Rady a tipy

Jak se snese podlahové vytápění s různými typy podlahových krytin

Od   | 

Při každé stavbě či rekonstrukci si musíte položit otázku týkající se toho, jakým způsobem budete svůj domov vytápět. Budete topit v krbových kamnech? Pořídíte si plynový kotel a radiátory? Nebo se vydáte cestou podlahového vytápění, které je mezi majiteli rodinných domů stále oblíbenější? O tom, jak podlahové vytápění funguje, ale také o tom, s jakými podlahovými krytinami se snese, vám dnes řekneme.

Z jakých variant topných systémů si můžete vybírat?

Pokud jste se rozhodli jít cestou podlahového vytápění, máte na výběr mezi teplovodními (v systému potrubí pod podlahou bude cirkulovat horká voda) a elektrickými topnými systémy (teplo produkují topné kabely či folie). Oba systémy se navzájem liší – nejen ve svých investičních, ale také provozních nákladech. Ačkoliv je instalace elektrického vytápění jednoduší a v počáteční investici levnější, z dlouhodobého hlediska ušetříte spíše u teplovodního topení, které má nižší provozní náklady.

Koupelna s příjemně hřejivou podlahou nemusí být jen vaším snem. Zdroj: Unsplash

Cena však není tím jediným faktorem, který by měl ovlivnit vaše rozhodování. V potaz byste měli brát také charakteristické rysy obou způsobů vytápění. Například u elektrického topení máte větší možnost přesnější regulace teploty, teplovodní topení zase můžete připojit na váš stávající kotel. Podlahové vytápění můžete umístit do kterékoliv části vašeho domu, radost vám jistě udělá v koupelně či na chodbě, kde je podlaha běžně chladná.

Jaké jsou výhody podlahového vytápění?

Jednou z prvních výhod podlahového vytápění je jednoznačně úspora místa. Zatímco radiátory budou zabírat užitný prostor vašeho domova, podlahové topení nikoliv. Místnosti pak neovlivní ani co se týče estetického hlediska, pokoj je navíc vytápěný rovnoměrně. U radiátorů je nejtepleji právě v jejich blízkosti, kdy v pokojích vytápěných radiátory vznikají velké teplotní rozdíly mezi teplotou u podlahy a u stropu. Podlahové vytápění bude sálat rovnoměrně. Koupelna, ložnice, ale i obývací pokoj – všude tam chodíme často bosi. S tímto způsobem vytápění váš už nohy studit nebudou.

Jaké světla (ne)jen do koupelny?

Nevýhody a úskalí podlahového vytápění

Stejně jako je tomu u všeho, i podlahové vytápění má svá úskalí. Ačkoliv je velmi příjemné procházet se po teplé podlaze, je to příjemné jen do určité míry. Její teplota by neměla překročit 29°C v obytných místnostech a 33°C v koupelně. Jinak budete mít pocit, že chodíte v ohni. Z toho plyne i fakt, že je podlahu třeba zahřívat pomaleji. Pokud váš domov trápí velké úniky tepla, není pro vás tento způsob vytápění vhodný. Pokud potřebujete rychle vyhřát chalupu o víkendu, podlahové topení vám nepomůže.

Dřevěná podlaha si s podlahovým vytápěním rozumí skvěle. Zdroj: Unsplash

Pokud chcete distribuci tepla po pokojích urychlit, můžete vyzkoušet speciální potěry s vysokou hodnotou tepelné vodivosti. Ty vám pomohou i ve chvílích, kdy už topit nepotřebujete – bez jejich použití bude podlaha chladnout i několik hodin. Při použití podlahového topení v koupelně je třeba častěji uklízet. Rychlejší zasychání vody na podlaze se bude projevovat vodním kamenem.

Co musíte udělat jako první?

Před tím, než se podíváte na nabídku podlahových krytin u výrobců, měli byste si odpovědět na to, co by měla daná podlahová krytina splňovat. Kromě vzhledu musíte myslet na to, jakou zátěž bude muset podlaha snášet. V ložnici či dětském pokoji není podlaha zatěžována téměř vůbec, naopak v kuchyni, koupelně nebo na chodbě je zatěžována nejvíc.

Tepelný odpor a podlahové vytápění. Jaký má na něj vliv?

Každá podlahová krytina má teplený odpor – ten ovlivňuje teplotu topného média v topných trubkách. Pokud má podlahová krytina příliš velký tepelný odpor, tím vyšší je potřebná provozní teplota podlahového topení. To znamená delší dobu vyhřívání podlahy. S tím je spojena také vyšší spotřeba energií, tím pádem i vyšší náklady. Tepelný odpor se odvíjí zejména od tloušťky podlahové krytiny a její tepelné vodivosti.

Dlažba bude příjemně teplá. Zdroj: Unsplash

Jak vybrat vhodnou podlahovou krytinu

Keramická podlaha

Keramická dlažba je vhodná do více namáhaných prostor v domě – koupelna, chodba, ale i kuchyň. Dále se hodí do míst s vyšší úrovní vlhkosti. I když dlažba nepůsobí teplým dojmem, v případě podlahového vytápění bude příjemně teplá, navíc je její údržba velmi snadná. Její nevýhoda je v neschopnosti akumulace tepla jako u jiných podlahových krytin. Ideální je použít ji i tam, kde jsou krbová kamna. Dobře zafunguje také marmoleum, které má podobný tepelný odpor jako dlažba, to samé platí i u vinylových podlah a PVC.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha a podlahové vytápění k sobě patří snad odjakživa. Dřevo má výborné akumulační vlastnosti, takže vás potěší příjemně teplá podlaha i několik hodin poté, co topení vypnete. Nevýhoda je v tom, že se dřevo špatně kombinuje s dalšími podlahovými krytinami – pokud jej budete kombinovat třeba s dlažbou, každá z těchto krytin bude mít odlišné požadavky na vytápění. Zatímco dlažba se zahřeje rychle, u dřeva je třeba vytápět pomalu. Dřevo jakožto přírodní materiál má také schopnost přijímat a odevzdávat vlhkost z okolí (bobtná a sesychá). Na to myslete při výběru podlah. Jak moc dřevěný dílec změní své rozměry, záleží na jeho délce a šířce. Zatímco v délce je změna malá, v šířce se střední hodnota odhaduje na 0,25 % při změně vlhkosti o 1 %. U dřevěných podlah si můžete vybírat z parket, palubek, ale i plovoucí podlahy.

Korková podlaha

Velkou výhodou korkové podlahy je jeho vyšší pružnost a odolnost. Použít jej můžete například do dětského pokoje, kde si dítě při pádu tolik neublíží. Dále je vhodný i do ložnice – zkrátka tam, kde není podlaha tolik namáhaná. Naopak se nehodí do kuchyně a předsíně, ani do prostor s vysokou úrovní vlhkosti – tedy do koupelny. Korková podlaha nesmí být v silné vrstvě, funguje jako kvalitní izolant.

Chcete koberec? Neměl by být vyšší než 10 mm. Zdroj: Unsplash

Jaký typ podlahy nejde s tímto způsobem vytápění dohromady?

Podlahové vytápění se nehodí do prostor, kde je koberec s filcem či vysokým chlupem. Pokud koberec doma chcete, neměl by být silnější než 1 cm. Pokud chcete, aby byl vodivý, přilepte jej. Nevhodná podlaha je ta z dubového masivu – ten se neprohřívá příliš dobře.

 


You must be logged in to post a comment Login