Kuchyně

Šedá je taky dobrá: Proč šedou kuchyni?

Od   | 

V současném moderním interiéru najdete šedou barvu zcela běžně. Nejčastěji to je v podobě betonové stěrky na stěně či schodech, na podlaze formou vinylu nebo dlažby a najdeme ji i na obkladech v koupelně. Přebírá prim i u menších kusů nábytku jako jsou komody, stolky a stoly, židle… V poslední době se stále častěji objevuje i na celé kuchyňské sestavě. A nutno říci, že nepůsobí nijak fádně. Naopak je to nadčasový odstín, který vám nebude vadit ani po létech strávených ve své domácí vývařovně.

Naprostou předností šedé barvy je neutrálnost, takže je možné ji kombinovat s jakýmkoliv dalším odstínem, a to i výrazným. Hodí se k ní růžová, červená, modrá, zelená i oranžová, chceme-li více neutrální pojetí, pak vhod přijde i černá či hnědá. Jimi ovšem získáme tmavší interiér, více vhodný pro muže, většina žen by se v takové kuchyni necítila dobře. K zvolenému výraznějšímu odstínu pak můžeme hledat barvy doplňkové nebo kontrastní, to už záleží na vašich potřebách a citu pro barevné kombinace.

Šedá barva se hodí i na kuchyně ve venkovském stylu. Zdroj: Kuchyně Hanák

Šedá má více odstínů

Tak jako jiné barvy i šedá má různé odstíny, od světlých po tmavé, vždy záleží, jak moc je zastoupená černá složka. Obecně platí, že světlejší odstíny šedé volíme do menších místností a těch situovaných na sever, tmavší šedou pak můžeme zvolit do prosvětlených místností, ideálně větších rozměrů. Nezapomeňte ji také správně nasvítit, obecně se do domácích interiérů doporučuje teplá bílá barva světla, což je přibližně kolem 2 800 Kelvinů (označeno výrobcem na obalu zdroje světla).

Šedá barva může mít nejrůznější sytost. Aby nepůsobila sestava příliš ponuře, můžete ji kombinovat jinou barvou, například bílou, která ji rozjasní. Zdroj: Pinterest

Dopřejte si barevnou baterii i dřez

K šedé se dobře ladí spotřebiče

Další výhodou šedé kuchyně je barva spotřebičů, které se stále nejčastěji prodávají v nerezovém provedení. Tehdy nemusíte přemýšlet o vhodnosti volby, nerez, ale i hliník se k tomuto neutrálnímu pojetí rozhodně bude hodit. Vám už jen bude zbývat koupit spotřebiče, které k sobě budou ladit vzhledem. Vyberete-li je z jedné kolekce, pak máte jasně vyhráno. 

Šedé sluší černé úchytky. Zdroj: Ikea

Jak dobře osvětlit kuchyňskou pracovní desku?

Oživit šedou barvu je snadné

Zdá se vám šedá nudná? Vůbec to tak nemusí být, protože ji velmi snadno oživíte jakoukoliv jinou barvou. Tu do kuchyně můžete vnést pomocí malých spotřebičů, které jsou k dostání v nejrůznějších odstínech. Rozveselit ji můžete i materiálem mezi horními a spodními skříňkami, stále se používá keramický obklad, zvolit ale můžete i barevné sklo, MDF desku, obkladové desky ad. Kontrastní může být i pracovní deska nebo doplňky, jako jsou police a textil.

K šedé se hodí jakákoliv barva. Výrazné odstíny jsou její neutrálností podpořeny. Zdroj: Pinterest

Možnosti šedého provedení

Šedá kuchyně může být vyrobená z lakované MDF desky či lamina, finančně náročnější jsou kuchyně s dvířky opatřenými keramikou. U moderních sestav to může být dokonce sklo. Vedle vašich finančních možností pak bude rozhodující možnost údržby a životnost materiálu. Přeci jen si kuchyni pořizujete na delší dobu, tak ať jí šedá barva dlouho sluší.

Je-li kuchyně správně navržena, hodí se šedá i do nevelkého prostoru. Zdroj: Studio Mooden

Fotogalerie:

 

Šéfkuchař radí: Jak správně nabrousit kuchyňské nože


You must be logged in to post a comment Login