Zahrada

Na co se hodí pytlovaný písek?

Od   | 

Písek pytlovaný vám může nabídnout několik možností využití. Dodává se v různých frakcích 0 – 2 mm a 0 – 4 mm. Takovéto balení písku vám jistě ušetří čas. K čemu všemu ho můžete využít? Poradíme.

Pískování trávníků

Pískování trávníků je velmi vhodné především v těžkých půdách. Takové to pískování vám pomůže zlepšit stav neprospívajícího trávníku.

Trávník založený do jílu, ornice nebo travních koberců (vyjma těch založených v písku) se dříve či později ušlape a tím se zhutní. Následkem toho trávník neprospívá a vypadá nevzhledně, protože se zamezí přístupu vzduchu ke kořenům a současně brání přístupu živin do půdy. Při dešti na nerovném povrchu s výrazným spádem hrozí, že voda příliš rychle odteče. Zhutněná místa mohou trpět nedostatkem vláhy, trávník se oslabí a začne řídnout.

Můžete provést takzvanou aerifikaci. Vašemu trávníku pomůže obzvláště, když ji spojíte se zapískováním. Mění strukturu a složení půdního profilu a vy nemusíte trávník celý přeorat a zakládat znovu. V krocích by měl být postup následující: trávník posekat, udělat vertikutaci, shrabat stařinu, aerifikovat dutými hroty, uklidit špunty, důkladně vyhrabat, přesít trávník, pohnojit a na úplný závěr dát písek (křemičitý, frakce okolo 1 mm), zapravit důkladně písek do trávníku.  Anebo můžete jen aerifikovat a zapískovat. Použijte pytlovaný písek, bude se vám s ním lépe pracovat.

Pískování stačí provádět 1 x za rok. Na plochu o rozloze 1 m2 je zapotřebí 4 – 7 litrů písku. U malých ploch k pískování postačí využít aplikační vozíky a nebo rozmetadla hnojiv. Pro pískování větších ploch, jako jsou například travnatá hřiště, kde je nutné provést pískování rovnoměrně, použijte speciální stroje anebo ruční pískovače. Při pískování dbejte na to, aby nedošlo k úplnému překrytí trav. Pískování zvýší propustnost vody a živin, omezí plstnatění trávy, minimalizuje vznik mechů v trávnících a odstraňuje nerovnosti.

Do trávníků patří pouze křemičitý písek frakce 0-2 mm. Cokoliv pozitivního, co pro trávník uděláte, se vám projeví v příští sezóně.

Zdroj: Freepik

Použití ve stavebnictví

Stavební písek je důležitou součástí každé stavby. Písek v pytli je materiálem pro vytvoření vyrovnávací vrstvy, která slouží jako zvuková izolace mezi patry. Jemný písek zaručí, že pronikne do všech mezer a tím zabrání dalšímu propadání. Používá se na obsypávání elektroinstalace, vody nebo topení. Ve stavebnictví je písek nepostradatelný.

Vysypávání zámkové dlažby

Při pokládání zámkové dlažby se bez jemného písku neobejdeme. Zasypaní zámkové dlažby pískem je posledním krokem při pokládce. Díky tomu si dlažba časem „sedne“ a její jednotlivé kusy se dokonale stmelí. Perfektní vysypání dokáže zamezit růstu plevele ve spárách. Zásyp pískem je ideální provést s pomocí koštěte. Nasypejte písek na hromadu a pak ho rozmetávejte tak dlouho dokud nevyplníte všechny spáry.

Písek do pískoviště

Každé dětské hřiště potřebuje dětské pískoviště. Takového pískoviště je třeba naplnit pouze certifikovaným pískem do pískoviště. Tento pytlovaný písek je testovaný na škodlivé látky a poté je několikrát vymývaný, aby se zbavil nečistot. Písek pro pískoviště tak splňuje veškeré normy stanovené pro bezpečnost našich dětí. Výhodou takto zakoupeného písku je, že je balený v PVC pytli a neobsahuje žádné jiné stavební materiály.

Zdroj: Freepik


You must be logged in to post a comment Login