Kuchyně

Jak se správně starat o myčku na nádobí, aby fungovala bez potíží co nejdéle?

Od   | 

Myčka na nádobí je standardem v téměř každé české domácnosti. Jde o nepostradatelného pomocníka, který nám usnadňuje každodenní úklid. Pokud však chcete, aby fungovala stále stejně dobře, jako když jste ji koupili, musíte jí věnovat také náležitou péči. A jakou? To vám řekneme.

Myčka s ovládáním na předním panelu bude dávat průběžný přehled o probíhajícím procesu mytí. Zdroj: Bosch

Jak se starat o myčku?

Ten, kdo vynalezl myčku na nádobí, byl jistě génius. Nejen, že nádobí umyje rychle (a navíc bez řečí), ale také jej osuší. Pokud ale chcete, aby bylo nádobí dokonale čisté, suché a bez fleků, budete se muset řídit hned několika pravidly, které se postarají o to, aby vše probíhalo bez problémů. Jak se můžete starat o svoji myčku na nádobí?

Správný program je důležitý

Přemýšlíte, co musíte udělat, pokud chcete, aby bylo nádobí vytažené z myčky opravdu čisté? V tom případě nezapomínejte na nutný krok v podobě odstranění zbytků jídla z nádobí před tím, než jej vložíte do myčky. V případě, že to tak neuděláte, může dojít k ucpání čerpadla a ke vzniku nelibého zápachu. V případě, že se čerpadlo rozbije, nebudete šťastní. Jde o poměrně nákladnou opravu.

Vzhledem k tomu, že myčka nemá šetřit jen váš čas, ale také peníze, musíte vědět, jaký program je vhodné zvolit, abyste energie opravdu ušetřily. Spousta myček vám umožní mýt nádobí i při polovičním naplnění. To, že je program krátký, ale automaticky neznamená, že je úspornější než program dlouhý. Aby se nádobí při kratší programu umylo, je často spotřebováno větší množství vody, nemluvě o nutnosti ohřát ji na vyšší teplotu. Pokud máte tu možnost, volte program „eco“, který je delší, ale k mytí potřebuje mnohem menší množství vody.

Mytí pod tekoucí vodou zvyšuje spotřebu vody až o 45%. Zdroj: pixabay.com

Jak vybrat prostředek do myčky

Velmi důležitým faktorem při mytí nádobí v myčce je také volba správného mycího prostředku. Výběr je v současnosti opravdu pestrý. Můžete si koupit přípravek, který odstraní nečistoty a skvrny – ten však musíte doplnit o leštidlo a regenerační sůl. Nebo si můžete koupit multifunkční prostředek, v němž je sůl s leštidlem obsažena. Na mytí nádobí v myčce můžete použít:

  • Sypké prášky: máte flexibilitu v dávkování. Množství přípravku si odměříte podle síly znečištění a množství nádobí. Ačkoliv si prášek poradí i se silným znečištěním, není vhodný na mytí křehkého skla.
  • Tekutý gel: ten můžete dávkovat stejně jako sypký prášek. Jeho výhodou je fakt, že s ním můžete umívat také křehčí nádobí, protože je při mytí šetrnější. Navíc se díky složený rozpustí celý.
  • Tablety do myčky: velmi oblíbené jsou také tablety do myčky nebo kapsle, které se dobře dávkují a vyčistí i znečištěné nádobí. V jejich obsahu je také sůl s leštidlem, takže je už do myčky přidávat nemusíte.
  • Ekologické přípravky: pokud vám nesedí umývání nádobí v chemických přípravcích, můžete používat také ekologické přípravky, které jsou šetrnější k přírodě a životnímu prostředí.

Do vrchního polohovatelného koše je výhodnější umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, horní rameno je totiž méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak vkládají do koše spodního. Zdroj: Electrolux

Jak myčku na nádobí čistit?

Možná jste si až doposud mysleli, že se myčka myje ve stejnou chvíli jako nádobí. To však není pravda. Čistit nemůžete jen nádobí, ale také myšku samotnou. I když je na první pohled čistá, mohou v ní zůstávat zbytky jídel, vodní kámen či mastnota. A právě tyto nečistoty mají vliv na funkčnost spotřebiče. Myčka časem zhorší kvalitu mytí, navíc vás překvapí nepříjemným zápachem. Nemluvě o zvýšených provozních nákladech.

V každé myčce najdete filtr, který nečistoty zachycuje. Když ho budete pravidelně čistit, ideálně jednou týdně, nebudou se nečistoty roznášet po nádobí při dalších mycích cyklech. A jak filtr vyčistit? Jednoduše! Nejprve filtr vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou, případně jej vyčistěte houbičkou či zubním kartáčkem s mycím prostředkem. Poté filtr vraťte. Ne, že vás napadne myčku zapnout bez něj.

V případě, že není nádobí dokonale čisté ani tak, zkuste vyčistit také ostřikovací ramena, jejichž trysky mohou být ucpané zbytky jídel. To brání vstřikování proudu vody na nádobí. Dalšími místy, kde dochází k usazování nečistot, jsou dvířka myčky a její těsnění. K jejich vyčištění vám bude stačit navlhčený hadřík s prostředkem na mytí nádobí. S ním otřete těsnění a nezapomeňte ani na myčku zvenku.

Zatímco budete myčku jednou týdně čistit ručně, jednou do měsíce byste jí měli dopřát také čisticí cyklus. U nových myček můžete aktivovat samočisticí program, u starší myčky stačí myčku zapnout prázdnou – ideálně na nejvyšší teplotu, přidejte také prostředek určený na mytí myčky. Před tím však vyčistěte filtr.

Nezapomeňte na správné umístění myčky v kuchyni. Zdroj: Candy

Jak si poradit s vodním kamenem?

V případě, že máte doma tvrdou vodu, budete si muset poradit také s vodním kamenem. Ten se usazuje jak ve vnitřních částech myčky, tak na nádobí, na němž tvoří matný povlak. I proto je třeba do myčky přidávat speciální sůl fungující jako změkčovač vody. Sůl se dávkuje podle tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím víc soli musíte přidat. To samé platí o přípravku na leštění, který aktivuje ochranu nádobí. A to zejména u sklenic, kde zabrání nečistotám a vodnímu kameni, aby se znovu usadily na čistém nádobí. Kromě toho, že rozptýlí kapky vody, pomáhá nádobí, aby rychleji uschlo.

Jak vyčistit odpad myčky

Ve chvíli, kdy myčka přestane fungovat, je na vině většinou ucpaný odpad. Jde o naprogramovanou záležitost z důvodu ochrany vaší domácnosti před přetečením. Ucpaný odpad najdete pod filtrem a uvolnit jej můžete buď mechanicky (očištěním), nebo chemicky (myčku vypnete, odstraníte usazeniny a do odpadu nasypete chemický čistič).

Tipy na závěr

  • Pokud chcete, aby myčka příjemně voněla, použijte speciální osvěžovače, které se zavěšují přímo do myčky.
  • Pokud chcete šetřit vodu, nádobí před mytím neoplachujte. Kvalitní myčka umyje i bez toho – jen se vždy postarejte o odstranění zbytků jídla.
  • Po ukončení mytí myčku otevřete, aby v ní mohl cirkulovat vzduch.
  • V myčce nikdy nemyjte dřevěné nádobí, pozor také na plast, který nemá označení symbolu myčky.

You must be logged in to post a comment Login