Články

Jak se správně starat o koberec? Pomohou triky, které byste možná ani nečekali

Od   | 

Koberec je, ale ještě i dlouho bude krásnou ozdobou každé domácnosti. A co víc? Postará se o to, aby byly vaše nohy neustále v teple a pohodlí. A to platí zejména u domácností s pobíhajícími dětmi, kdy jej oceníte jako funkční tepelnou izolaci. Pokud však chcete, aby koberec vypadal stále jako nový, musíte o něj správně pečovat. A to například pravidelným čištěním. Dnes vám přinášíme hned několik tipů, díky nimž bude váš koberec dokonale čistý.

A některé z těchto tipů byste možná ani nečekali….

Koberec se postará o to, aby vašemu dítěti nebyla při hraní zima Zdroj: Westwing

Koberce jsou v interiérech stále velmi populární – a to jak celoplošné koberce, tak i kusové, které mohou sloužit zejména jako dekorativní prvek. Nejen, že díky nim interiér získá na útulnosti, ale vaše nohy budou v teple. V rámci jejich péče však pravidelné vysávání nestačí. Vlas koberce se časem sešlape, barva bude zašlá. Jestli chcete obnovit jeho krásu, je na čase jej vyčistit. To oceníte nejen vy, ale také ostatní členové domácnosti, obzvlášť, máte-li doma alergika.

Při čištění koberce nezapomínejte na:

  • Koberec před čištěním pořádně vysajte.
  • Používejte speciální čisticí prostředky, postupujte podle návodu.
  • Přípravek musí dostatečně dlouho působit, u mokrého čištění uschnout.
  • Koberec je třeba znovu vysát.

Koberec vám zpříjemní ranní vstávání. Zdroj: Home Style

Způsobů, jak vyčistit koberec, je hned několik. Většinou záleží na tom, zda se chystáte odstranit pouze lokální skvrnu, nebo jestli potřebujete vyčistit koberec celý. Vybírat si můžete ze suchého způsobu čištění koberce a mokrého způsobu čištění koberce; strojního a ručního čištění, ale také čištění profesionálem.

Metody profesionálního čištění

  1. Extrakční metoda čištění koberců – čištění mokrou cestou.
  2. Kartáčové metoda čištění koberců – strojový způsob čištění koberců pomocí rotačních brusek.
  3. Čištění koberců suchou pěnou – čištění pomocí čisticího prostředku, který vytváří suchou pěnu.

Robotický vysavač vám usnadní práci. Zdroj: Unsplash

Suché nebo mokré čištění koberců?

Mokrá metoda čištění je vhodnější pro koberce ze syntetických (umělých) materiálů, kam patří polyamid, polypropylen, polyakryl a polyester. K čištění přírodních materiálů, jako jsou bavlna, hedvábí a vlna je vhodné použít suchého čištění. Každou metodu vyzkoušejte nejprve na kousku koberce, abyste jej v případě nevhodného čištění neponičili.

Máte doma malé dítě? Pak čistěte koberce pravidelně. Zdroj: Unsplash

Suché čištění koberců v domácnosti

Suché čištění je vhodné zejména pro koberce z přírodních materiálů, protože je šetrnější a neničí tolik vlákna. Pokud je koberec ušpiněn výrazně, můžete celý proces několikrát zopakovat. Velkou výhodou suchého způsobu čištění koberců je fakt, že se vyhnete složitému sušení mokrého koberce. Tímto způsobem vyčistíte jak lokální skvrny, tak i celý koberec.

Čistič se nanáší na koberec, nechá se působit a poté se prášek vysaje. Tento postup lze opakovat. Koberec můžete používat ihned po vyčištění, kromě skvrn se zbavíte nepříjemného zápachu.

Mokré čištění je účinnější. Zdroj: Pixabay

Mokré čištění koberců v domácnosti

Při mokrém čištění se používají speciální přípravky k tomu určené, často ve spojení s vodou. Používejte takové přípravky, které nepoškodí koberec – najdete jak přípravky na umělé, tak i na přírodní materiály. V případě, že máte laminátovou nebo dřevěnou podlahou, doporučujeme čistit koberec jinde, aby voda podlahy nepoškodila.

Přípravek nanášejte podle návodu, koberec by měl být vlhký, ale ne promočený. Pozor si dejte u celoplošných koberců, které nemůžete nechat vyschnout venku. Pro zapracování přípravku používejte kartáč, který zajistí lepší výsledky. Po vyschnutí koberec vysajte.

Je váš koberec opravdu čistý? Zdroj: Unsplash

Domácí strojové čištění koberců

Předchozí způsoby čištění koberce byly ruční, nyní se podíváme na strojové čištění. Pokud si půjčíte extraktor na čištění koberců, doporučujeme vyčistit rovnou všechny koberce v domácnosti. Druhou variantou je pořízení vysavače s možností mokrého vysávání.

Zajímavost: Doporučuje se vysávat alespoň jednou týdně na osobu v domácnosti nebo na 10 kg zvířete. Pokud tedy bydlíte sami se svým psem, je ideální frekvence kolem 4 vysávání týdně. Práci vám může samozřejmě ušetřit robotický vysavač.

Při použití extraktoru bude koberec vyčištěn do hloubky, je to efektivnější než ruční tepování nebo mechanické čištění. Při použití tohoto přístroje je koberec čištěn pod proudem vody s čisticím prostředkem, kdy je voda vysávána zpět, takže koberec zůstane jen mírně vlhký. Kromě skvrn se zbavíte prachu, mastnot, zápachu či zašlapaných nečistot. Koberce z drahých materiálů nechte čistit odborníky, kteří se v čištění vyznají.

Víte, jak často byste měli vysávat? Zdroj: Pixabay

Babské rady, které byste nečekali

Je několik babských rad, které radí, jak vyčistit koberec za použití prostředků, které máte běžně v kuchyni. Víte, které to jsou?

  • Sůl: Se solí můžete vyčistit nečistoty – jednoduše ji nasypte na koberec, nechte půl hodiny působit a poté koberec pořádně vysajte.
  • Jedlá soda: Jedlá soda vyčistí snad vše, na co si jen vzpomenete. Nejen, že vyčistí zašlou špínu, ale také dezinfikuje a absorbuje pachy. Sodu nasypte na skvrnu, opatrně ji do koberce vmasírujte, nechte působit přes noc a ráno důkladně vysajte.
  • Kyselina citronová: Kyselina citronová odstraní skvrny od pastelek, fixů, ale i propisek. Smíchejte ji s vodou, vetřete do koberce a nechte působit. Poté vymyjte vlhkým hadříkem a vysušte.

 


You must be logged in to post a comment Login