Kuchyně

Jak se příjemně usadit i v malé kuchyni

Od   | 

V malé kuchyni nejenže není kam odložit nádobí, ale dostatek prostoru není ani pro skladování nadbytečných potravin. A jak do takto malého prostoru ještě vměstnat jídelní stůl, u kterého se navíc můžeme pohodlně najíst? 

Pokud se vám jídelní kout vejde do obývacího pokoje, máte štěstí. Mnozí ale takovou možnost nemají, a proto musejí najít jiné řešení, jak vtěsnat alespoň malý jídelní stolek do malé kuchyně. Chce to se obrnit a probudit v sobě trochu kreativity. A jak se říká: všechno jde, když se chce!

Bílá barva podpoří lehkost v prostoru. Zdroj: Ikea

Kolik místa ke správnému stolování potřebujeme?

Nejprve je důležité zmínit, že i přesto, že se vám do kuchyně vejde ten stolek z časopisu i se židlemi, ještě není vyhráno. Mnohdy zjistíme až během každodenní rutiny, že stůl se sice vešel, ale rozhodně se u něj nedá pohodlně najíst – navíc pokud si k nám má ještě někdo přisednout! Pro pohodlné stravování je potřeba mít alespoň nějaký centimetr okolo židlí a celkově i okolo sebe. 

Na lavici se vejde víc lidí

Při nepohodlném sezení, kdy se břicho tiskne k hraně stolu, je židle zasunuta asi 35 cm pod stolem. Takto ale nikdo sedět nechce, a proto při běžném sezení je židle od stolu odsunuta minimálně 15 cm. Pokud si chceme sednout opravdu příjemně a pohodlně, pak je židle od stolu odsunuta asi o 70 cm a během usedání a vstávání o dalších 5 – 10 cm. A to všechno je právě ten prostor, na který bychom měli při výběru pamatovat. To, že se nám vybraný stůl včetně židlí do prostoru vejde, ale během každého vstávání se židle zasekne o překážku. už nikoho bavit nebude. Pokud je stůl umístěn tak, že při práci v kuchyni ho máme za zády, pak by měla být vzdálenost mezi kuchyní a stolem minimálně 150 cm. Navíc minimální šířka u stolu pro jednoho strávníka je 50 cm, pohodlnější by ale určitě bylo 60 cm. 

Sklopné stolky se často využívají i v domácích pracovnách.

Sklopné stolky se často využívají i v domácích pracovnách.

Jídelní stůl může tvořit deska, která se při běžném provozu dá sklopit ke zdi, zdroj: Ikea

Neviditelné stoly

Mezi nejjednodušší řešení patří sklopné stolky, které se po jídle jednoduše sklopí podél zdi a nezabírají žádné místo. Během jídla je stačí umístit do rovné pozice a z obou stran zastrčit židle. Na trhu existují i zabudované stolky, které se ze zdi jednoduše vysunou. Tyto zabudované stolky se mohou změnit rázem v úzkou poličku, kterou lze použít jako malý odkládací prostor. Židle k těmto sklopným a vysouvacím stolům je ideální skladovat například v koutě na sobě. Důležité je ale si uvědomit, že tento systém je ideální maximálně pro dva lidi. V případě většího počtu členů rodiny je potřeba se u stolu zkrátka vystřídat. 

Sklopné stoly mohou posloužit jako police na odkládání věcí a zabírají minimum místa Zdroj: Pinterest

Rozkládací řešení

Někteří výrobci nabízejí i řešení v podobě rozkládacích stolů. Pokud se do malé kuchyně vejde alespoň malý stolek pro dva, jednoduše z něj vytvoříte velký stůl, kam umístit 5 – 6 lidí. Pro tyto příležitosti je však ideální stůl přemístit do obývacího pokoje, protože v takto malé kuchyni je stůl pro 5 lidí naprosto nereálný. V tomto případě je vhodné mít i dostatek židlí, a proto ke klasickým dvěma pořídit několik skládacích židlí, které můžete uložit do skříně nebo do sklepa.  

Ze stolu pro dva velký stůl? I to je možné! Zdroj: casamoderna

V malé kuchyni je třeba malý stolek, ale díky rozkládacímu stolu se při sešlostech k němu vejde celá rodina
Zdroj: casamoderna

Protažení desky

V kuchyni do tvaru písmene U je vhodné vytvořit posezení pomocí prodloužení pracovní plochy. Samozřejmě pokud to dovolí místo. Pod deskou by však už neměla být žádná skříňka, abychom měli kam zastrčit židle, ale také abychom si měli kam dát během posezení nohy. Prodlouženou deskou získáme větší prostor při vaření, který ocení každá hospodyňka. Nezapomínejte, že k tomuto posezení nepostačí klasické židle, nýbrž vysoké barové. 

Lavice je skvělým řešením

Pokud se vám do rohu kuchyně vejde alespoň malý stůl, pak zvažte pořízení lavice. Na jídelní lavici do tvaru písmene L usednou minimálně tři lidé, ovšem za předpokladu, že je dlouhá minimálně 150 cm. Pokud to prostor dovolí, můžete naproti stolu z druhé strany sezení umístit ještě dvě samostatné židle. Lavice navíc může v kuchyni sloužit jako praktický kousek, pokud je její součástí i úložný prostor. Do této „skrýše“ lze uschovat podsedáky, deky, nebo polštáře. Navíc pokud lavici vyzdobíte dekorativním textilem, bude sloužit i jako dekorativní prvek. 

Lavice pojmou větší množství lidí a zároveň vypadají v malém prostoru skvěle
Zdroj: Balnabed

Výběr jídelní židle do malého prostoru

Velkým nešvarem mnohých z nás je také nevhodná volba židlí. Lidé do malých prostor volí takové židle, které mají „rozjíždějící se nohy“ do stran, tudíž zabírají mnohem více prostoru, než je třeba. Do malého prostoru je potřeba pořídit židle s rovnýma, svislýma nohama. Prostor pro procházení okolo židlí by měl být něco přes 1 metr. Tím pádem musí být za ní při hloubce židle 50 cm, alespoň 60 cm volného místa. 

Jídelní židle by měly mít rovné nohy, aby nezabíraly zbytečné místo Zdroj: casamoderna

Navíc by se měly na sebe lehce skládat a skladovat Zdroj: casamoderna

Fotogalerie:

 

Jak i tu nejmenší kuchyni navrhnout bez dispozičních chyb?


You must be logged in to post a comment Login