Koupelny

Šedá koupelna nemusí působit jako šedá myš. Víme, jakými barvami ji rozveselit.

Od   | 

Šedá barva se v posledních letech používá v interiéru velmi často, koupelnu nevyjímaje. S jakými barvami ji v místnosti, která v bytě patří k těm menším, zkombinovat, aby výsledný efekt nebyl smutný, ale naopak elegantní, ideálně nadčasový?

Zdroj: Keraservis

Plusy versus mínusy šedé barvy

I přesto, že na někoho může působit šedá barva nudně, většina designerů ji řadí mezi barvu, která vyjadřuje eleganci a vznešenost. I v domácnostech, ve které šedá barva nevévodí, se často nenápadně objevují stříbrné doplňky, minimálně v podobě spotřebičů. Nejzásadnějším plusem šedé barvy je fakt, že ji lze kombinovat téměř se všemi barvami. Právě díky tomu se stala v poslední době tolik oblíbená. Skvěle bude vypadat nejen na doplňcích, ale zároveň i na velkých plochách, jako jsou například zdi. Navíc pokud zvolíte jemný, světlý odstín šedé barvy, pak se žádné depresivní nebo ponuré atmosféry nemusíte bát. I přestože se řadí mezi smutnější barvy, rozhodně není natolik specifická, jako například neutrální černá. Výhodou je i její univerzálnost – pokud počítáme s tím, že v budoucnu budeme koupelnu rekonstruovat, šedá barva nám může celou proměnu skvěle usnadnit. 

Mínus této barvy je především ten, že se o ní mezi lidmi mluví převážně negativně. Často se přirovnává k šedivému a ponurému podzimu, nebo myší šedi, která zkrátka v interiéru nemá co dělat. O šedé barvě v interiérech se mluví také jako o barvě, která představuje chudobu a smutek. Šedá barva se naopak bude vyjímat na zdech, i na doplňcích, stačí ji pouze vyzkoušet a propadnout jejímu kouzlu. 

U šedé barvy převládají výhody. Zdroj: Ravak

Jak na šedou v koupelně?

Mezi první kroky patří rozhodnutí, na jakou plochu a v jaké míře šedou barvu použijeme. V koupelně bude skvěle vypadat na jedné zdi jakožto obklad, nebo pouze v podobě doplňků, jimž lze šedá barva taktéž skvěle podtrhnout. Ideální bude i kombinace dvou odstínů šedé, které vytvoří pěkný kontrast. Podle odborníků bychom se měli také zaměřit na to, na jakou světovou stranu je koupelna umístěna. Na západní straně bude vypadat skvěle v podobě celé stěny či větší plochy koupelny. Místnost situovaná na severozápad se rozzáří při použití šedé barvy jako barvy doplňkové a naopak jihovýchodní strany by měly šedou barvu úplně vynechat. 

Zdroj: Los Kachlos

Dalším důležitým úkolem je volba správného odstínu. Šedá barva jich má širokou škálu a je důležité zvolit ten vhodný. Důležitou roli hraje v tomto případě například to, zda je v koupelně dostatek světla, nebo jak je koupelna velká. Do světlé a velké koupelny si můžeme dovolit i tmavší odstín šedé. Naopak tam, kde není dostatek denního světla, je ideální sáhnout po světlém odstínu, který místnost alespoň trochu prosvětlí a opticky zvětší. Chcete-li šedou barvu aplikovat na celé stěny, pak je na místě zvolit vždy světlejší tóny, které nebudou místnost ztmavovat.

S čím šedá barva ladí a jak ji kombinovat?

Výhodou šedé barvy je, že lze kombinovat s každou barvou. Skvělý dojem zanechá v kombinaci s tyrkysovou, lila, růžovou,oranžovou, žlutou, nebo modrou i zelenou. Pro odvážné může být ideální kombinace šedé barvy s výraznou barvou, která dodá koupelně originalitu a osobitost. Zkusit můžete i kombinaci s pastelovými, jemnými barvami, či zemitými a přírodními odstíny. Zajímavě budou vypadat dvě stěny proti sobě, zkombinované jednou ze zmíněných barev. Pokud zvolíte šedou barvu tmavší, pak druhou barvu vždy volte světlejší a zase naopak. 

Zdroj: Keraservis

Šedá barva lze dokonale zpestřit i pomocí dřeva, díky němuž vznikne jedinečná a útulná atmosféra. Ideální kombinace docílíte pomocí dubu, avšak pamatujte na to, že by neměl být ani světlý, ani tmavý. Ideální je vybírat přirozenou barvu, která do koupelně skvěle sedne. Dřevo lze užít na podlahu, nábytek, ale i v podobě decentních doplňků. Nezapomínejte na to, že dřevo se přirozeně nasákne vodou a může se jednoduše zničit, proto je vlhkost koupelny dost nebezpečná. Dřevo do koupelny je třeba řádně ošetřit – voskem nebo olejem a povrch pravidelně obnovovat.

Fotogalerie:

 

Kde vám zařídí koupelnu?

You must be logged in to post a comment Login