Technika v domácnosti

Šetřete při praní prádla

Od   | 

Šetření se v této době asi nevyhnete. Jsou však činnosti, které nemůžete ze svého rozpočtu jen tak škrtnout. Jednou takovou činností je údržba oblečení. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou spořit peníze při praní, sušení a žehlení prádla.

Abyste mohli šetřit i při praní prádla, je potřeba si ohlídat několik základních věcí. Investovat budete muset trochu času, ale uvidíte, že vám to bude stát za to. Protože, když se oblečení správně pere, suší a žehlí, prodlužuje se zároveň i jeho životnost.

Pračka

Začněte prohlídkou pračky. Věnujte pozornost především její energetické náročnosti. Pračka s energetickým štítkem A+++ mívá spotřebu kolem 0,65 kW. Pokud máte doma starší pračku, její spotřeba se oproti nové může lišit až dvojnásobně. Při praní 3x týdně to může představovat ročně rozdíl 700 korun. Nová pračka může navíc spotřebovat pouze 6–8 litrů vody na jeden kilogram prádla, což je další úspora.

Dobře se podívejte i na místo, kde pračka stojí. Na rovném povrchu totiž pračka spaluje méně energie a zkracuje se odstřeďování. Starejte se i o to, aby pračka byla čistá, prádlo pak bude čisté a voňavé, a navíc ušetříte peníze za energii při odstřeďování.

Perte maximálně na 40 °C

Při praní perte na méně stupňů. Při praní na 30 °C ušetříte i polovinu energie, to může znamenat 1 000 a více korun ročně. Při teplotě 40 °C vyperete většinu skvrn a pořád bude praní poměrně úsporné a šetrné ke tkaninám. Kromě peněz za energie, ušetříte tak i za nákup nového oblečení.

Někdy je potřeba zapnout program na 90 °C, ale pokud to není nutné, nezapínejte ho. Na 90 °C perte především povlečení a někdy dětské prádlo. Řiďte se tím, že čím je nižší teplota, tím vyšší je úspora energie.

Abyste šetřili energii a vodu, neperte příliš často, ale zároveň pračku nepřeplňujte. V bubnu by měl vždy zůstat prostor na šířku dlaně. Ideální je, když jedno praní spotřebuje maximálně 49 litrů vody. Je-li to možné a vaše pračka je nabízí, využijte ekonomicky výhodné programy.

Pokud vaše pračka umožňuje odložený start a máte vysoký a nízký tarif elektrické energie, naplánujte si praní tak, aby se praní pouštělo v nízkém tarifu. Pokud to vaše pračka neumí, snažte se do nízkého tarifu trefit.

Sušení a žehlení prádla

I když je to velký pomocník, sušička je jedním z největších žroutů energie. Pro vaši představu je to asi takový žrout energie, že by čtyřčlenná rodina ušetřila 300 kWh elektrické energie (přibližně 2 000 Kč) ročně, kdyby prádlo sušila na sušáku.

Pokud to jinak nejde a vy musíte sušičku používat a chystáte-li se prádlo žehlit, vytáhněte ho ze sušičky dříve, ještě když je vlhké. Ušetříte za sušení i napařování při žehlení.

Nežehlete zbytečně až příliš vlhké ani přesušené prádlo, spotřeba při žehlení pak bude nižší. Rozmyslete si, zda je nutné žehlit všechny ručníky, utěrky či trička na doma a na sport.

Připravte si domácí prací prostředky

Poměrně hodně peněz ušetříte i při přípravě domácích pracích prostředků. Kromě toho, že ušetříte peníze za nákup komerčních přípravků, domácí prací přípravky jsou vhodné i pro alergiky a malé děti. Místo aviváže můžete například do prádla přidat ocet, který se postará o to, aby bylo prádlo hezky měkké.

Boty jako nové

Vedle čistého oblečení je třeba se zamyslet i nad čištěním bot. Aby vaše tenisky stále vypadaly jako nové, stačí starý zubní kartáček a zubní pasta. Na pogumovanou bílou podrážku nebo špičku, používejte čistě bílou pastu bez přibarvované složky. Pastu naneste pomocí kartáčku na boty a nechte ji zhruba 10 minut působit, nakonec ji vlhkým hadrem setřete. V případě potřeby postup ještě jednou zopakujte.

Praním se opravdu ušetřit dá a nemusíte kvůli tomu chodit špinaví. Stačí si jen vybrat vhodný způsob praní a úspora je tu. Pamatujte si však, že na některých věcech se ušetřit nedá. Oblečení, které nelze prát v pračce – kabáty a podobně – pošlete do čistírny. Ta se sice na první pohled může zdát jako velká položka, ale vzhledem k tomu, že pořizovací cena vlněného kabátu je mnohonásobně vyšší, jedná se o zanedbatelnou položku.

 

 


You must be logged in to post a comment Login