Rady a tipy

Co se sušenou levandulí? Bojuje proti molům i alergickým reakcím

Od   | 

Sušenou levanduli považovali již naši předci za učiněný zázrak a není divu. Využití je velmi pestré. Levandule působí uklidňujícím dojmem, proti nervozitě a navíc snižuje tlak, nebo pomáhá usnout. Je ideální do čaje, olejíčků, nebo do naplnění vonných pytlíčků.

Ze sušené levandule se dají vyrobit užitečné přípravky do domácnosti i pro krásu.
Zdroj: Pixabay

Do koupele

Sušenou levanduli lze využít pro příjemnou relaxační koupel. Příprava navíc není nic složitého, stačí namíchat sušené květy levandule s mořskou solí a nechat sklenici alespoň týden odležet tak, aby sůl nasála příjemnou vůni levandule. Záleží jen na vás, jestli k mořské soli přidáte pouze pár kvítků, nebo s nimi nebudete šetřit. Během koupele přidejte do horké vody zhruba dvě, nebo tři lžíce namíchané směsi.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Konec s moly 

Skvělé využití má také v šatně a ložnici proti molům, které odpuzuje. Pořiďte si malé prodyšné sáčky a naplňte je sušenými květy. Poté je umístěte mezi prádlo, nebo zavěste mezi ramínka. Nejenže se rozloučíte s nechtěnými moly, ale zároveň příjemně provoníte prádlo. Zavěsit lze levanduli do skříně i ve svazcích, nicméně ta se po čase začne neprakticky drolit. 

Pytlíčky naplněné sušenou levandulí se dávají mezi oblečení.
Zdroj: Pixabay

Osvěžovač vzduchu

Ze sušené levandule si můžeme vyrobit také příjemný osvěžovač vzduchu. Vezměte si nasušené květy levandule (mohou být i čerstvé) a vložte je do libovolné sklenice, nebo jiné vhodné nádoby. Květy zalijte buď čistým lihem nebo alkoholem. Ten by neměl být moc aromatický. Příjemná vůně levandule se postupně do alkoholu uvolňuje, proto roztok ponechte odležet i několik týdnů. Nakonec směs přecedíme a naředíme vodou do klasického rozprašovače. Obecně se však doporučuje vyrobit si menší množství, jelikož má roztok tendenci ke zkažení. Kromě levandule lze do roztoku přidat například citronová kůra, vanilkový lusk, máta nebo meduňka.

Lahodný čaj

Báječným doplňkem stravy je i levandulový čaj, který má blahodárné účinky na tělo a hodí se při zhoršeném spaní nebo během stresového napětí. Levandulový čaj je vhodný i při kašli nebo zvýšeném výskytu křečí. 

Příprava je jednoduchá. Sušené květy zalijeme vroucí vodou a necháváme louhovat zhruba 5 – 10 minut, než ho scedíme. Obecně se na jeden klasický šálek čaje doporučuje jedna malá lžička sušených květů. K levanduli můžeme přidat i jiné bylinky jako je například meduňka nebo heřmánek.

Vychutnat si můžete i výborný šálek z levandule, která uklidňuje.
Zdroj: Pixabay

Levandulový olej

Z levandule lze vyrobit i příjemný voňavý olejíček, který je vhodný pro pleť, masáže, nebo při alergických reakcích, které zmírňuje. Dokonale léčí také spáleniny ze slunce. Maminky ho ocení před uspáváním dětí, které po masáži snáze usnout. 

Usušené květy stačí odrolit do nádoby a přidat mandlový olej. Poté je ideální směs nechat louhovat na tmavém místa několik týdnů a čas od času nádobu protřepat. Nádherná levandulová vůně se postupně uvolní do mandlového oleje. Po louhování směs přecedíme a olej uchováváme v lednici.

Levandulový olej lze použít i na pleť. Zdroj: Pixabay

Na podlahy

Olej se sušené levandule, jehož výrobu zmiňujeme výše, se hodí také pro čištění podlah. Univerzální čisticí prostředek vyrobíme z půl šálku bílého octa, který přimícháme do kbelíku horké vody a přidáme pár kapek levandulového oleje. 

Fotogalerie:

 

Dopřejte si netradiční zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login