Zahrada

Jak se zbavit plevele? Zkuste prostředky, které máte běžně doma

Od   | 

Plevel patří mezi zákeřné nepřátele každé zahrady. Ve většině případů odolává každému počasí a i lidská síla je v boji s ním často bezradná. Plevel dokáže také významně snížit úrodu a narušit celý systém zahrady. Přinášíme proto několik tipů, jak ho zlikvidovat, a to dokonce i bez chemického zásahu. Stačí využít prostředky, které máte běžně doma.

Zbavte se plevele ekologicky, vyzkoušejte doma dostupné prostředky. Zdroj: Pixabay

Sůl

Pokud na plevel nasypete sůl, rozhodně se mu přestane dařit. Je tedy velká šance, že se ho tak zbavíte natrvalo, a to už stojí za vyzkoušení. Je ale potřeba sůl aplikovat na přesné místo, aby nezničila i okolní rostliny. Kolem plevele shrabejte hlínu a výhonek plevele ustřihněte i u země. Poté část rostliny, která v zemi zůstala posypejte solí.

Ocet 

Další variantou, kterou má každý z nás v kuchyni je klasický ocet. Ten dokáže plevel spálit zejména tehdy, pokud ho na postižené místo aplikujete pomocí rozprašovače během slunečného dne. Je ale potřeba mít na paměti, že ocet dokáže narušit systém v půdě, a proto ho nepoužívejte na zahradě pravidelně. Pokud ani ocet nepomohl, zkuste něco silnějšího. Někteří zahradníci na plevel aplikují vodku nebo čistý líh. Ten je ale potřeba smíchat s vodou,a to v poměru 2 polévkové lžíce alkoholu a 250 mililitry vody. 

 

Variabilní pohovka, vhodná i do menších bytů

 

Slijte vodu z brambor nebo těstovin

Možností, kterou nic nezkazíte, je polévat nechtěný plevel solenou vodou z hrnce, ve kterém jste uvařili těstoviny, brambory nebo rýži. Ideální je takto polévat plevel, který prorůstá mezi štěrkem, zahradním chodníčkem či dlažbou.

Soda

Na plevel lze vyzkoušet i běžnou jedlou sodu. Je potřeba ji ale aplikovat během bezvětrného dne, aby se nerozfoukala. Opět odhrňte okolo plevele zeminu, zastřihněte plevel u země a poté ho zasypte sodou a nechte působit. Zároveň pamatujte na to, že odstraněný plevel nikdy nepatří na kompost, kde by se mohl opět začít rozrůstat.

Vezměte si k ruce mulč

Pokud vás trápí plevel zejména na záhonech, stojí za zmínku mulč nebo netkaná černá textilie. Stoprocentně se plevele nezbavíte, ale tato vrstva alespoň zamezí jeho rychlému růstu. Mulčování navíc zajistí kolem rostlin stálou vlhkost a ochranu. 

Noviny

Jste zapálení čtenáři denního tisku a potřebujete se zbavit plevele na větší ploše? Použijte staré noviny, které namočte a dávejte přitom pozor, aby se jednotlivé listy k sobě neslepily. Takto je poté umísťujte na zaplevelené místo. Na noviny ještě umístěte vrstvu mulčovací kůry nebo listí a po zhruba 3 – 4  týdnech všechny vrstvy odstraňte. Pod novinami bude pěkná a čistá půda.

 

Látky, kterým nevadí déšť ani slunce

 

Neustále vytrhávejte

S plevelem souvisí dřina a bolavá záda. Ať už chemické či ekologické přípravky růstu plevele sice zabrání, stoprocentní ale rozhodně nejsou. Je proto potřeba pravidelně zakleknout a pomocí motyčky nebo speciálního nože plevel odstraňovat. Chcete-li si ušetřit práci, vrhněte se na odstraňování po dešti, kdy je půda mokrá a plevel se lépe vytrhává.

Plevel se nejlépe vytrhává po dešti. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zahrada, Boj se škůdci v zahradě, Rozkvetlá zahrada

 

Recept na výtečný kuřecí steak s domácím kořením

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login