Inspirace

Jak se poprat s barvami v malém bytě? Jde to snadněji, než myslíte!

Od   | 

Naštěstí není svět černo-bílý, a proto nemusejí být ani stěny malého bytu pouze bílé jako v nemocnici. Určitě budete oponovat, že bílá barva opticky zvětšuje a barevnost se v miniaturních pokojích nevyplácí. Částečně je to pravda, ale nemusíte se vždy držet při zemi.

Vyberte základní barvu a k ni doplňkové. Ty najdete v barevném spektru. Ladění už je na vás, zda výsledek bude harmonický nebo kontrastní

Milovníci barevných odstínů, nepropadejte panice. Věřte, že jsou barvičky povoleny. Jen se s nimi musíte naučit pracovat. Co nezvládnete sami, svěřte do rukou interiérových designérů. Jak se říká, dobrá rada je nad zlato.

Kombinujte s přehledem

Klíčem k úspěchu je výběr stěžejní barvy. Může to být klidně zelená i oranžová. Tu pak kombinujte podle barevného spektra. Obecně platí, že kontrast získáte, zvolíte-li k vybrané barvě odstín, který leží naproti. Soulad docílíte, vyberete-li sousední barvy. Můžete také využít rovnoramenný trojúhelník, díky kterému získáte odstíny, které k sobě ladí a v interiéru budou vytvářet harmonii.

Zde byly vybrány barvy pomocí rovnoramenného trojúhelníku. Zdroj: Moroso

Barevné spektrum

Vezměte to od podlahy

Myslete na jednobarevnost podlahy. Vzorování a další trendy malým prostorům nesvědčí. Díky jednobarevné podlaze se místnosti zvětší. Dbejte na to, aby byl tón podlahy tmavší nežli stěny. Momentálně je v kurzu šedá! V jednoduchosti je krása. Malému bytu neprospívá přeplácanost. Kapitolou samou o sobě jsou nízké stropy. Zde se zaměřte na světlou barvu stropu, nízký nábytek a tmavší stěny.

Volbou jednobarevné podlahy získáte opticky větší prostor

Jděte do pestrosti!

Starší generace si potrpí na střídmější tóny, ale mladí prahnou po barevných stěnách.  Nebojte se experimentovat, jen dodržujte pravidlo stejné palety. Studené odstíny, jako jsou zelená, modrá, fialová, tyrkysová prostor rozšiřují. Nevsázejte na vzorované tapety. Pakliže po nich toužíte, dopřejte interiéru nenápadné motivy. Opět platí pravidlo tón v tónu. Prostor si opticky zvětšíte i tím, že stěnu za radiátory natřete stejnou barvou, jako má radiátor.

Pastelové odstíny nikdy nebudou v malém prostoru na obtíž. Naopak!

Doplňky? Ano!

Ne všichni jsou nadšenci rolet či žaluzií a milují jemnost závěsů. I ty můžete použít, jenže v průhledném provedení. Tmavé závěsy jsou tabu. Světelná show u vás doma nebude, ale ani bodovky zapuštěné v podhledech. Do menších bytů patří lustry a lampy se stínidly. Nábytek na míru si nemůže každý dovolit, ale do garsonek je ideálním řešením. Hlavně ať není masivní! Čím více volné podlahy, tím lepší. Okořeňte stěny zrcadly a jemnými dekoracemi. A rada na závěr? Zbavte se příček, dveří a dalších věcí, které stejně nepotřebujete!

Konferenční stolek Zero cento, Euromobil Desiree

Pestrost vnesete do domova i doplňky, například odkládacím stolkem Zero cento, zdroj: Euromobil Desiree

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login