušejte obálkovou metodu

V dřívějších časech lidé nepoužívali bankovní účty, peníze měli v hotovosti. A běžně je rozdělovali do obálek s nápisy: nájem, dovolená, auto, jídlo. Ačkoliv v současnosti s největší pravděpodobností používáte bankovní účet. Věděli jste ale, že si pomyslnou obálku můžete vytvořit i v něm? Některé typy spořicích účtů nabízejí možnost třídění do obálek jako takových. Další možností je používat účet, k němuž nebudete mít platební kartu. Nebudete tak v pokušení utrácet.

Proč mají některé lampy stejného designu tolik rozdílnou cenu?

Každá domácnost by měla mít svoji finanční rezervu. I proto by neměla chybět stejně pojmenovaná obálka, do které byste měli naspořit jako první. Určete si pevnou částku, kterou na daný účet pošlete bezprostředně po výplatě. Stejně jako u rezervy i u obálek sloužících k jiným účelům je vhodné odkládat pevnou částku. Jistě pro vás bude motivující vědět, že budete moct vyrazit na dovolenou za konkrétní čas.

Mějte správně nastavený kotel. Zdroj: Vaillant

Vedení domácího účetnictví

Chcete mít jistotu, že se vám peníze určené na jídlo a další výdaje nerozkutálí dva dny po výplatě? Pak si můžete zkusit vést domácí účetnictví. Zapisujte si denní útratu, můžete si vytvořit jednotlivé kategorie – jídlo, drogerie, oblečení, nafta a další. Možná na konci měsíce zjistíte, že utrácíte za hlouposti. A získáte tak přehled, kde můžete ušetřit.

Nebaví vás denní sledování toho, za co všechno utratíte? Pak si můžete nastavit váš denní limit pro útratu, který budete dodržovat. Pracovat můžete také s týdenním limitem. Pokud chcete jít radikální cestou, můžete si tyto limity nastavit klidně na platební kartě. Co nemáte, to nebudete utrácet. Jednoduché, ale efektivní.

Pomoci vám může i obálková metoda. Zdroj: Unsplash

Ačkoliv je vhodné mít přehled ve svých financích, rozhodně to neznamená, že byste si měli odpírat úplně vše, co by vám přinášelo radost. Železná rezerva je však důležitá – zejména v situacích, kdy člověk přijde o práci, onemocní nebo má nečekané výdaje.

Jak ušetřit za vytápění?

 

 

You must be logged in to post a comment Login