Kuchyně

Šedá v kuchyni: Jak využít potenciál této barvy na maximum?

Od   | 

Šedá barva je čím dál žádanější v celém interiéru, kuchyni nevyjímaje. Je uklidňující, luxusní, stylová a odvážná. Patří k nejuniverzálnějším barvám vůbec. Aby správně vynikla a nepůsobila spíš kýčovitě, musíte ji použít správně. Jak využít potenciál šedé v kuchyni naplno?

Šedá může být i v lesklém provedení. Zdroj: Canstockphoto

Světlejší odstíny šedé jsou elegantní a sofistikované, zatímco tmavší odstíny působí víc dramaticky. Jejich velkou předností je univerzálnost. Mohou se kombinovat s různými barvami a materiály. Je na vás, zda šedou zvolíte jako dominantní prvek, nebo jen jako doplňkovou barvu v podobě drobných detailů.

 

Šedé kuchyni sluší černý dřez i černá baterie

 

Šedá jako alternativa bílé kuchyně

Pokud nechcete tradiční bílou, s šedou rozhodně nešlápnete vedle. Univerzálnost tohoto odstínu je jejím velkým plus. Má mnoho různých tónů od teplejších odstínů na jednom konci barevného spektra, až po tmavě šedé a chladnější tóny na jeho druhém konci. Hlavní pravidlo, které je potřeba dodržovat při výběru akcentních barev nebo smíšené palety v šedé kuchyni, je to, že byste měli vybírat takové doplňující barvy, aby se dobře hodily ke stávající šedé. Na druhou stranu milovníci kontrastů mohou klidně volit odstín z opačné palety barev. 

Kombinace bílé a šedé je dokonale moderní a nadčasová. Zdroj: Stopka

Nebojte se tmavých odstínů

Zamilovali jste se do tmavě šedých kuchyňských skříněk, ale bojíte se, jak budou vypadat u vás doma? Není důvod, proč byste takovou kuchyň nemohli mít, ale je důležité brát ohled na specifika své kuchyně. Podlaha je vhodnější ve světlém odstínu, aby mohl vzniknout světlý a vzdušný prostor. Velmi důležitým faktorem je barva kuchyňské desky. Když se podíváte na návrhy kuchyní s tmavě šedými skříňkami, všimnete si, že většina z nich je vyobrazena s dřevěnými pracovními deskami, popřípadě dřevěným kuchyňským ostrůvkem. Důvod se nabízí v podstatě sám. Světlejší odstíny, například borovice či ořech, dokonale vykompenzují tmavší barvu na skříňkách.

Matná šedá v kombinaci se dřevem působí velmi sofistikovaně. Zdroj: Design Your Life

Smíchejte šedou a žlutou

S šedými odstíny naprosto skvěle vynikne žlutá barva. V současnosti je tato kombinace velmi trendy, protože krásně rozsvítí trochu usedlejší tóny šedivé. Designéři ji využívají především na různé detaily a zdůraznění. Žluté můžete mít například úchyty na kuchyňských dvířkách, drobné dekorace nebo barové židličky. Šedá je dokonalý základ pro jiné odstíny, proto je tolik oblíbená. Kuchyni navrhujete jednou, dvakrát za dobu, kdy žijete ve svém domově. Proto je vhodné mít výraznější barvy jen na menších drobnostech, dekoracích a malém nábytku, který můžete kdykoliv snadno vyměnit, až vás přestane bavit.

Zářivě žlutá stěna je dokonalou kombinací k šedé. Zdroj: Schüller

Ideální volba pro malé kuchyně

Pokud máte malou kuchyni, vůbec se šedé nebojte, a to ani tmavších odstínů. Tmavá barva na kuchyňských skříňkách hezky poutá pozornost a v kombinaci s bledším odstínem pomáhá vytvořit lehký a vzdušný prostor. Velmi efektivně vypadá kombinace šedých spodních skříněk a jiného vršku, obvykle světlé dřevo, ale hodí se i bílá barva. Jednoduchou kombinací dostanete ležérní a uvolněný vzhled. Kdo se tmavé bojí, měl by se rozhodnout pro světlé jemné tóny doplněné o nerezové doplňky, protože výborně odráží světlo do malého prostoru.

V malé kuchyni šedá dokonale vynikne. Zdroj: Schüller

Kombinace šedé se světlým dřevem pro milovníky skandinávského stylu

Chcete-li přinést do své kuchyně trochu skandinávského stylu a zároveň máte rádi šedou, zkuste tuto barvu zkombinovat se světlým dřevem a dřevěnými efekty. Trendové šedé spodní skříňky spárované s otevřenými policemi z masivního dřeva vytváří nenápadný nádech sofistikovanosti. Zvažte také masivní jídelní stůl, pracovní desku apod. Pokud nemáte příliš osekaný rozpočet, dejte přednost buku nebo jasanu. U pracovních desek se vyhněte mořenému či lakovanému dřevu, protože syrový a přírodní vzhled mnohem více odpovídá skandinávskému trendu.

Odstínů šedé se nemusí vzdávat ani milovníci skandinávského stylu. Zdroj: Ikea

Populární industriální vzhled

Velmi populární je pro letošní rok industriální vzhled a pro dosažení tohoto vzhledu je šedá perfektní. Není totiž svým odstínem příliš daleko od chladné oceli. Pro tento styl jsou typické odhalené cihly, kovové detaily, přírodní dřevo, doplňky v městském stylu jako černé barové židličky, kovové ozdoby apod. a samozřejmě směs tmavě šedých tónů a textur, které vytváří sofistikovaný průmyslový nádech.

Šedá do industriálního vzhledu dokonale sedí. Zdroj: Oresi

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login