Rady a tipy

Jak se bránit smluvní pokutě od dodavatele energií?

Od   | 

Rádi byste se svým stávajícím dodavatelem energií předčasně ukončili smlouvu na dobu určitou, ale máte strach z pokuty? Pak se obáváte právem – smluvní pokuta za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou se může pohybovat i v řádu desítek tisíc korun. Víte, jak se můžete bránit?

Pozor na smlouvy na dobu určitou

Se smlouvami na dobu určitou jsou často problémy. Obvykle se k nim vážou poplatky za předčasné ukončení smlouvy – jde o způsob, jak si může váš dodavatel energií pojistit, že u něj zůstanete na určitý čas. Většina osob totiž smlouvu ze strachu z poplatků nevypoví a počká, až smlouva vyprší. Spousta zákazníků při podpisu smlouvy ani netuší, že s dodavatelem uzavřeli smlouvu na dobu určitou. Mnohdy také ve smlouvě přehlédnete povinnost zaplatit pokutu za předčasné ukončení. Smluvní pokutě se naštěstí můžete bránit – vždy ale záleží na konkrétním případu.

Nejlepší je se do těchto problémů vůbec nedostat. I proto si smlouvu před podpisem důkladně přečtěte. Pozorně si projděte obchodní podmínky, měli byste vědět, jaký typ smlouvy podepisujete a za co konkrétně vám případné pokuty hrozí. Sankci se můžete vyhnout zejména tak, že smlouvu nevypovíte a počkáte až do doby, která je ve smlouvě uvedena. Občas však termín ukončení ve smlouvě ani není. V takovém případě vám jej musí dodavatel sdělit. V případě potíží se obraťte na Energetický regulační úřad.

Trendy jsou dekorativní žárovky. Zdroj: Aulix lighting

Jak se můžete bránit?

Jestliže jste byli k uzavření smlouvy s dodavatelem „dotlačeni“, můžete se bránit tím, že poukážete na použití agresivních praktik. Mezi nekalé praktiky patří například vylákání podpisu smlouvy na dobu určitou za pomoci lži ve formě podstrčení dokumentu vydávaným například jen za průzkum trhu či potvrzení vykonané schůzky, na které se mělo jednat o nové smlouvě. Jde o praktiky, které užívají podomní obchodníci.

Jestliže jste nebyli prokazatelně seznámeni s tím, že máte povinnost hradit smluvní pokutu, není podle soudní judikatury vaší povinností takovou smlouvu zaplatit. Pokud se s dodavatelem nedomluvíte, měli byste se obránit na Energetický regulační úřad, který by vám měl poskytnout radu i pomoc.

Nezapomeňte na úsporné zdroje. Zdroj: Eglo

Pozor na pochybné energetické aukce

Účastnili jste se nezávazné (a bezplatné) aukce, ale přesto po vás chce zprostředkovatel smluvní pokutu? Pak ji můžete zpochybnit. Zpochybnit můžete také celý akční model – jestliže se tvrzená aukce často ani nekoná. Spotřebitelům nejsou zpravidla představeni účastníci takové akce, ale nejsou jim sdělena ani kritéria výběru vítězného dodavatele. Dozorovým orgánem, jenž dohlíží na zprostředkovatele pořádající podobné aukce, které nemají licenci jako dodavatelé energií, je Česká obchodní inspekce.

Co říkají Evropské směrnice?

Evropská směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou se postupně do českého právního řádu promítá. Podle ní bude moct poskytovatel energií vyžadovat pokutu jen v případě, kdy bude zákazník o této skutečnosti jasně informovaný. Výše smluvní pokuty bude maximálně ve výši hospodářské ztráty dodavatele – tato ztráta musí být prokázána.

 


You must be logged in to post a comment Login